המחטף של עיריית ת"א: בימי חול גן ילדים, בסופי שבוע וחגים בית כנסת

הורי הילדים בגן "רקיע" בשכונת "הגוש הגדול" גילו רק במקרה על ההסדר עם העמותה הדתית: "מדוע מעדיפים צורכי דת בשכונה שרוב תושביה חילונים?"

אילן ליאור
אילן ליאור
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אילן ליאור
אילן ליאור

מדי בוקר ממלאים ילדים את גן "רקיע" בשכונת נופי ים בצפון תל אביב, הידועה גם בתור "הגוש הגדול". הגן החל לפעול השנה בתחומי בית הספר היסודי בשכונה שנבנית בשנים האחרונות סמוך לשדה דב. בסופי שבוע ובחגים, משנה גן הילדים את ייעודו והופך לבית כנסת. השבוע אישרה מועצת העיר תל אביב את הקצאת המבנה לעמותת "מרכז קהילתי אוהל יוסף יצחק", המפעילה את בית הכנסת. על פי החלטת העירייה, הגן ישמש מקום תפילה בערבי שישי, שבת, ערבי חג וחג למשך חמש שנים, או עד להקמת בית כנסת קבוע בשכונה.

הוריהם של ילדי הגן גילו על ההסדר במקרה. איש לא הודיע להם על ההחלטה או שאל לדעתם. שלשום (שני), לפני ישיבת מועצת העיר, שלחו מכתב לעירייה ודרשו להקפיא את המהלך ולאפשר להם להביע את התנגדותם. "מדובר בניסיון של גורמים שונים לעשות מחטף בלתי ראוי תחת אפם של תושבי השכונה וחמור מכך, תחת אפם וללא ידיעתם של הורי הילדים שבגן זה", כתבו נציגי ההורים. הם מחו על השימוש הקבוע שיעשו מבוגרים במבנה המיועד לילדים והביעו התנגדות לפעילות דתית במוסד חינוכי.

"אין מחלוקת ולא יכולה להיות כי בית הספר וגן הילדים שבתוכו הוקמו לצורכי חינוך ולא לצורכי דת. הם לא הותאמו לשימוש אחר. יתרה מזו, השימוש החורג שנעשה בגן הילדים בסופי השבוע על ידי מבוגרים פוגע הן במתקן ואף עלול להזיק חס וחלילה לילדים הרכים הבאים בשערי הגן", טענו ההורים. "עירוב השימוש בין חינוך ודת אינו מתקבל על הדעת מבחינתנו. לדידנו כלל לא ברור מדוע ניתנת עדיפות לשימוש במתקן החינוכי דווקא לצורכי דת, שעה שצרכים בסיסיים אחרים של שכונה בהקמה אשר מרבית תושביה חילונים אינם מקבלים מענה". 

מובילת מאבק ההורים, ליאת שורץ, על רקע מתחם הגןצילום: מוטי מילרוד

העירייה מסבירה כי הקצתה את גן הילדים לעמותה המפעילה את בית הכנסת בעקבות פסק דין של בית המשפט המחוזי בתל אביב. למעשה, השופטת צילה צפת לא הציעה את הפתרון הזה, אלא אישרה לפני כשלושה חודשים הסדר פשרה בין העירייה לעמותה. לפי ההסדר, העירייה תקצה מגרש להקמת בית כנסת בשכונה. עד אז, יתקיימו התפילות בשבתות ובחגים במבנה המשמש את גן הילדים. "ככל שהשימוש באולם שהוקצה לעמותה לא יהיה לפי תנאי ההסכם ותהיה הפרעה לפעילות השוטפת של הגן, יבוטל ההסכם", נכתב בהסדר שקיבל מעמד של פסק דין.

לדברי ליאת שורץ, אם לילדה בגן, כבר עתה משבשת פעילות בית הכנסת את השגרה בגן. כך למשל, היא מספרת כי אנשי העמותה הפכו את אחד מחדרי הגן למחסן, שבו הם מאחסנים את הכיסאות והציוד המשמש אותם. כמו כן, בשבתות ניתקו באי בית הכנסת את השירותים האלקטרוניים, המורידים מים אוטומטית, ללא מגע, ולא השיבו את המצב לקדמותו. "אני לא רוצה להיות זאת שאמנע מאנשים מקום לתפילות. אנחנו תומכים בהקמת בית כנסת בשכונה, אבל זה לא צריך להיות בגן ילדים", היא אומרת ומביעה חשש מהרחבת פעילות בית הכנסת לימי חול.

בעלה רני מוביל יחד עמה את מאבק ההורים. "אם בחגים זה עוד נסבל, להפוך את זה למשהו קבוע במתקנים שלא מיועדים לזה נראה לי הזוי. אם אני הייתי רוצה לעשות פעילות בגני ילדים בסופי שבוע, תרבותית או חינוכית, לא נראה לי שמישהו היה נותן לי לעשות את זה. חשוב שיהיה בית כנסת, אבל קודם כל חשוב שיהיה גן ילדים. לא צריך לערב מין בשאינו מינו. יש מלא בתי כנסת בסביבה ובאזור, אני לא יודע מכוח מה נעשית הפעילות הזו". הוא דורש מהעירייה לקבוע תנאים ברורים לשימוש בגני ילדים לצרכים אחרים.

למאבק הצטרפה חברת מועצת העיר תל אביב מיטל להבי (מרצ), עד לאחרונה מחזיקת תיק הגיל הרך בעירייה. "עירייה שרוצה לשמור על זכות הציבור המסורתי-דתי להתפלל בבית כנסת צריכה לפעול להקמת בית כנסת בקרקע ייעודית וכשימוש עיקרי", היא אומרת. "הפשרה שהושגה גרועה לא רק מפני שהיא פוגעת בפעוטות, בגן, בהורים ובתושבים, אלא גם מפני שהיא פתרון של טלאי על טלאי, מביאה לסכסוכים מקומיים וגרוע מכל מכניסה משיחיות בדלת האחורית ודווקא דרך מוסד חינוך לילדים בגיל הרך".

בעתירה לבית המשפט, שהגיש עו"ד אילן בומבך, דרשה העמותה להורות לעירייה להקצות קרקע להקמת בית כנסת ומקווה בשכונת "הגוש הגדול". עד להקמת מבני קבע, ביקשה העמותה פתרון זמני. העמותה, בראשות איש חב"ד, הרב משה אברמד, ציינה כי מ-2007 היא פועלת להקים בית כנסת בשכונה החדשה, אך אינה זוכה לשיתוף פעולה מצד העירייה. עוד טענה כי רבים מהתושבים – חילונים, מסורתיים ודתיים – "מעוניינים לממש את הזכות החוקתית לחופש דת", ואף צירפה עצומה להקמת בית כנסת ועליה מאות חתימות.

"העתירה חשפה את עליבותה של העירייה ואת העובדה שהיא עשתה כל מאמץ על מנת שלא לעמוד בחובותיה על פי דין כלפי התושבים לממש ולהגשים את חופש הדת והפולחן שלהם", אומר עו"ד אילן בומבך. לדבריו, גם העמותה אינה שבעת רצון מהפתרון הזמני בגן הילדים. "הפתרון הזמני הועלה על ידי העירייה ולא על ידי העמותה. מבחינת העמותה ראוי כי יוקצה באופן מיידי שטח קרקע שיהיה מיועד אך ורק להקמת בית כנסת, לא כזה שמשמש גן ילדים".

עיון בתמלילי הדיונים בבית המשפט מלמד כי העירייה התנגדה תחילה להפעלת בית כנסת בגן הילדים באופן קבוע. "בתקופת החגים, כשיש צורך יותר גדול לציבור, אז מקצים להם את בתי הספר והגנים. אני מוכנה לבדוק את נושא הגן אבל אנו לא מאפשרים שימוש כבתי כנסת בגני ילדים אלא לשימוש נקודתי", אמרה נציגת העירייה, עו"ד אורנה אחרק, בדיון הראשון בעתירה בינואר השנה. בדיון הבא, בפברואר, התנגדה שוב לפתרון זה: "אי אפשר לעשות את זה בכל שבת מחדש. אנחנו כופים את זה על הגן כפתרון זמני ופעילות הגן מופרעת".

זו לא הפעם הראשונה שעיריית תל אביב מאפשרת הפעלת בית כנסת בגן ילדים. לפני כמה שבועות, בלחץ תושבים, ביטלה העירייה החלטה להפעיל בית כנסת בסופי שבוע וחגים בגן "מרום", סמוך למגדלי "יו" הגובלים בדרך נמיר המרכזית. מבנה הגן שימש לראשונה בית כנסת ביום הכיפורים. לאחר מכן הודיעה העירייה לגננת כי תפילות יתקיימו בגן בכל סוף שבוע. ההורים מחו, ציינו כי יש בתי כנסת רבים בסביבה, ודרשו לבטל את ההחלטה. תחילה התעלמה העירייה מפניותיהם, אך לבסוף הודיעה כי הגן ישמש לייעודו המקורי בלבד.     

עיריית תל אביב מסרה בתגובה כי "פעילות בית הכנסת במבנה הגן התאפשרה במסגרת הליך משפטי שהתנהל נגד העירייה שבו הוחלט כי עד להקמת בית כנסת קבוע, תינתן לעמותה 'מרכז קהילתי אוהל יוסף יצחק' רשות שימוש במתחם גן רקיע. העמותה מורשית לקיים פעילות תפילה בערבי שישי, שבת וחג, ובלבד שלא מתקיימת באותה עת פעילות של הגן. כמו כן, התחייבה העמותה שלא לעשות כל שימוש מכל סוג שהוא בציוד וריהוט הגן ולספק לעצמה כל ציוד הדרוש לצורך פעילותה. העמותה גם מחויבת לדאוג לניקיונו של מתחם הגן והשבת המצב לקדמותו, כולל סידור הגן לפעילות שוטפת".

העירייה לא השיבה ישירות לשאלת "הארץ" מדוע שינתה את דעתה ובניגוד לעמדתה הקודמת, החליטה לאפשר, במסגרת הסדר הפשרה, את פעילות בית הכנסת בגן הילדים. עוד מסרה העירייה כי היא "אינה בונה או מממנת הקמת בית כנסת אלא מקצה קרקע. זהו תהליך שנעשה לאחר דרישה והתאגדות מצד תושבים, וכולל נוהל מסודר שבו מפרסמת העירייה לציבור את הבקשה, עורכת כנס תושבים ומאפשרת שימוע והצעת התנגדויות. רק בסוף התהליך יוקצה השטח וזאת בהתאם לצורכי התושבים. חשוב לציין שהעירייה דואגת לאזן בין הצרכים השונים של התושבים, ולראיה רק השנה נפתחו עשרות גני ילדים, מעונות ושני בתי ספר חדשים באזור צפון העיר".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ