מצוקה מתמשכת |

המרכז לנפגעות תקיפה מינית ערביות בסכנת סגירה

משרד הרווחה הציע לעמותה המפעילה את המרכז סכום של 30 אלף ש"ח במקום 200 אלף בשנים קודמות, וטוען: הם לא הגישו בקשת סיוע כנדרש

ג'קי חורי - צרובה
ג'קי חורי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ג'קי חורי - צרובה
ג'קי חורי

מרכז הסיוע לנפגעות תקיפה מינית אל-סיוואר בחיפה, שמגיש סיוע למאות נשים ערביות בישראל מדי שנה, נמצא בסכנת סגירה מיידית בשל מצוקה תקציבית ואי-מתן מענה למצבו מצד משרד הרווחה. במרכז, היחיד בישראל שמיועד לנשים ערביות נפגעות תקיפה מינית, החלו לצמצם את הטיפול בפניות. מלבד זאת, שלוש מתוך ארבע הנשים שהועסקו בו בשכר פוטרו, בשל חוסר האפשרות לממן את משכורתן. העובדת הרביעית התפטרה באחרונה משום שסירבה להמשיך לעבוד ללא שכר, ובשעה שאין אופק ברור לסיום המשבר.

לפני כארבעה חודשים דיווח "הארץ" כי המרכז עלול להיסגר בשל סירוב משרד הרווחה לאשר לו את העברת התמיכה השנתית, משום שאיחר בהגשת האישור על ניהול תקין. בעמותת אל-סיוואר טענו כי העיכוב נגרם בשל תקלות ביורוקרטיות שאינן תלויות אך ורק בעמותה. בעקבות הפרסום פנתה למשרד הרווחה עו"ד עביר בכר בשם העמותה, וביקשה לקיים דיון חוזר בבקשת התמיכה. בכר התייחסה לנזק העשוי להיגרם לעמותה, המפעילה קו חירום בערבית לנפגעות תקיפה מינית 24 שעות ביממה ומלווה באופן צמוד את הקורבנות, אם התמיכה לא תועבר אליה. בשיחה עם "הארץ" הבהירה בכר כי העבירה את כל המסמכים הרלוונטיים להבטחת הסיוע.

בחודשים האחרונים שוחחה רכזת העמותה לילה ג'רושי עם נציגי משרד הרווחה, שהבהירו לה כי המשרד לא יאשר לעמותה תמיכה בסכום של 200 אלף שקלים, כפי שניתנה לה בשנים האחרונות, אלא רק מענק בגובה מחצית הסכום. שבועות ספורים לאחר מכן נמסר לעמותה כי ההצעה ביחס למענק בסכום של 100 אלף שקלים ירדה מהפרק, מבלי שהמהלך ינומק, וכיום מוצע לה לקבל 30 אלף שקלים בלבד. עו"ד בכר פנתה השבוע במכתב למנכ"ל משרד הרווחה נחום איצקוביץ' והדגישה כי המענק בסכום זה הוא בגדר לעג לרש, גם אם בבסיסו הרצון לסייע לעמותה. היא דרשה להשיב את סכום התמיכה לקדמותו, כך שיעמוד כבעבר על 200 אלף שקלים.

רכזת המרכז, לילה ג'רושי-חסן צילום: עבדאללה שמא

ממשרד הרווחה נמסר בתגובה כי "עמותת אל-סיוואר לא פעלה לפי הפרוצדורות הנדרשות להגשת הבקשה לתמיכה. לפנים משורת הדין, המשרד החליט להעביר לעמותה מענק כספי שיסייע לה". באל-סיוואר אמרו כי המענק שהוצע כעת עומד עדיין על 30 אלף שקלים ואינו מספק. לדבריהם, הסכום טרם הועבר אליהם ממשרד הרווחה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ