ההגירה מהמרכז במוקד הבחירות למועצות האזוריות

תושבי 22 מועצות אזוריות יבחרו היום ראשי מועצה ונציגי מליאה. ב-5 מועצות לא תהיה התמודדות על תפקיד ראש המועצה, בשל התמודדות של נציג בודד

אלי אשכנזי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אלי אשכנזי

היום (שלישי) ייערכו בחירות מוניציפאליות ב-27 מועצות אזוריות ברחבי הארץ. מרביתן בצפון הארץ ובדרומה. הבחירות מתקיימות ב- 432 ישובים, בהם 227,228 בעלי זכות בחירה. משרד הפנים הציב בישובים השונים 565 קלפיות, מתוכן 157 קלפיות נגישות לנכים. חלק מהקלפיות נפתחו כבר בשעה 8:00, ואילו בישובים קטנים הקלפיות ייפתחו בשעה 15:00.

מלבד הצבעה לראשות המועצה האזורית, יצביעו היום תושבי המועצות האזוריות גם לנציגי הישובים במליאת המועצה ולוועד המקומי של הישובים. המגמה המעניינת בבחירות שנערכות היום היא מעורבותם והשתתפותם בבחירות של התושבים החדשים, מרביתם תושבים שעברו ממרכז הארץ לפריפריה.

בודדים מקרב התושבים החדשים מאתגרים את ראשי הרשויות הוותיקים. אחת הדוגמאות היא בבחירות במועצה האזורית מטה אשר בה עו"ד שמעון צור, תושב הרחבה במושב רגבה, קורא תגר על ראש הרשות מזה 20 שנה, יהודה שביט. במטה אשר 32 יישובים בהם כ-26 אלף תושבים. כ-7,000 מהם הם תושבים חדשים שהגיעו לאזור בעשור האחרון.

בחירות למועצה האזורית מטה אשר. מושב רגבה צילום: ירון קמינסקי

צור, מזכיר רגבה וקיבוץ אדמית, אומר שכניסתו למירוץ היתה דבר נדרש. "הקיבוצים עברו הפרטות, החשיבה של החברים היום היא עצמאית ולא עדרית. השטח רוצה ניהול מתקדם. חברי הקיבוצים והמושבים רוצים היום לראות הכל - לראות פרוטוקולים, לדעת איך מתקבלות החלטות, להבין את רכיבי התקציב. הם דורשים הסברים", אמר. לדבריו "התושבים החדשים שהצטרפו לישובים הכפריים הביאו איתם רוח של חדשנות, שקיפות ויותר דאגה לנושאי חינוך וחינוך לא פורמאלי". מלבד שביט וצור יתמודדו על תפקיד ראש הרשות גם אבי אובנטל ואורי נוני, בני המקום.

במועצות האזוריות גולן, זבולון, מטה בנימין, שער הנגב ושומרון לא יתקיימו בחירות לראשות המועצה האזורית בשל הסרת מועמדויות לתפקיד וקיומו של מועמד יחיד, אשר יוכרז כראש מועצה. במועצות אלה יתקיימו בחירות רק למליאת המועצה והוועד המקומי.
ביתר 22 המועצות יתקיימו בחירות לראשות המועצה האזורית. 60 מועמדים מתחרים על התפקיד באותן מועצות: אל בטוף, אשכול, ברנר, גדרות, הגליל העליון, הגליל התחתון, הערבה התיכונה, חוף אשקלון, חוף השרון, יואב, לב השרון, מבואות החרמון, מגילות ים המלח, מטה אשר, מנשה, מעלה יוסף, מרחבים, משגב, עמק הירדן, רמת נגב, שדות נגב ושפיר.

בחלק מהמקומות יתמודדו למעלה משלושה מועמדים על תפקיד ראש הרשות. כך, לדוגמא, בגליל-העליון יתמודדו ארבעה על הכסא שפינה אהרון ולנסי, אחרי 21 שנים בתפקיד ראש המועצה האזורית. לדברי ולנסי "סדר היום במועצות האזוריות הוא סביב נושאים של מתן שירות ברמה, חינוך טוב, תרבות ומקומות עבודה. אלו הנושאים שמעניינים את תושבי הפריפריה. מובן שגם ביטחון ושקט הם נושאים שמעסיקים את התושבים בצפון ובדרום, אבל היום אלו נושאים שירדו למקומות השלישי והרביעי בסדר העדיפויות".

ולנסי הוסיף כי "אנשים מבינים שמה שחשוב זה תעסוקה, חינוך ותרבות ברמה שלא תפחת מזו שיש במרכז הארץ. בחינוך ובתרבות הצלחנו, נושא התעסוקה עדיין לא מתקדם בקצב הרצוי". בקיבוצי המועצה האזורית הגליל העליון מתגוררים היום 18 אלף תושבים, לעומת כ-12 אלף לפני כעשור. בעוד שלפני עשור שבאותה תקופה ניכרה מגמת ירידה, הרי שכעת מצטרפים עוד ועוד תושבים. לדברי ולנסי, "אם נושא התעסוקה היה מתקדם בקצב הרצוי, יכולנו לגדול גם ל-25 אלף תושבים".

ולנסי התייחס גם לסוגיית מעורבותם של התושבים החדשים ואמר כי בבחירות הקרובות נראה שמעורבתם תבלוט בבחירות לוועדים ולמליאות ולא לראשות המועצה. "בבחירות הבאות הם כבר יהיו דומיננטיים יותר, אם כי כבר היום בכוחם להכריע את הכף במועצות רבות" הוסיף.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ