יומן מסע עם אמנים בדרום |

ליאור נרקיס מלך המקלט

בדרך להופעה במקלט באשקלון, ליאור נרקיס וצוותו התפללו, הכינו צוואות ונכנסו לפאניקה - שהתחלפה בהתפייטות. רק כשגדעון סער בא הם נמלטו

רועי צ'יקי ארד
רועי צ'יקי ארד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רועי צ'יקי ארד
רועי צ'יקי ארד

במטבח ביתו של הזמר ליאור נרקיס בשכונת וילות בראשון לציון, אנחנו ממתינים שהנגנים יבואו כדי שנצא יחד לאשקלון. בחוץ, הפועלים צובעים את דק העץ של הבריכה. למרות החורף לא רוקנו אותה. בינתיים, בשני מסכי טלוויזיה שטוחים, אנחנו מביטים ביירוטי טילים על ידי כיפת ברזל.

הנגנים חוששים מאוד מהנסיעה. "אבל חייבים, זו מצווה", אומר לי דניאל טהאן הקלידן. הוא מדווח ששמעון וקנין, נגן הדרבוקה, פוחד וכותב בסמס שהוא מוכן לתת 100 הופעות אבל שהמצב יירגע. דניאל בא מירושלים, חטף אזעקה ונכנס לפאניקה. "לא הבנתי מה לעשות. התחלתי סתם לרוץ. אני פחדן יותר מדי, ישר מתעלף".

ליאור נרקיס מתעורר עם כאב ראש, רוצה נורופן ומזועזע שהוא נגמר. אשתו מציעה לו נוריסין אבל הוא אומר "זה לנשים". ליאור מחטט בארון עמוס תרופות ולא מוצא נורופן. הוא מיואש. המשבר נפתר רק כשכמה מאנשי הצוות נוסעים להביא נורופן.

נרקיס והילדים: "להופיע פה זה מה שנקרא להגשים את עצמך"צילום: אילן אסייג

"אני לא לוחם, אבל אני כל כך רוצה לעזור שהייתי מוכן ללכת לצבא רק כדי לנקות את הפגזים", הוא אומר. נרקיס מניח על הראש כיפה עם הכיתוב 'בית האופרה' ומתפלל בקול. "נראה לי שייכנסו עכשיו", אומר המנהל יוסי גנגינה כשפניו של בנימין נתניהו מבצבצות על המסך. "אם עושים הפסקת אש זו הבעיה", מדקלם הנהג והשומר האישי מריו. "צריך להוריד את כולם".

לליאור נרקיס קסם אישי רב וגם הצוות סביבו חביב להפליא. אנחנו נדחסים תשעה אנשים בוואן. "אני מרגיש מלחמה. טירוף", אומר נרקיס כשיוסי קורא את תפילת הדרך מתוך האייפון.

"מה עושים אם תהיה אזעקה? שלא נתחיל לקפוץ כמו תרנגולות", מברר נרקיס. ליד אשקלון זה קורה. אנחנו נמלטים באימה מהוואן ונשכבים מאחוריו. ככל שהדימוי של המוזיקה המזרחית קשוח, נראה שהבנים בפאניקה. "זה הזוי שאתה יכול לנסוע ולקבל טיל", אומר נרקיס בזעזוע. "אלוהים שומר עלינו", מחליט שמעון אטיאס הסאונדמן, ומריו מקדימה מדקלם את המנטרות על לנתק להם את החשמל והמים.

"איזה פחדן אני. יורד לי הסוכר כל פעם שיש אזעקה", אומר דניאל. "אני לא מאמין שאני נוסע לאשקלון", אומר שמעון וקנין, "אם הייתי רווק, הייתי שמשון הגיבור, אבל עכשיו יש לי ילדים". הוא מציג סמס שכתב לאשתו, צוואה ממש: "אם יקרה לי משהו באשקלון, תדעי שאהבתי אותך ואת הילדים".

מחוץ למקלט באשקלון, עומדים בחוץ כבר חמישה צוותי טלוויזיה, עיתונאים ואנשי רדיו. ליאור נרקיס אומר להם כמה מלים ומישהו ממפעל הפיס, שארגן את מופעי האמנים, נכנס לפריים.

גם עוזי דיין, יו"ר מפעל הפיס, נמצא שם בחולצה כחולה, מאחורי עץ. הוא מספר שהרעיון נולד בזכות פייסבוק. "ראיתי פוסט שבו כתוב 'תל אביבים יקרים. אל חשש. לא נוצר הטיל שיפוצץ את הבועה'". הריאיון נקטע כשדיין מזהה מרחוק מאבק מסקרן בין חתול ודוכיפת. "אתה יודע איך אומרים דוכיפת בערבית?", הוא בוחן אותי.

אנחנו יורדים למקלט שבו ממתינים עשרות ילדים מתוקים. עוזי דיין מדבר ארוכות ("עם ישראל מלוכד"). כשהוא מסיים, מישהי שואלת, "אנחנו רוצים לדעת מי כבודו". למעשה אפשר היה לבקר את מפעל הפיס על הפרסומת שהוא עושה מהמלחמה, כשהאמנים מופיעים חינם, אבל זהו התפקיד של מפעל הפיס וטוב שהאמנים באים לשמח את יושבי המקלטים שמרגישים זנוחים.

ברוח השעה, אני מראיין את נטע ולינוי בנות ה-13 אם הן בעד המבצע הקרקעי. נטע נגד, כי אח שלה בצבא. לינוי בעד כי "צריך לחסל אותם וזהו". "איזה נאצית את", אומרת נטע.
ההופעה מתחילה. נרקיס והנגנים נותנים את הכול. אני עולה למעלה להתקשר למערכת, כששוב מתחילה אזעקה ואני שב למקלט מלווה באשה שקוראת לעצמה "כל הכבוד לצה״ל". נרקיס עמוק בתוך ההופעה, מתעלם מהבומים וצועק ׳כולם בכפיים, תחייכו, כולם שמחים׳. הפעם היו פצועים.

נרקיס ומעריץצילום: אילן אסייג

"פעם ראשונה שמרגש אותי משהו בכל המלחמה הזו", אומר כתב חדשות הבידור. נרקיס מושיב על כיסא את בר שחוגגת יומולדת 18 ומקדיש לה שיר. היא אוחזת המומה בבלון צהוב. עוזי דיין מניע את שפתיו כאילו הוא מכיר את המלים. "אם תמיד שמעתי את ליאור נרקיס, עכשיו אשמע אותו כפול", אומרת בר אחר כך. שני אליעזרוב בת ה-17 בולטת בהתלהבותה בקהל. ארבעה ימים לא יצאה מהבית ואמה בקושי התירה לה לבוא. "אני מעריצה שלו שאין דברים כאלה", היא מעידה. "הוא מלך. הייתי נפגעת חרדה, אבל הוא מילא בי כוחות עד סוף המבצע, אפילו לכמה שבועות".

יוסי המנהל של נרקיס אומר ש"הלב נמס. זה יותר מקיסריה". נרקיס, כוכב שרגיל להופעות ענק, משתחרר במהירות. הוא כבר לא צריך מיקרופון. הקהל שר את הלהיטים והוא נעמד על כיסא. "עצרנו את ההפצצות", הוא מבשר. אני מבחין שההופעה מתרחשת סמוך לציור קיר מלחיץ, ניו יורק עם מגדלי התאומים. לא ברור מי אחראי לכך שציור כזה נמצא במקלט. "לא אשכח את החוויה הזו עד היום האחרון שלי", מתפייט נרקיס בסוף ההופעה.

אפטר-פארטי עם שר החינוך

"גדעון סער מגיע עוד כמה דקות. תישארו", דורש נער שרץ אחרי הצעירים המתפזרים. "אז עוד מעט אפטר-פארטי גדעון סער?", שואל נער ממועצת הנוער המקומית. "מי זה גדעון סער?", תוהה ילדה. "שר החינוך שלך, יא בורה", לועג לה ידיד. היחצ"ן של נרקיס, שבא עם דפדפת, פוחד מלחיצת יד של האמן עם השר. "כדאי שליאור נרקיס ימשיך, שלא יזוהה פוליטית", הוא לוחש ליוסי המנהל.

אבל קשה להוציא את נרקיס מאוהביו. ליאור נרקיס מלא אהבה, מחלק דיסקים ומצטלם עם כל המעריצים. התינוק שמניחים עליו מתחיל ליילל. "אני לא אוהב להחזיק ילד בוכה בידיים שלי", הוא אומר והאמא לוקחת את הילד. אני מבחין בשלט "תמיד צריך להיות שמח גם עם עצב במלחמה" שמישהו תלה על הקיר.

"כולנו משתטחים, כולנו צבע אדום. להופיע פה זה מה שנקרא להגשים את עצמך", אומר נרקיס. הוא יוצא מהמקלט המחניק וחותם למעריצים ואז שוב אזעקה. הוא רץ למקלט ואחריו הנגנים המבועתים. בהלת הנגנים משעשעת את המקומיים שכבר מורגלים לאזעקות. "טוב מאוד. שתראו מה אנחנו עוברים", אומרת לי מישהי.

"יאללה, שתהיה הפסקת אש", לוחש ילד מפוחד. חבר נוזף בו: "מה הפסקת אש, יא קוקסינל?"

סיקור נרחב: מבצע "עמוד ענן": כל העדכונים || הדברים שישראלים בוחרים לא לדעת || מהומות באוניברסיטת חיפה בעקבות המבצע בעזה || התקפת סייבר על משרדי הממשלה || צה"ל הורג אזרחים ומתחיל להסתבך || לנכים באשקלון נותר רק להתפלל || אלוף בן: למה ג'ני רוצה לחסל אותי? || געגועים לארדואן בעקבות המבצע || גדעון לוי ב-2008: עוד יאמרו שצה"ל לא היכה די

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ