יש כסף לשכר אבל לא לניצולי שואה

לקרן לרווחת ניצולי השואה אזל הכסף לניצולים, אך עלות שכרו של המנכ"ל ומשנהו כחצי מיליון שקלים בשנה. בכנסת קוראים לסגור את הקרן לאלתר

טלילה נשר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים53
טלילה נשר

לפני שבוע בדיוק הודיעה חברת יחסי ציבור גדולה: "בשל מחסור בתקציב הפסיקה הקרן לרווחת לקבל פניות חדשות מניצולים. 6,000 ניצולי שואה שכבר אושרה בקשתם סיוע חיוני הדרוש להם".

ההודעה זכתה גם להד תקשורתי: אלפי ניצולים, שהכנסתם הכוללת אינה גדולה מ-8,158 שקלים בחודש, לא יזכו עוד להשתתפות של קצת יותר מ-3000 שקלים בהוצאות רפואיות דחופות: טיפולי שיניים, רכישת משקפיים, מכשירי שמיעה, ועוד. בדיקת "הארץ" את דו"חותיה הכספיים של הקרן העלתה כי עלות שכרו של המנכ"ל שלה, היא קרוב לחצי מיליון שקלים בשנה.

בקרן דרשו תוספת תקציב ממשרד האוצר, אך לא נענו. לטענתם, כך נוצר גירעון של 20 מיליון שקלים המשתק את פעולתה. אך על פי דו"חותיה הכספיים בשנת 2010 למשל, הוצאות ההנהלה והוצאות כלליות (שכר, נסיעות, שכירות, כיבודים ועוד), עמדו על כ-10.5 מיליון שקלים, מתוכן, קרוב ל-5 מיליון שקלים על משכורות ליותר מ-60 עובדים.

הפגנת ניצולי השואה מול משרד ראש הממשלה, בשנה שעברהצילום: תומר אפלבאום

הקרן לרווחת ניצולי השואה, שהוקמה על ידי ניצולים בשנות ה-90, היא הגדולה שבעמותות הסיוע לניצולים. היא מגלגלת קרוב לחצי מיליארד שקלים בשנה. הקרן משמשת גוף מתווך להעברת כספים לניצולים, וברובה מתוקצבת על ידי ועדת התביעות (60%), ומשרד האוצר (30%) השאר מתרומות.

, המעביר לקרן כ-150 מיליון שקלים בשנה, גינו את הודעת הקרן על הגירעון. באוצר האשימו את הקרן שאינה יודעת לנהל את הכספים. "הייתי שמח שיסגרו את הקרן, אם המדינה תדע לעשות את העבודה הזו אפילו קצת יותר טוב מאתנו", אמר אמש האלוף (מיל') אלעזר שטרן, יו"ר הוועד המנהל של הקרן. "אנחנו אלה שעושים את זה מפני שבודקים אותנו ויודעים שאנחנו עושים את זה הכי טוב".

שטרן מתנדב בעמותה, אך שכרם של חמשת הבכירים בה מסתכם, על פי דיווחיה לשנת 2011, ביותר מ-1.5 מיליון שקלים. שכרו השנתי של מנכ"ל הקרן, רוני קלינסקי, עומד על 484 אלף שקלים לרבות עלות החזקת רכב, ושכרו של המשנה למנכ"ל דומה – 434 אלף שקלים.

בעקבות הודעת הקרן בשבוע שעבר, זימנו חברי כנסת דיון פגרה מיוחד, שיתקיים בשבוע הבא. סגנית יו"ר הכנסת, ליה שמטוב (ישראל ביתנו), קראה "לסגור לאלתר את הקרן". לטענתה, "ברור שהנפגעים הם אלפי ניצולי השואה, אבל לראשונה אגיד כי הבעיה היא לא במשרד האוצר, אלא בקרן עצמה. אותה צריך לסגור ובהקדם האפשרי".

הוויכוח המתנהל במחיר רווחתם של הניצולים, שבשלב זה חדלו לקבל סיוע, מעלה את השאלה, מדוע משרד האוצר אינו מעביר את הכסף ישירות לניצולים, אם אינו מרוצה מתפקוד הקרן.

לפי הדו"חות הכספיים של העמותה, הכנסותיה מהקצבות ועידת התביעות וממשרד האוצר הסתכמו בשנת 2010 בקרוב לחצי מיליארד שקלים. הכנסותיה מתרומות עמדו על פחות מ-106 אלף. על שכר והוצאות נלוות הוציאה הקרן קרוב לחמישה מיליון שקלים, על הסברה ויחסי ציבור שילמה יותר מ-150 אלף שקלים.

מנכ"ל הקרן רוני קלינסקי

מהקרן לרווחת ניצולי השואה נמסר בתגובה: "צר לנו שגורמים פוליטיים מנצלים את תקופת הבחירות כדי להרוויח על גבם של ניצולי שואה אשר מקבלים בקרן את הטיפול המקצועי והמסור ביותר. גוף שמנהל כחצי מיליארד שקלים בשנה חייב להעמיד לרשותו את המנהלים המוכשרים ביותר כדי להביא לניצול משאבים מרבי". עוד נמסר כי למרות שהקרן רשאית להקציב להוצאות ניהול עד 7% מתקציבה, בשנת 2011 היא הוציאה פחות מאחוז אחד על ניהול וכך יהיה גם בשנת 2012.

לעניין התרומות נמסר כי "בעבר ניצולי שואה, חברי הוועד המנהל של הקרן, התנגדו לגיוס תרומות במחשבה כי כיום תפקידה של מדינת ישראל לדאוג לניצולים. לאחרונה עקב ירידה בתקציבים שהעביר האוצר, שלא מכיר בגידול בצרכים של ניצולי השואה, החלה הקרן בגיוס כספים עצמאי.

"הקרן נתונה לביקורות מדי שנה של משרד האוצר, ועידת התביעות ורשם העמותות, ומעולם לא נשמעו טענות לגבי התנהלותה התקציבית או הוצאות המנהלה. את הביקורות הללו, וכן את הביקורת הערכית שמספק ארגון 'מידות' לעמותות, הקרן עוברת בהצלחה ואף זוכה לתשבחות".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ