פיטורים ופרישה מרצון: הפועלים ולאומי יקצצו 1,600 משרות

לקראת הוזלת העמלות, שני הבנקים הגדולים בישראל מתחילים בתהליכי התייעלות; 25%‑30% מהמשרות בבנק הפועלים יבוטלו בתוך כשנה וחצי

סיון איזסקו וטלי חרותי-סובר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים26
סיון איזסקו וטלי חרותי-סובר

שני הבנקים הגדולים בישראל,­ , החלו להוציא לפועל תוכניות התייעלות שבמסגרתן יפרשו ויפוטרו כ‑1,600 עובדים משני הבנקים יחד. פרישת העובדים במערכת הבנקאות נעשית במטרה לטפל בתופעה רחבת היקף של אבטלה סמויה במערכת, שהגדילה לאורך העשור האחרון את מצבת העובדים ב‑10,000.

מספר העובדים במערכת הבנקאות נאמד ב‑48 אלף. עלות השכר של עובדים אלו מסתכמת בכ‑16.5 מיליארד שקל בשנה שהם כ‑28.5 אלף שקל לעובד ממוצע. בשבועות הקרובים צפוי המפקח על הבנקים להציג לציבור נתונים על היקפי השכר במערכת הבנקאות, במטרה לחשוף את רמות השכר המקובלות בקרב דרג המנהלים והעובדים הוותיקים, המאוגדים בהסכמי שכר קיבוציים נדיבים.

בדו"ח הביניים של הצוות להגברת התחרות במערכת הבנקאות ציין המפקח על הבנקים כי העלות המנופחת של השירותים הבנקאיים מממנת בעיקר עלויות שכר בלתי סבירות, ואילו הרווח שנותר לבעלי המניות בבנקים נמוך במעט מהמקובל במערכות בנקאות בעולם.

בשבוע שעבר פרסם המפקח על הבנקים תיקון לכללי הבנקאות המחייב את הבנקים להתחיל להפחית את מחירי העמלות כבר בתחילת 2013, ובכך לא הותיר לבנקים הרבה ברירות אלא להתחיל ליישם את הליכי ההתייעלות.

לפי בחינה שנעשה בחטיבת האסטרטגיה של בנק הפועלים, מספר המשרות המיותרות במטה בנק הפועלים מסתכם בכ‑44% מהמשרות. ואולם בהנהלה מעריכים כי הבנק יתקשה להגיע להיקף קיצוץ נרחב שכזה, ובפועל מעריכים כי כ‑25%‑30% מהמשרות בבנק יבוטלו בתוך כשנה וחצי מהיום.

בשלוש השנים האחרונות השלימה החטיבה הקמעונאית בבנק הפועלים מהלך התייעלות נרחב בסניפים, במסגרתם מאות עובדים הוצאו מהעבודה בסניפים למרכזי תפעול אזוריים. בכך התאפשר להפועלים להקטין את שטחי הסניפים ולחסוך בהוצאות נדל"ן, ארנונה וחשמל. בלאומי החליטו ללמוד את התוכנית וליישם את ההתייעלות שביצע הפועלים במערך הסניפים. לאומי הכריז בפברואר השנה כי עד סוף 2014 יבוטלו כ‑800 משרות בבנק ובצד זאת ינהיג מהלכי התייעלות נרחבים נוספים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ