תלונה נגד רזיאל ז'קונט: "מכשירה אלימות מינית נגד נשים"

הפסיכולוגית הוותיקה הגיבה למכתב שנשלח אליה מצעירה שטוענת כי הותקפה מינית. "המכתב שלך אגוצנטרי והיסטרי. עליך להשתחרר מבחינה מינית"

רויטל חובל
רויטל חובל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רויטל חובל
רויטל חובל

איגוד מרכזי הסיוע לנפגעות ונפגעי תקיפה מינית הגיש היום (שלישי) תלונה לנציב פניות הציבור ברשות השנייה לטלוויזיה ורדיו, דוד רגב, בעקבות דברים שאמרה הפסיכולוגית ורדה רזיאל ז'קונט בתוכניתה ברדיו 103FM. רזיאל ז'קונט התייחסה בתוכנית לסיפורה של צעירה בשם ליטל, שסיפרה על בחור שעמו יצאה במשך כחודש שכפה את עצמו עליה, על אף שסירבה לדבריה באופן מפורש. ליטל כתבה במכתבה כי היא סובלת מסיוטים ועל כך הגיבה רזיאל ז'קונט: "את לא קצת מגזימה", "המכתב שלך אגוצנטרי והיסטרי" וקראה לה "להשתחרר קצת מבחינה מינית".

בתוכנית ששודרה שלשום, רזיאל ז'קונט הקריאה את מכתבה של ליטל: "אני בת 23 סטודנטית. לפני כחודש יצאתי עם מישהו. הייתי איתו רק חודש, אולי אפילו קצת פחות, אבל לפני שיצאנו היינו ידידים במשך שלוש שנים. זה נגמר כשהוא לחץ עליי לשכב איתו. סירבתי, עד שפעם אחת, בלי לשאול אותי, הוא פשוט עשה את זה. למרות שאמרתי לו לא באופן מפורש, והפסיק רק כשהתחלתי לצעוק. מאז די קשה לי. אני לא מבינה איך הוא עשה את זה... יש לי סיוטים לפעמים ואני נזכרת בזה. אני אפילו לא יודעת אם אני בתולה עכשיו או לא. המחשבה למצוא זוגיות עם מישהו נראית לי מופרכת לחלוטין. איך שוברים את המעגל הנורא הזה? איך מפסיקים להיזכר בזה? איך מפסיקים לבכות מזה? איך יוצאים מהריקנות הזאת (כי זה הותיר בי תחושה של המון ריקנות כלפי החיים)", כתבה הצעירה.

האזינו לקטע המדובר מתוכניתה של רזיאל ז'קונט

בתגובה למכתב, ענתה רזיאל ז'קונט: "תראי ליטל, בתור בת 23 אני חייבת להגיד לך דבר כזה. קודם כל, את מכירה בחור שהוא ידיד שלך שלוש שנים ואז חודש את איתו, ואתם כנראה בסיטואציה די אינטימית כי אחרת הוא לא יכול סתם לשכב איתך פתאום. נניח שהבחור כבר לא היה יכול לעמוד בפני יצרו. הוא חשב שאת אומרת לו לא, אתם יודעים, סליחה, יש עדיין גברים כאלה מטומטמים, 'כשאת אומרת לא למה את מתכוונת'... נניח שהוא אידיוט, מה שאני לא מבינה, מה הסיפור שלך? אוקיי, יש לך סיוטים, את לא יודעת אם את בתולה, המחשבה למצוא זוגיות נראית לך מופרכת לחלוטין... סליחה, תראי, יש כאן בכל זאת, בכל זאת, סליחה, משהו אצלך גם יצא מפרופורציות. זה לא שמישהו התנפל עלייך. אוקיי, הבחור כבר לא יכול היה לעמוד... שלוש שנים ידידים, חודש יוצאים, אמרת לו לא, הוא ניסה, את צעקת עליו והוא הפסיק... נו טוב. אז זרקת אותו, די".

"אני חייבת להגיד לך שהמכתב שלך הוא קצת אגוצנטרי וקצת היסטרי", המשיכה ז'קונט. "הוא רוצה איתך משהו יותר וברגע שאת לא רוצה, הוא מבין שכבר לא יהיה כאן כלום. תרשי לי להגיד לך, כשאת אומרת "יש לי סיוטים", את לא מגזימה קצת? המחשבה למצוא זוגיות נראית לי מופרכת לחלוטין? הלו, סליחה, אני אומרת להיפך. את צריכה לצאת עם הרבה גברים, את צריכה להשתחרר קצת מבחינה מינית. תאמיני לי, כמה שאת תצאי יותר ויהיו לך יותר חוויות מיניות, הסיטואציה ההיא תימחק.

"היא קוראת למכתב שלה טראומה. אני רוצה לטעון שהרבה פעמים "טראומות" נופלות על אישיות בעייתית ואז אותה אישיות בעייתית הופכת את הטראומה לסיפור חייה וכאילו כלום לא קורה לה עכשיו. היא תישאר רווקה זקנה, הכל בגלל הטראומה... מישהו כותב לי "היא עברה תקיפה מינית" עם שלושה סימני קריאה. סליחה? אנחנו לא חיים בעולם סטרילי. זה לא הבוס שלך שהתנפל עלייך ואנס אותך על השולחן. אז יקירתי, אני חושבת שאת תמימונת. אני חושבת שאת צריכה הרבה ניסיון. מה זאת אומרת אני לא יודעת אם אני בתולה עכשיו או לא? לכי לשכב עם שישה גברים ותדעי שאת לא בתולה. זה מה שאת צריכה. מישהו כתב לי שתבקש כסף. אהבתי. אני מקווה שאתם קצת מתייחסים בהומור לדברים שאני אומרת. אל תהיו יותר מדי דדלי סירייס. מישהו כתב משהו יפה: "עוד כמה זמן תעשה קריירה על הטראומה?". המשפט הזה נראה לי משפט כזה מדהים".

באיגוד מרכזי הסיוע סיפרו כי מאז השידור התקבלו תלונות רבות. נשים שחוו בעבר תקיפה מינית טענו כי השידור גרם להן לטראומה בעקבות תקיפות מיניות שחוו בעבר. באיגוד מרכזי הסיוע אומרים כי המכתב מגולל למעשה תיאור מפורש של אונס, ולמצער, תקיפה מינית חמורה. "הפונה מתארת כיצד סירבה לקיים יחסי מין עם התוקף, באופן שאינו משתמע לשתי פנים, וכיצד, למרות סירובה, הוא כפה עצמו עליה באמצעים פיזיים, תוך התעלמות מוחלטת מן הרצונות שלה ומן האוטונומיה שלה על גופה", נכתב במכתב.

"יתר על כן, קשה להתייחס בהומור לדבריה של רזיאל ז'קונט. קושי זה התעצם, כאשר הגיעו למרכזי הסיוע שיחות רבות ואחת מהן של שיחה של אב מודאג, שסיפר כיצד נער ניסה לכפות עצמו על ביתו בת ה-15, בטענה ש''ורדה הכוהנת', אמרה שזה בסדר', והמשיך לתאר כיצד בתו הנערה, כמו גם חברותיה לספסל הלימודים, חוששות ללכת לבית הספר נוכח ה'היתר הגורף' לתקיפה מינית שהעניקה ורדה בתכניתה לגברים ש"כבר לא יכלו לעמוד בפני יצרם'".

עוד נמסר כי "עצוב לראות כיצד, כאשר מישהי המתהדרת בתואר 'אשת מקצוע', כד"ר רזיאל ז'קונט, נתקלת בקריאה נואשת לעזרה של נפגעת תקיפה מינית, במקום לסייע לה ולתמוך בה, היא מאשימה אותה, את הנפגעת, ואף יוצרת תקדים מסוכן שבמסגרתו היא מכשירה אלימות מינית חמורה כלפי נשים בשם 'היצר הגברי שאי אפשר לעמוד בו'. אמירה כזו הייתה אולי לגיטימית בשנות החמישים של המאה שעברה, אך נדמה שמאז עברנו כברת דרך. חבל שד"ר רזיאל ז'קונט לא היתה שותפה לכברת דרך זו".

מהרשות השנייה נמסר בתגובה כי "הרשות קיבלה את התלונה והנושא נמצא בבירור מול התחנה. יצוין כי הרשות השנייה הבהירה בעבר מספר פעמים שהיא רואה בחומרה שידור תכנים פוגעניים בנושאים כה רגישים. במיוחד בסוגיה כה רגישה, היה על השדרנית ועל התחנה לנהוג ביתר זהירות ורגישות".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ