טלילה נשר

אוניברסיטת תל-אביב מחתימה מלגאים על הצהרות לפיהן לא יעבדו במהלך לימודיהם, ובכך מאלצת סטודנטים להתקיים ממלגות בלבד. לעיתים, הסכום אותו מקבלים הזכאים למלגה עומד על 2,200 שקלים בחודש.

"אני יכול להבין מאיפה הרצון הזה מגיע, אבל זה פשוט לא מאפשר לסטודנטים להמשיך לתארים מתקדמים ולפרנס משפחה", מאשים סטודנט לתואר שני בפקולטה להנדסה, שביקש לא להיחשף, ומקבל מהאוניברסיטה מלגה על סך 3,500 שקלים בחודש. "חבל שהאוניברסיטה לא מבינה שאנשים לא ממשיכים בגלל זה, או שהם עובדים מתחת לשולחן".

כדי להבטיח שסטודנטים הזכאים למלגות יקדישו את מרב מאמציהם ללימודיהם, האוניברסיטה מבקשת מהמלגאים לחתום על מסמך בו הם מצהירים שהם אינם מועסקים. לדברי אותו סטודנט, החתימה על המסמך הינה תנאי לקבלת המלגה. העבודה היחידה שהאוניברסיטה מתירה למלגאים לעסוק בה היא בשורותיה - במשרת עוזר הוראה. "אבל מספר המשרות לעוזרי הוראה מצומצם, ולכן הרבה סטודנטים מתחלקים במשרה אחת, ועדיין אין מספיק לכולם", מסביר הסטודנט בפקולטה להנדסה.

סטודנטים באוניברסיטת ת"א. למצולמים אין קשר לנאמר בידיעהצילום: אלון רון

התנהלות זו של האוניברסיטה, שעל פי עדויות נעשית בכמה פקולטות, בהן משפטים והנדסה, נעשית בניגוד להבנות עם ועד ראשי האוניברסיטאות (ור"ה) מלפני שנתיים.
בפברואר 2010 אישרה הכנסת את התיקון לחוק פקודת מס הכנסה, לפיו מלגה הניתנת כסיוע לסטודנט או בשל הצטיינותו, אשר כנגדה לא ניתנת תמורה כלשהי מצד הסטודנט למוסד להשכלה גבוהה, לא תיחשב להכנסה החייבת במס לפי פקודת מס הכנסה. 

ארגוני הסגל האקדמי הזוטר התנגדו לתיקון לחוק, מכיוון שכלל איסור עבודה על מלגאים בתמורה למלגה. בעקבות כך הוחלט להשמיט את הדרישה מנוסח התיקון לחוק. במקום זאת, הוחלפה הדרישה ב"התחייבות של הסטודנט או החוקר להקדיש את מרב מרצו וזמנו ללימודים או למחקר". בנוסח הסופי של החוק לא נכתב כי מוסד אקדמי יכול לדרוש ממקבל המלגה שלא לעבוד בעבודה נוספת כתנאי לקבלת המלגה.

חרף זאת, באוניברסיטת תל אביב נמשכת הפרקטיקה של איסורי ההעסקה. "הכל נעשה בסודי סודות", מספר סטודנט לתואר שלישי "זה מבריח סטודנטים".

סגנית יו"ר ארגון הסגל האקדמי הזוטר באוניברסיטת תל-אביב, כרמל בלנק, מאשימה את אוניברסיטת תל אביב בפגיעה קשה בסטודנטים. "האוניברסיטאות טעו לחשוב שוועדת החינוך של הכנסת היא מערב פרוע והן רומסות את ההבנות שהושגו איתן", אומרת בלנק, "מצד אחד האוניברסיטה לא נותנת למלגאים תנאים של מועסקים כי היא טוענת שזו לא העסקה, ומצד שני מאלצת אותם להסתפק בסכום נמוך כל כך למחייה, שדוחף אותם לברוח לחו"ל או לוותר על מסלולי מחקר". בלנק טוענת כי התנהלות האוניברסיטה הופכת את המלגות לפריווילגיה לעשירים בלבד, שכן היא מאלצת את המלגאים להתקיים מכספי הוריהם.

דיוני התיקון לחוק התקיימו בוועדת החינוך של הכנסת, שחבר הכנסת אלכס מילר (ישראל ביתנו) עמד אז בראשותה. מילר כתב אתמול ליו"ר ור"ה הנכנס, פרופ' מנחם בן-ששון, וביקש ממנו לבחון את הנושא בכל האוניברסיטאות בישראל, ולא רק בתל אביב. "מצער אותי מאוד לשמוע כי באוניברסיטת תל-אביב מפירים באופן בוטה את הוראות החוק, וממשיכים בפרקטיקה של איסור עבודה נוספת כתנאי לקבלת המלגה", כתב מילר, "לא ייתכן, כי מוסד אקדמי בישראל ידרוש התחייבות מעין זו, במיוחד אם גובה המלגה אף לא מגיע לשכר מינימום. אני רואה בכך פגיעה חמורה בהוראות החוק ובמערכת ההשכלה הגבוהה".

מאוניברסיטת תל-אביב נמסר בתגובה כי היא "אינה פועלת בניגוד לפקודת מס ההכנסה. הדרישה ממקבל מלגה לא לעבוד בעבודה נוספת מקורה לרוב בציפייה של תורם המלגה שזו תאפשר לסטודנט להתמקד ולהתקדם בלימודיו. בכל מקרה, האוניברסיטה מקיימת דיונים עם ארגון הסגל הזוטר ונציגי הסטודנטים לבחינת סוגיה זאת".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ