המדינה: אגד חייבת לפרסם תמונות אנשים על האוטובוסים בירושלים

הבקשה הוגשה בעקבות החלטה של אגד להפסיק לפרסם תמונות אנשים על האוטובוסים בירושלים, כיוון שמטרתו היא להימנע מפרסום נשים בפומבי

ניר חסון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ניר חסון

המדינה הודיעה לבג"ץ כי היא מתנגדת להחלטה של חברת אגד להפסיק לפרסם תמונות אנשים על האוטובוסים בירושלים, כיוון שמטרתו היא להימנע מפרסום נשים בפומבי, "תוך התחכמות שאין לקבל".

לפני כשלושה חודשים הסכימו חברת אגד ובעלת הזיכיון לפרסום על אוטובוסים, חברת כנען, לחדול מקמפיינים הכוללים דמויות של בני אדם - נשים, גברים וילדים. ההחלטה נועדה לבלום עתירה שהגישה "התנועה הירושלמית" נגד שתי החברות בדרישה לאפשר לה להעלות מסע פרסום בכותרת "ירושלמיות נעים להכיר", ובו תמונות של נשים. הקמפיין, שלא הכיל תמונות פרובוקטיביות, נועד למחות על הדרת נשים מהמרחב הציבורי בעיר.

בחברות הסבירו כי החשש מוונדליזם של חרדים קיצונים באוטובוסים אינו מאפשר להן להעלות קמפיינים הכוללים תמונות של נשים. כדי למנוע בעיה של אפליה בין המינים החליטו באגד שלא לפרסם תמונות של בני אדם כלל. "לא יהיה באזור ירושלים כל פרסום על גבי הדפנות של האוטובוס", נכתב בהסכם בין אגד לכנען. "מבחינת התוכן, באזור ירושלים לא יפורסמו דמויות כלל".

הדמייה של מודעה עם נשים על גבי אוטובוס בירושלים

דובר אגד, רון רטנר, אמר בזמנו ל"הארץ" כי "בהסכם אין כל אפליה בין נשים לגברים. בעצה אחת עם היועצים המשפטיים, הגענו להחלטה הזו, שהתקבלה בשל סיכון של ממש שנגרם לציבור הנוסעים והנהגים בשכונות החרדיות וכן בשל השחתת אוטובוסים ומנגד הרצון שלא להפר את החלטת בג"ץ". בינתיים מסתפקים המפרסמים בבירה במלל או בתמונות ללא בני אדם על גבי האוטובוסים.

שבוע שעבר התקבלה תשובת מחלקת הבג"צים של המדינה בנוגע להסכם בין אגד לכנען. בשלב קודם של העתירה הודיעה המדינה כי אי-פרסום נשים על גבי אוטובוסים סותר את זיכיון התחבורה של אגד ואינו מקובל על משרד התחבורה. גם הפעם לא מקבלת המדינה את עמדת החברה, בהודעה שנמסרה לבית המשפט דוחה המדינה נמרצות את ההסברים של אגד וקובעת כי ההסכם בינה לבין כנען מהווה הפרה של הזיכיון. "עמדתנו היא כי ההסכם מהווה לכאורה הפרה של התנאי ברישיון. הרושם הוא שמטרתו של ההסכם היא הימנעות מפרסום נשים. ההסכם נולד על רקע הדרישה לנהוג בשוויון בפרסום נשים בהתאם לתנאי הרישיון ומטרתו נחזית להיות עקיפת הדרישה תוך התחכמות שאין לקבל", כתבה עו"ד שוש שמואלי, הממונה על ענייני הבג"צים בפרקליטות המדינה בתשובה לבג"ץ.

אתמול הורתה השופטת מרים נאור לעותרים להחליט בתוך שבוע אם תשובת המדינה מספקת אותם והם מושכים את העתירה או שהם מבקשים להמשיך ולדון בה. עו"ד אביעד הכהן, המייצג את התנועה הירושלמית בבג"ץ, טוען שתשובת המדינה אינה מספיקה והוא אינו מתכון למשוך את העתירה. "החברות חשבו שבכך שהן לא מפרסמות גם גברים הן פתרו את הבעיה, המדינה אומרת להן שזה לא פתר את הבעיה. אבל עכשיו אני רוצה להבין מה המדינה עושה עם זה. האם היא מתכוונת לשלול את הרישיון או להטיל סנקציות כדי לאכוף את ההחלטה", אומר הכהן.

"מההתחלה אמרנו שזה תרגיל כדי שלא לפרסם נשים", אומר אורי איילון, מנכ"ל התנועה, "בכל מקרה נמשיך להילחם עד שניתן יהיה לפרסם נשים".

רון רטנר, דובר אגד, מסר בתגובה: "בעת שישראל שרויה במלחמה ומאות נהגי אגד מגויסים בצו 8 איני עוסק בענייני דיומא, כך שאותיר את תגובת יועצינו המשפטיים לזירת בית המשפט

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ