בשל מחסור בדיור ציבורי

בן ה-81 לא יוצא מדירתו שבקומה רביעית בלי מעלית

מצבו של ממו ביאנה מב"ש מזכה את משפחתו בדירה בקומה ראשונה, אך בעמידר אין כאלה. מכיוון שלא יכול להגיע למקלט בגפו, נותר שם כל ימות הלחימה

טלילה נשר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
טלילה נשר

לפני כעשרה ימים הגיעה שיחת טלפון מ, בצידו השני נשמעה אסמרס ביאנה בוכה. היתה זו הפעם המי-יודע-כמה שהיא הגיעה עם בעלה החולה, בן ה-81, למשרדי החברה המשכנת "עמידר" בעיר, בבקשה לקבלת ההולם את מצבו. מצוידת בכל האישורים הנדרשים, ביקשה בתחנונים לעבור לדירה בקומה ראשונה, אך זכתה לתשובה שבה היא מורגלת זה שנים: אין דירה זמינה. המשפחה הוצאה מהמקום, לאחר שהפקידות הזמינו ניידת משטרה בדרישה לפנותה.

ממו, אב המשפחה בת השמונה נפשות שעלתה מאתיופיה ומתגוררת בקומה הרביעית בבניין בעיר הדרומית, סובל ממחלות קשות בריאות ובעיניו, ועל פי רופאיו זכאי עקב מוגבלותו לעבור להתגורר בדירה בקומה הראשונה. ב ובחברת עמידר מודעים לזכאות, אולם כמו אלפים אחרים, ממתינה המשפחה לדיור הציבורי שאינו בנמצא. "איך אפשר לגור בקומה רביעית עם אדם שלא זז לבד", אמרה האם אסמרס, "הציעו לנו במקומה רק דירות קטנות, למרות שאנחנו זכאים לדירת ארבעה חדרים, איך אפשר עם שמונה נפשות?".

בימים שחלפו מאז, צלצל שוב ושוב הטלפון בדירת משפחת ביאנה ללא מענה. לבסוף ענתה אסמרס מתנשפת. את מה שחוותה בשבוע שחלף מאז, סיפרה, לא חזתה בסיוטיה הנוראיים ביותר. עם הישמע האזעקה הראשונה בבאר שבע, בימים שקדמו ליציאה ל, ירדה המשפחה למקלט. בעלה, שאינו מסוגל כאמור להתנייד, נאלץ מאותה עת להישאר כמעט בקביעות במקלט, ללא אוויר וללא שירותים. "אנחנו פשוט לא נמצאים בבית", הסבירה, "הוא לא יכול לעלות ולרדת ואני כל היום איתו ועם הילדים במקלט, סוחבת אותו למעלה לשירותים, ומתפללת שלא תהיה אזעקה".

אסמרס וממו ביאנה במקלטצילום: אילן אסייג

"איך אפשר ככה?", היא תוהה, "לאן אני אלך? עליתי לארץ ואי אפשר ככה. זו מדינה שאוהבת את האזרחים שלה, אבל המצב שלנו על הפנים. עצוב לי להגיד שיש גם גזענות, אין ספק שישראלי ותיק לא היה סובל דבר כזה. למה לא עוזרים לנו? מה עשינו? יש במדינה מסכן כזה, ראש הממשלה צריך לראות איך בוכים פה כל היום".
בינתיים אמנם ועמה הוסרה לעת עתה סכנת הרקטות שנורות מרצועת עזה לעבר העיר בשנים האחרונות. ואולם, משפחת ביאנה חרדה מהבאות ומקווה שלפחות עד סבב ההסלמה הבא יימצא לה פתרון.

ממשרד הבינוי והשיכון נמסר בתגובה: "המשפחה ממתינה לדירה בקומה ראשונה מ-26.9.2011. למשפחה כבר הוצעו שתי הצעות לדירה בקומה ראשונה, להן סירבו מסיבות השמורות עמם. המשפחה נמצאת כאמור במקום הראשון ועם התפנות דירה מתאימה תוכל לקבלה. במקביל, הינם יכולים לקבל סיוע בשכר דירה בגובה 1,500 שקלים לחודש לשכירת דירה בשוק החופשי לפי בחירתם – ועדיין יישמר מקומם (הראשון) בתור הממתינים לדירה בקומה ראשונה".

מעמידר נמסר בתגובה: "על פי החלטת משרד הבינוי והשיכון, זכאית המשפחה לדירת ארבעה חדרים בקומה ראשונה. למשפחה הוצעו בעבר שתי הצעות לדירות בקומה ראשונה, אך הם סירבו, כמו גם לדירה שהוצעה להם באזור אחר בעיר. לכשתתפנה דירה נוספת בהתאם לזכאותם היא תוצע להם". באשר לפינוי המשפחה באמצעות שוטרים ממשרדי החברה טענו בעמידר כי: "באחת הפעמים בהם הגיעו נציגי המשפחה למשרדי עמידר, הם התעקשו להישאר במשרדים גם לאחר שעת סגירתם ולאחר שהעובדים עזבו, ועל כן הוזמנה משטרה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ