אחרי שהושקעו בבנייתה 50 מיליון שקל |

הוקפאה הקמת עיר האוהלים למהגרים בדרום

לנוכח הירידה במספר המסתננים לישראל בעקבות הקמת גדר ההפרדה, משרד הביטחון דורש להקפיא את העבודות ל-90 יום לפחות

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

משרד הביטחון הורה להקפיא את בניית עיר עיר האוהלים "נחל רביב" במועצה האזורית רמת נגב. המתקן אמור היה להצטרף ל-3 בתי כלא שנועדו לקלוט מהגרים שחצו את הגבול מסיני. מדינת ישראל השקיעה כ-50 מיליון שקלים בהקמת עיר האוהלים.

לפני כשבוע פנו עובדים במשרד הביטחון במכתב למנכ"ל משרד הפנים ויו"ר המועצה הארצית לתכנון ולבנייה, עמרם קלעג'י. במכתב התבקש קלעג'י להקפיא את הקמת עיר האוהלים שאמורה היתה לאכלס כ-4,000 מהגרים, מבקשי מקלט ומסתננים.

יש לציין כי העבודות ב"נחל רביב" נמשכו חרף התנגדויות רבות של המועצה האזורית ושל ארגוני זכויות אדם. זאת, לאחר ששר הפנים, אלי ישי, חתם על פטור המאפשר לקדם את הקמת המתקן ללא היתרי בנייה.

במסמך שהגיע לידי "הארץ" טוען סמנכ"ל אגף מבצעים לוגיסטיים, בצלאל טרייבר, כי "בהמשך למאמץ המשותף של כל משרדי הממשלה להתמודד עם בעיית המסתננים מגבול מצרים, ניתן לומר כי השגנו תמורות של ממש בנוגע לתופעה זו".

ואכן, על פי נתוני רשות האוכלוסין וההגירה של משרד הפנים, תופעת ההסתננות לישראל כמעט ונכחדה. לשם המחשה, בינואר 2012 חדרו לגבולות ישראל 2,295 בני אדם, בחודש יוני נכנסו 928 אנשים, בחודש אוקטובר – 54, ועד כה, בנובמבר חדרו לגבול רק 27 בני אדם.

במכתב מציינים אנשי משרד הביטחון כי הם מבקשים להקפיא למשך 90 יום את התוכנית, "בסיומם נבצע עמכם הערכת מצב מחודשת לגבי הצורך בהמשך קידומה, והמתווה הנכון לכך". בנוסף, אנשי משרד הביטחון קובעים כי עד לבחינה המחודשת של נחיצות המתקן הוא לא יאוכלס.

במצב הנוכחי, בו חלה ירידה משמעותית בהיקף הכניסה לישראל, לא ברור את מי צפויים המתקנים לאכלס. שר הפנים ישי אמנם הצהיר כי יחל לכלוא במתקנים גם את אזרחי צפון סודאן במטרה "להמאיס על המסתננים את השהות בארץ", אולם בתשובת פרקליטות המדינה לבית המשפט המחוזי בירושלים נאמר כי בשלב זה, אין ממש מאחורי הדברים. שתי אוכלוסיות הזרים המרכזיות בישראל – אריתראים וצפון סודאנים, אינן בנות גירוש, מכוח ההגנה על מבקשי מקלט. 

את ההחלטה על הקפאת הבנייה קיבלו בסיפוק רב קברניטי המועצה האזורית רמת נגב, שנלחמו בשנים האחרונות נגד הפרויקט. ראש המועצה האזורית, שמוליק ריפמן, אומר כי ציפה להודעה שכזו, לנוכח הירידה במספר המסתננים. "אני מברך על ההחלטה ושמח כי מקבלי ההחלטות התעשתו בזמן", אמר ריפמן, "התנגדתי בכל תוקף להקמת עיר האוהלים, שכן, על פי השקפתי, אין זה ראוי שמדינת ישראל תאסור מסתנני עבודה, מבחינה ערכית, מוסרית ואנושית". ריפמן הוסיף כי תוכנית עיר האוהלים "נולדה בחופזה ובתהליך בלתי ראוי של קבלת החלטות, מבלי שהצורך בה נבדק כראוי".

עמותת "במקום" עתרה לבג"ץ נגד תקנות משרד הפנים המעניקות פטור מהיתר בנייה לעבודות ב"נחל רביב". בתגובה לעתירה, פרקליטות המדינה השיבה בשבוע שעבר כי "ניתן לראות ירידה יחסית (במסתננים לישראל) לעומת התקופה המקבילה אשתקד. להערכת משרד הפנים, שינויים יכולים להיות פועל יוצא של שורה ארוכה של גורמים ובין אלה: המצב במצרים, התקדמות הקמת המכשול הפיזי, ויישום החוק למניעת הסתננות".

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ