מכתב נדיר בו חושף קפקא את הפחד שלו מעכברים נקנה על ידי גרמניה

במכתב, שכתב קפקא לידידו מקס ברוד, הוא אף התלונן על כך שהאחרון לא משיב למכתביו. ארכיון הספרות הגרמנית קנה את הפריט ב-96 אלף יורו

עופר אדרת
עופר אדרת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עופר אדרת
עופר אדרת

ארכיון הספרות הגרמנית במרבאך קנה בסוף השבוע מכתב נדיר בן 95 שנה של הסופר הצ'כי פרנץ קפקא, אשר הוצע למכירה פומבית בגרמניה. ככל הנראה, המכתב היה בעבר חלק מהעיזבון של מקס ברוד, ידידו של קפקא, אשר לאחרונה קבע בית משפט כי יש להעבירו לספרי הלאומית בירושלים.

קפקא שלח את המכתב לידידו מקס ברוד מעיירה בצ'כיה בה שהה עם אחותו אוטלה, כדי להחלים ממחלה, ב-4 בדצמבר 1917, שבע שנים לפני שמת משחפת. במכתב בן הארבעה עמודים, קפקא מספר על הפחד שלו מעכברים ששרצו בביתו, מודה כי הפוביה הזו אינה רציונאלית, וכותב כי פסיכואנליטיקאים צריכים לבדוק מה מקורו של הפחד הזה. כפיתרון הוא מציע להחזיק חתול, כדי להיפטר מהעכברים, ומפרט מדוע חתול עדיף על מלכודות עכברים. לצד זאת, הוא מתלונן על כך שברוד לא משיב למכתביו.

הארכיון הגרמני הודיע תחילה שלא ישתתף במכירה הפומבית הנוכחית, כיוון שהסכום המבוקש היה גבוה מדי. ואולם, בעקבות פניות של תורמים פרטיים, שביקשו להישאר אנונימיים, הוא הצליח להציע את המחיר המבוקש עבור המכתב: 96 אלף יורו. המכירה התקיימה ביום שישי בבית המכירות Kaupp בעיר סולצבורג (Sulzburg) שבדרום-מערב גרמניה.

המכתב שנקנה ע"י ארכיון הספרות הגרמניתצילום: AUKTIONSHAUS KAUPP

חצי מליון שקל על "מכתב העכברים"? עוד בנושא בבלוג של עופר אדרת

כנהוג במכירות פומביות, לא מפורט מי היו בעליו הקודמים של המכתב. תוכנו כבר פורסם בעבר בכמה ספרים ובאינטרנט, אך עד כה הוא לא הוצג לציבור. ב-30 השנים האחרונות הוא עבר בין כמה אספנים פרטיים. כעת, הארכיון הגרמני יעשיר באמצעותו את אוסף כתבי קפקא הגדול שברשותו, והחל מחודש אפריל יציג אותו לציבור בתערוכה מיוחדת.

בתקשורת הגרמנית צוין כי יש סבירות לכך שבעבר היה המכתב הזה חלק מהעיזבון של מקס ברוד, אשר בעניינו התנהל בשנים האחרונות משפט בישראל בין בנותיה של מזכירתו, הספרייה הלאומית והארכיון הגרמני. ד"ר אביעד סטולמן מהספרייה הלאומית סבור כי "המכתב הוא ללא ספק אחד מן הפריטים שנלקחו מארכיונו האישי של מקס ברוד, שהיה ברשותה של אסתר הופה ז"ל (מזכירתו של ברוד, ע"א)".

לאחרונה פסק בית המשפט לענייני משפחה בתל אביב, כי העיזבון של ברוד יועבר במלואו לספריה הלאומית בירושלים. בכך, נחלו תבוסה משפחת הופה והארכיון הגרמני. ניסיונותיה של חוה הופה לקבל צו עיכוב ביצוע לפסק הדין נכשלו לעת עתה, אך בכוונתה לערער על כך וגם על פסק הדין עצמו.

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ