דו"ח העוני: בישראל חיים 1.8 מיליון עניים; 65% מהמשפחות העניות עובדות

ב-2011 הצטרפו עוד 64 אלף ישראלים למעגל העוני. מספר הילדים העניים הולך וגדל, היקף העוני בקרב קשישים דווקא רשם ירידה קלה

טלילה נשר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
טלילה נשר

בשנת 2011 היו בישראל 442,200 משפחות עניות, שהן 1,838,600 בני אדם, ומהם 860,900 ילדים – כך עולה מנתוני דו"ח העוני שפרסם בצהריים (חמישי) המוסד לביטוח לאומי. בסך הכל נוספו בשנה החולפת למעגל העוני 63.8 אלף ישראלים. 

מהדו"ח עולה עוד כי היקף העוני בקרב משפחות עובדות הוסיף לעלות ב-2011, מ-19.4% ל-20.0%. עלייה זו התרחשה על אף המשך ההתאוששות בשוק העבודה, אשר התבטאה בהרחבת מעגל המועסקים. בכך עלה חלקן של המשפחות העובדות העניות בקרב כלל המשפחות העניות מ-62.4% ל-64.8%.

יצוין כי בתחילת העשור החולף (1999) עמד היקף העוני של משפחות עובדות על כ-7% - קצת פחות ממחצית משיעורו כיום. כמו כן על פי הדו"ח, חלה עלייה חדה בהיקף העוני בקרב משפחות עם שני מפרנסים ויותר, פרופיל משפחתי שבמשך שנים היה חסין מפני עוני: שיעורן גדל מ-2% בתחילת העשור החולף ל-4.6% ב-2011. בסך הכל נוספו למעגל העוני בשנה החולפת 8,900 משפחות.

הפגנת הקרן למפעלי שיקום, היום. חסמו את רכבו של כחלון במחאה על הלנת שכרם צילום: מוטי מילרוד

שיעור הילדים החיים במשפחות עניות רשם עלייה גם הוא: מ-35.3% בדו"ח של 2010 ל-36.5% בשנה החולפת. בסך הכל נוספו 23.6 אלף ילדים למעגל העוני. שאר ממדי העוני נותרו ברובם ברמתם הגבוהה: היקף העוני בקרב כלל האוכלוסייה עלה מ-19.8% ב-2010 ל-19.9% ב-2011.

לעומת זאת, ב-2011 נמשכה הירידה ארוכת הטווח בהיקף העוני בקרב קשישים, משיא של 25.1% ב-2004 ל-19.4% ב-2011. עוד עולה מהדו"ח כי ב-2011 ירד חלקן של משפחות בגיל העבודה שאין בהן מפרנס.

תרומת הקצבאות והמסים הישירים להפחתת העוני נותרה פחות או יותר ללא שינוי: 39.3% מהמשפחות העניות נחלצו מעוני ב-2011 כתוצאה מאמצעי המדיניות. בעוד היקפי העוני נותרו ברמה גבוהה ובחלקם אף עלו במקצת, עומק העוני (הפער הממוצע מקו העוני) ירד מ-35.9% ב-2010 ל-34.7% ב-2011. המדד לחומרת העוני, המעניק משקל הולך וגדל למשפחות ככל שהן עניות יותר, ירד בכ-4%. בהשוואה בינלאומית המתייחסת ל-2010 בקירוב, ממשיכה ישראל לעמוד בראש סולם מדינות ה-OECD בממדי העוני והאי-שוויון הגבוהים.

עשרות עובדי הקרן למפעלי שיקום, המעניקה שירות השמה במפעלים ל-12 אלף בעלי מוגבלויות, הפגינו מחוץ למסיבת העיתונאים שבה פורסם הדו"ח השנתי ואף פרצו למבנה. בעת ששר הרווחה משה כחלון ביקש לעזוב את המקום, חסמו המפגינים את רכבו וקראו לעברו: "כחלון ביזיון, תן לקרן לנשום לרווחה". 700 עובדי הקרן מוחים על שקיבלו רק מחצית ממשכורת אוקטובר וצפויים שלא לקבל כלל את משכורת נובמבר. זאת בשל גירעון בסך 20 מיליון שקל שממנו סובלת הקרן, למרות מעמדה כמוסד ציבורי של משרד הרווחה.

משרד הרווחה מצדו העביר התייחסות לדו"ח העוני, וממנו עולה כי כל משפחה חמישית בישראל רשומה בשירותי הרווחה - 20.4% ממשקי הבית בישראל ו-17% מהאוכלוסיה – 1,331,000 נפשות.

אמנם סיבת מרבית הרשומים בשירותי הרווחה (35.2%) היא תפקוד לקוי של הורים או ילדים, אך כמעט זהה לנתון זה – 34.4%, הוא אחוז הרשומים בשל עוני וקשיי הכנסה ותעסוקה ולאחר מכן זקנה, סיבות רפואיות ומוגבלויות, אלימות, התמכרות ועבריינות. כצפוי, אחוז הרשומים הגבוה ביותר (30.2% מכלל האוכלוסיה) הרשומים בשירותי הרווחה מגיעים מהאשכול החברתי-כלכלי הנמוך ביותר.

41.2% מהרשומים במחלקות הרווחה בישראל הינם אנשים עובדים, בקרב נשים בנות 15-64 הנתון אף גבוה יותר - 49% מהן עובדות במשרה מלאה.

מנכ"ל הביטוח הלאומי, שלמה מור יוסף, אמר במסיבת העיתונאים כי "לא אנשי בשורה אנחנו. אמרו שזו השנה הטובה בכלכלת ישראל, אבל הטוב הזה לא חלחל למטה. בממדי העוני אנחנו מעל 19 אחוז, כשהממוצע של ה-oecd עומד על 11%, וכדי להיות שם צריך להוריד את העוני במדינת ישראל ב-50%, זה יעד, וזה יעד שמישהו צריך לשים אותו".

שר הרווחה משה כחלון אמר כי "העניים לא נהנו מפירות הצמיחה ואנו רואים את זה בנתונים...עבורי, אם אין שיפור, זו החמרה. הגיע הזמן לעצור את זה, ואפשר לעצור את זה, זו לא גזרת גורל - לילד לא כתוב שיהיה עני או חסר כל עם היוולדו, ובמדיניות נכונה אפשר לשנות את זה וצריכים לשנות את זה". 

איציק פרי, יו"ר איגוד העובדים הסוציאליים, אמר בתגובה לדו"ח כי "העלייה המתמדת בממדי העוני היא תעודת עניות לממשלה הכי לא חברתית שהייתה בישראל בשנים האחרונות והעובדה שכל אדם חמישי בישראל וכל ילד שלישי הינם עניים מעידה כי הממשלה לא עושה דבר להוצאת שכבות רחבות מהאוכלוסייה ממעגל העוני". 

שלמה בוחבוט, יו"ר מרכז השלטון המקומי, אמר כי "אני קורא לראש הממשלה להודיע באופן מידי כי בתקציב הבא, גובה מענקי האיזון יהיה בהתאם לנוסחת גדיש. הרשויות פועלות מסביב לשעון במלחמה כנגד העוני, וכל פגיעה במענקי האיזון היא בפגיעה במלחמה למיגור העוני. הנתונים הם בושה לעם ישראל".

יו"ר חד"ש, ח"כ מוחמד ברכה, אמר כי "מהדו"ח עולה תמונה ברורה לפיה מספר העניים היהודים הולך ופוחת ואילו אחוז העוני בקרב הערבים רק הולך וגדל. אין מדובר בגזירה משמים אלא במדיניות מכוונת של ממשלות ישראל לדורותיהן על מנת להותיר את האוכלוסייה הערבית כחוליה חלשה ונזקקת במטרה להגביר את תחושת הייאוש שעלול להוביל לטרנספר מרצון. אנחנו נמשיך ונאבק נגד המדיניות הזאת ונפעל למען שוויון כי זכותם של האזרחים הערבים לחיות ולהתפרנס בכבוד". 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ