האקדמיה ללשון: מהיום אמרו ראשת הממשלה

בעקבות פנייתה של המשנה לנשיא בית המשפט העליון, לאקדמיה ללשון, הוחלט להשתמש בצורת נקבה לכל תפקיד או תואר שאותו נושאת אישה

ניר חסון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ניר חסון

גם אם שלי יחימוביץ', ציפי לבני או זהבה גלאון יזכו במרבית הקולות בבחירות הקרובות, אף אחת מהן כבר לא תהיה בהכרח ראש ממשלה. כך עולה מהחלטה שהתקבלה לאחרונה באקדמיה ללשון עברית.

לפני כמה חודשים כאשר שופטת בית המשפט העליון, מרים נאור, מונתה לתפקיד משנה לנשיא בית המשפט העליון, היא פנתה לאקדמיה ללשון עברית בשאלה אם ניתן לקרוא לה משנה לנשיא בית המשפט העליון. עם קמץ מתחת לנון, בלשון נקבה. בתחילה דחתה ועדת הדקדוק של האקדמיה את הבקשה מהסיבה שהמלה "משנה" כבר תפוסה בעברית. אולם נאור סירבה לוותר והיא פנתה לנשיא האקדמיה ללשון - הפרופ' משה בן אשר וכן ערכה סקר בקרב שופטות ועורכות דין שכלל שתי הצעות - משנת או משנה. ברוב קולות בחרו בכירות מערכת המשפט במלה משנה. לבסוף ההחלטה אושרה באופן אד-הוק, לפני כמה חודשים, זמן קצר לפני טקס ההשבעה של נאור, כך שהיא כבר הושבע כמשנה לנשיא אשר גרוניס. במליאת האקדמיה שנערכה לאחרונה הוחלט לאשר את האפשרות הזו באופן סופי.

עוד הוחלט באותה ישיבה שניתן להשתמש בצורת נקבה לכל תפקיד תואר או דרגה שנושאת אשה. כך שאם אחת מהשלוש הנשים שעומדות בראשות מפלגה ייבחרו בבחירות ניתן יהיה לומר ראשת הממשלה שלי יחימוביץ, ראשת הממשלה זהבה גלאון וכו'. בהתאם, מרים פיירברג היא ראשת העיר נתניה ובריבוי - ראשות עיר. בצה"ל, תכונה חיילת טוראית ורב טוראית, אחרי קורס קצינים היא תכונה רבת סרן ואלופה. הטיית הנקבה לדרגות סגן וסרן טרם התקבלה. בתחום האזרחי - חשבת, ספרית, חזאית, שדרנית, שגרירה, אלופה, פרקליטה, קנצלרית, מנכ"לית ועוד. עם זאת, מליאת האקדמיה קבעה שאין הכרח להשתמש בלשון הנקבה אלא שניתן לעשות כן.

לדברי המזכירה האקדמית של האקדמיה, רונית גדיש, כבר בתקופת גולדה מאיר היתה פנייה לאקדמיה בשאלת התואר ראש ממשלה. אך במסמכי האקדמיה לא תועדה החלטה בנושא והכל הכירו את מאיר כראש ממשלה גולדה מאיר. "טבעה של העברית שבצורת היחיד היא מבחינה הבחנה ברורה בין זכר לנקבה", אומרת גדיש, "בתנ"ך אין הרבה תפקידים לנשים אבל כשהיה הן קיבלו תואר בנקבה - היה מלך והיתה מלכה, היה נביא והיתה נביאה. גם העברית המדוברת מקבלת את זה, כך לדוגמה המלה "כוכבת קולנוע" שהשתרשה, למרות שניתן היה להשתמש במלה כוכב גם לנשים". בנוסף מזכירה גדיש כי המלה ראשה בנקבה קיימת כבר במקרא במובן של "אבן הראשה".

בנוסף אישרה מליאת האקדמיה מספר מילים חדשות בשפה העברית. את המילה הלועזית אסקפיזם מציעה האקדמיה להחליף במילה בורחנות, אסקפיסט, בהתאם, הוא בורחן ואסקפיסטי - בורחני. החלטה נוספת מציעה שהמלה העברית למדיטציה תהיה "בוננות". על משקל התבוננות פנימית. מודט לכן הוא בונן. למעשה המילה בוננות התקבלה בעבר באקדמיה כתחליף למלה הלועזית insight, אך בציבור השתרשה המילה תובנה ובוננות נותרה פנויה. לדברי גדיש, זו אינה המצאה של האקדמיה והמלה כבר נמצאת בשימוש בקרב העוסקים בבוננות.

בתגובה לפניות מציבור בנוגע לאיתור מלה בעברית למלה סלוגן קבעה האקדמיה כי אין צורך במלה חדשה ויש לשוב למלה הוותיקה סיסמה - בהתאם - סיסמת בחירות וסיסמת פרסומת. מונחים נוספים שאושרו מחדש הם מספר הופכי במתמטיקה, שכבר נמצא בשימוש וקיבל עתה אישור רשמי לנכונותו. רשימת השמעה שאושרה שוב במקום פלייליסט. כן נמצא תחליף עברי למילה "שוט", המשמשת בתחום הקולנוע - "מצלם".

בתוך כך, בשבוע שעבר, בזמן המלחמה בדרום, קיבלה הממשלה החלטה על הקמת "בית לאומי ללשון העברית" שיוקם בירושלים. המוסד החדש צפוי לכלול מוזיאון לתולדות העברית וביתה החדש של האקדמיה ללשון עברית. את המיזם החדש ירכז משרד ראש הממשלה בהשתתפות עיריית ירושלים וההסתדרות הציונית.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ