המדינה מסרבת לתת אזרחות לתאומים מפונדקאות בחו"ל

זאת, למרות פסיקת בית המשפט בעניין. ההורים לתאומים בני החודש וחצי ממתינים עמם בגיאורגיה: "לא חזרנו כי התנהלות המדינה הפחידה אותנו"

אילן ליאור
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אילן ליאור

חרף החלטת בית המשפט, מסרבת המדינה להעניק אזרחות ודרכונים לתאומים בני חודש וחצי, שנולדו לזוג ישראלי בהליך פונדקאות בגיאורגיה. מאז הלידה שוהים בני הזוג עם הפעוטות בבירה טביליסי. לילדים אין לפי שעה כל מעמד.

בית המשפט לענייני משפחה ברמת גן הורה לפני שלושה שבועות למדינה להכיר בכך שהגבר, ר', הוא אבי הילדים, בלי לעשות לו בדיקת רקמות. זאת, בניגוד לנוהל משרד הפנים. השופטת תמר סנונית פורר קיבלה את טענת עו"ד יהודית מייזלס, המייצגת את בני הזוג, שניתן להסתמך על מסמכים רפואיים ומשפטיים.

עד כה אילצה המדינה אבות ביולוגיים של ילדים שנולדו בהליך פונדקאות בחו"ל לעבור בדיקת רקמות. רק אחר כך הסכימה להנפיק לילדים דרכונים. המדינה לא מאפשרת לאמהות לעבור בדיקת רקמות והן נדרשות לאמץ את ילדיהן. בית המשפט קבע בתחילת החודש שהאם, ד', תמונה לאפוטרופוסית של הילדים, עד מיצוי הדיון בעניינה. זאת, בעקבות בקשת המדינה לדחות את מתן ההחלטה עד להשלמת טיעוניה. השופטת התירה לפרסם את ההחלטה ללא פרטים מזהים של בני הזוג.

נטשה ויוני פנחס, אתמול. המדינה רשמה אותם כהורי הילדים ואחר כך ערערה צילום: ניר כפרי

עם קבלת פסק הדין פנה ר' לקונסול ישראל בגיאורגיה, הרצל מימון, וביקש להירשם כאבי הילדים, כדי לשוב עמם לארץ. מימון סירב ואמר שעליו לקבל הוראה ממשרד החוץ. אחר כך שוחח ר' עם מנהל ברשות האוכלוסין, אלי לוי, שהשיב לו שהסוגיה נמצאת בהתייעצות בין-משרדית. בני הזוג ביקשו לקיים בינתיים הוראה אחרת של בית המשפט ולהגיש הצהרה של הפונדקאית, שאין לה זכות על הילדים, אך הקונסוליה סירבה לקבלה. רק בחלוף חמישה ימים ממתן פסק הדין הגישה המדינה בקשה לעכב את ביצוע ההחלטה.

לפני שבוע וחצי דחתה השופטת תמר סנונית פורר את בקשת המדינה והורתה לה לכבד את החלטת בית המשפט. המדינה הודיעה שבכוונתה לערער על ההחלטה והציעה להעניק בינתיים לילדים תעודות מעבר, שיאפשרו להם כניסה חד-פעמית לישראל, אך יותירו אותם חסרי מעמד. השופטת דחתה הצעה, והבהירה למדינה שעליה להעניק לילדים דרכונים בדחיפות.

ר' שב בינתיים לארץ. יום למחרת החלטת בית המשפט ניגש למשרד הפנים באזור מגוריו לרשום את הילדים, אך נתקל בסירוב. לדבריו, הפקידה הפנתה אותו למינהל האוכלוסין בירושלים. כשהתייצב שם נמנעה ממנו הכניסה לבניין. באותו ערב הודיע לו נציג משרד הפנים באזור מגוריו שהונפקו ספחי תעודת זהות לילדים. כשאסף אותם גילה שהמשרד הנפיק ספחים ללא מספרי תעודת זהות.

בשלב זה התלוננה עו"ד מייזלס בבית המשפט על התנהלות המדינה. השופטת סנונית פורר קיבלה את טענותיה. "הבקשה לעיכוב ביצוע נדחתה ומצופה מכל גוף ורשות לקיים את החלטתי, לבל יהיה צורך לנהל הליכי ביזיון שלא יוסיפו לאיש מהצדדים, ובפרט לא לקטינים. באת-כוח היועץ המשפטי תודיע לבית המשפט בתוך 3 ימים על רישומם של הקטינים בהתאם להחלטתי", כתבה השופטת.

גם לאחר הדברים המפורשים האלה עמדה המדינה בסירובה להנפיק דרכונים לילדים. קונסול ישראל בגיאורגיה הודיע להורים שבכוונת הקונסוליה להנפיק לילדים תעודות מעבר בלבד. בינתיים הגישה הפרקליטות ערעור לבית המשפט המחוזי בת"א ודיון יתקיים בעוד שלושה שבועות. אתמול החליטו בני הזוג לעשות שימוש בתעודות המעבר, לשוב לארץ עם הילדים ולהמשיך להיאבק.

"התחושה שלנו קשה. לא חזרנו עד עכשיו עם תעודות המעבר כי התנהלות המדינה הפחידה אותנו. לא ידענו כמה זמן עוד הילדים יהיו חסרי מעמד", אמר אמש ר' ל"הארץ", מגיאורגיה.

אתמול דן בית המשפט המחוזי בתל אביב בערעור שהגישה המדינה בעניין זוג נוסף שהוליד תאומים באמצעות פונדקאית בגיאורגיה. בני הזוג, נטשה ויוני פנחס, המיוצגים בידי עו"ד מייזלס, תבעו להכיר בהם כהורים על סמך בדיקת רקמות ולא לאלץ את האם לאמץ את ילדיה. בית המשפט לענייני משפחה ברמת גן קיבל את תביעתם לפני כתשעה חודשים והורה למדינה לעשות לשניהם בדיקת רקמות. גם במקרה זה השתהתה המדינה בביצוע ההחלטה, אך לבסוף ביצעה את הבדיקה ורשמה את שניהם כהורי הילדים.

השופטים ישעיהו שנלר, הד"ר קובי ורדי ורות לבהר-שרון הציעו אתמול למדינה לחזור בה מהערעור. הם ציינו שהסוגיות העקרוניות יכולות להתברר בערעור המדינה בתיק של ר' ו-ד'. המדינה ביקשה זמן לשקול את הצעת בית המשפט. נציגת המדינה, עו"ד עידית מנדלבאום, הבהירה שהערעור עקרוני ואין כוונה לפעול לביטול רישום בני הזוג פנחס כהורי הילדים.

מפרקליטות מחוז ת"א נמסר בתגובה כי המדיחנה מקיימת את החלטות בית המשפט.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ