מחירון נפרד במעונות: אוניברסיטת ת"א גובה שכירות כפולה מסטודנטים זרים

בעלון שמפיצה האוניברסיטה בקרב הסטודנטים בביה"ס הבינלאומי, היא ממליצה להם לשכור חדר במעונות, שכן דירה בעיר תהיה יקרה בהרבה

טלילה נשר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים42
טלילה נשר

גובה מ זרים סכום כפול מזה שהיא גובה מסטודנטים ישראלים בעבור שכירת חדר ב. הזרים נדרשים לשלם שנעה בין 2,000 שקלים (לחדר עם שותף) ל-3,200 שקלים (לחדר פרטי בדירת שותפים). לעומתם, ישראלים נדרשים לשלם בין 1,200 ל-1,600 שקלים לחודש, בהתאמה.

בעלון שמפיצה האוניברסיטה בקרב הסטודנטים בבית הספר הבינלאומי, עוד בטרם הגיעם לישראל, היא ממליצה להם לשכור חדר במעונות, וטוענת כי אם ישכרו חדר בעיר עצמה המחיר יהיה גבוה משמעותית. לדוגמא, על פי העלון שנשלח לזרים הם צפויים לשלם בעיר 2,500 שקלים בחודש לחדר עם שותף- מחיר שהוא גבוה מהמחירים המקובלים בשוק. בניגוד ל הגבוה שמשלמים הסטודנטים הזרים שעומד על כ-70 אלף שקלים, סכום אותו מצדיקים במוסד בכך שהלימודים אינם מתוקצבים על ידי המדינה, שכר הדירה אינו נוגע לכל סבסוד.

"פשוט מטעים אותנו", טוען סטודנט אמריקאי הלומד באוניברסיטה, "במקום לתת לנו כמה שיותר אינפורמציה כדי שנדע איך להתנהל נכון, יש תחושה שאנחנו מחלבת כספים". סוגיית המחיר הגבוה לא נעלמה גם מעיני הסטודנטים הישראלים, "זה בבירור עושק של החלש - במקרה שלנו זה הסטודנט מחו"ל שלא יודע שעושקים אותו", אמר אחד מהם.

הפגנה נגד מחירי הדיור במעונות הסטודנטים בתל אביב, לפני כשלושה חודשיםצילום: תומר אפלבאום

באוניברסיטה נימקו את המהלך התמוה בכך ש"התשלום הנגבה מהסטודנטים הזרים כולל גם ארנונה, חשמל ושירותי ניקיון וכמו כן ליווי צמוד של צוות מדריכים". אולם סוגיית הליווי נכללת על פי המוסד גם בשכר הלימוד, ואילו יתר החשבונות (ארנונה, חשמל ושירותי ניקיון- ט"נ) מוערכים בלא יותר מ-200 שקלים בחודש. לטענת סטודנט ישראלי המתגורר במעונות, המחיר אותו הישראלים משלמים, כולל החשבונות, מגיע לכל היותר ל-1,300 שקלים.

מעונות סטודנטים בתל אביבצילום: עופר וקנין

מאוניברסיטת תל-אביב נמסר עוד בתגובה כי "צורכי המגורים של סטודנטים זרים שונים מאלה של סטודנטים ישראלים. בעוד שסטודנטים ישראלים משלמים על חדר לשנה שלמה, סטודנטים זרים רבים מגיעים לסמסטר אחד ואינם מתחייבים ל-12 חודשים. לכן קורה לעתים קרובות, שחדרים במעונות נותרים ריקים במשך מספר חודשים. ביה"ס הבינלאומי מבהיר לסטודנטים הזרים, עוד בטרם הגעתם, כי שכירת דירה מרוהטת בתל אביב - במיוחד בסביבת האוניברסיטה - לתקופה קצרה עשויה להיות יקרה מאוד. עם זאת, ביה"ס ממליץ לסטודנטים הזרים - ובייחוד לאלה המגיעים לתקופות ארוכות יותר-  לבחון גם את האופציה של מגורים בדירות שכורות בעיר. כדי לענות על הביקוש הרב למעונות בקרב הסטודנטים הזרים, שודרגה קומת מגורים ייעודית במעונות מילמן (בנוסף למעונות איינשטיין), כאשר התשלום במעונות אלה נמוך יותר ממעונות איינשטיין".

מאגודת הסטודנטים של אוניברסיטת תל אביב נמסר כי "הנושא ייבדק מול הנהלת האוניברסיטה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ