ג'קי חורי - צרובה
ג'קי חורי

מנהל מקרקעי ישראל הודיע השבוע על הקפאת מכרז לרכישת מגרשים לבנייה עצמית בעיר נצרת. ההחלטה על הקפאת המכרז התקבלה בעקבות עתירה מנהלית שהגישו עיריית נצרת ותושב העיר נגד תנאי הסף של המכרז, שנועדו, לטענתם, לאפשר רכישה של המגרשים אך ורק על ידי אנשי כוחות הביטחון בעבר ובהווה. בהודעה שפרסם המנהל נמסר כי "בהסכמת הצדדים, ההרשמה למכרז תימשך בתנאיו המקוריים עד היום (רביעי), אולם המכרז לא ייפתח עד למתן החלטה בעניין בבית המשפט".

לפני כחודשיים פרסמו המנהל ומשרד השיכון מכרז להקצאת חמישה מגרשים לבנייה עצמית בעיר, אשר נועד לתושבי המקום שהינם מחוסרי דיור קבוע. עם זאת, על פי לשון הפרסום, תנאי סף להשתתפות במכרז הוא כי המשתתף הוא יוצא כוחות הביטחון או לחילופין מי שעודנו משרת בצה"ל.

לטענת עו"ד סוהאד בשארה מהמרכז המשפטי "עדאלה" שהגישה את העתירה, המכרז פוגע ברוב המוחלט של תושבי נצרת מחוסרי הדיור, אשר רובם ככולם אינם יוצאי או משרתי כוחות הביטחון. "שיטת ההקצאה שנקבעה במכרז ולפיה תנאי השירות הצבאי הוא תנאי סף, מנוגדת לעקרון המחייב מתן הזדמנות שווה לכל תושבי העיר נצרת ואיננה משרתת באופן שוויוני את מחוסרי הדיור בעיר", כתבה עו"ד בשארה בעתירה.

כך, למשל, מוסיפה ומדגימה העתירה את מקרהו של תושב נצרת, נכה 100% כתוצאה מתאונת עבודה ומוגבל בתנועתו, המתגורר עם אשתו בדירה שכורה באופן זמני בנצרת עילית. על פי העתירה, בני הזוג ביקשו לגשת למכרז של המנהל שלידיעתם היה מיועד לחסרי דיור תושבי העיר, והיה אמור להתנהל בדרך של הגרלה בין הזכאים, אך נדחו מכיוון שלא עמדו בתנאי הסף של השירות בצה"ל.

העיר נצרת מונה כיום כ-80 אלף תושבים, חלקם ערבים מוסלמים וחלקם ערבים נוצרים. בהתאם, תושבי העיר, רובם ככולם, אינם משרתים בפועל בכוחות הביטחון, ולא יהיו על כן זכאים להירשם למכרז כלל וכלל.

בעיריית נצרת מדגישים כי אמנם קיימים מעטים מבין תושבי העיר אשר מתנדבים לצה"ל ולמשטרה, אך בעוד שהללו הם אך בודדים, מספר תושבי העיר מחוסרי הדיור שלא היו בשירות ביטחון רב ואף עולה בהתמדה בשל מיעוט הקרקע לבנייה באזור והריבוי הטבעי הגבוה. ראש עיריית נצרת ראמז ג'ראייסי הגדיר את ההחלטה להקפיא את המכרז כצעד חיובי. "אני מקווה שבסופו של התהליך, בית המשפט יבטל את המכרז ויחייב את המנהל במכרז חדש שיהיה פתוח לכל תושבי העיר".

ממנהל מקרקעי ישראל נמסר כי "התשובה לעתירה תוגש לבית המשפט בקרוב. יחד עם זאת, בהסכמת הצדדים הוחלט להקפיא את פתיחת המכרז עד למתן החלטה בבית המשפט". במנהל הדגישו עוד כי אחד המגרשים במכרז מיועד גם לנכים.

בשבועות האחרונים סערו הרוחות בנצרת בעקבות כינוס שהתקיים בנצרת עילית השכנה לעידוד צעירים ערבים נוצרים להתגייס לשירות צבאי ושירות לאומי. בין היתר, נרשמו איומים הדדיים בין תומכי המהלך ומתנגדיו שהובילו אף להגשת כמה תלונות בנושא במשטרה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ