תביעה: אפליה נגד ערבים ברכישת דירות בעכו

נציגי מכירות של חברת נדל"ן הסבירו לסאמי הוארי שכל הדירות אזלו וטענו: "יש שם חבר'ה דתיים". כשפנתה תחקירנית, הוצעו לה דירות שנטען כי אזלו

ג'קי חורי - צרובה
ג'קי חורי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ג'קי חורי - צרובה
ג'קי חורי

תושב עכו שביקש לרכוש דירה בפרויקט מגורים חדש בעיר ונדחה לטענתו אך ורק בשל היותו ערבי, תובע את חברת הנדל"ן ואת מינהל מקרקעי ישראל על פי חוק האוסר אפליה במכירת מוצרים. התובע, סאמי הוארי, פעיל חברתי ומי שעומד בראש עמותת "אליאטר" לקידום חברתי ותרבותי, דורש פיצויים בגובה של 67 אלף שקלים.

מכתב התביעה שהוגש בימים האחרונים לבית משפט השלום בחיפה על ידי עו"ד אדם פיש יחד עם המשפטן פרופסור משה פיביך ממשרד עו"ד רחל בן ארי אדם פיש והאגודה לזכויות האזרח שהצטרפה גם היא לעתירה, עולה כי החברה, משה חדיף בניין והשקעות בע"מ, פרסמה בעיתונות המקומית ועל גבי לוחות ברחבי העיר, מודעות המזמינות את הציבור לרכוש יחידות דיור בפרויקט הקרוי "גרין פאלאס". במהלך חודש יוני האחרון, פנה הוארי כמה פעמים למשרד השיווק של "גרין פאלאס", בכוונה להירשם לרכישת דירה בפרויקט המגורים. כך, מפרט כתב התביעה, בירר תחילה נציג המכירות של החברה את שמו ופרטיו האישיים וווידא שכפי שעולה משמו, הוא אכן ערבי. מיד לאחר מכן, הסביר הנציג להוארי כי עקב ביקוש רב למגורים בפרויקט זה, יירשם שמו ברשימת המתנה, אולם הבהיר לו כי אין כל ביטחון שתימצא לו דירה כזו. בהמשך, אף נאמר לו כי דגם הדירה אותה ביקש לרכוש אזל, וכי ייתכן שתימצא עבורו רק דירה גדולה ויקרה יותר. מאחר והדירה הגדולה המוצעת לכאורה היתה מעבר ליכולתו הכספית של התובע, הובטח לו כי ייצרו עמו קשר עם הצעות מתאימות אחרות, לכשיהיו כאלה בנמצא.

בשלב מאוחר יותר, ולאחר שנציגי החברה לא חזרו כלל להוארי עם הצעה חלופית, פנה האחרון לתוכנית "ביורוקרטיה" של דב גילהר המשודרת בערוץ 10, ובתיאום איתו, פנה בשנית ל"גרין פאלאס" - הפעם כשהוא מצויד במצלמה נסתרת ובציוד הקלטה. במשרד המכירות רשמו מחדש את שמו ופרטיו, והבהירו לו כי מחירה של הדירה הגדולה 1,570,000 שקלים, וציינו כי הדירות הקטנות והזולות יותר אזלו. הוארי חזר וציין כי הוא מעוניין ברכישת דירה קטנה, ונציג המכירות שוב הבטיח שיחזור אליו טלפונית בעניין. עם זאת, ציין הנציג, כנראה כדי להקטין את ציפיותיו של הוארי, כי "אלה שקנו יחידות בפרויקט הזה הם חבר'ה דתיים".

האתר בו צפויה לקום השכונה בעכו, אתמול. הבנייה ממשיכה כמתוכנןצילום: ירון קמינסקי

בכתב התביעה מתואר עוד כיצד כאשר נשלחה תחקירנית של התוכנית ל"גרין פאלאס", בתפקיד של קונה פוטנציאלית, דווקא הוצעו לה יחידות מגורים מגודל ומסוג אשר, לפי דבריו של נציג המכירות לתובע, אזלו כביכול וכבר לא היו זמינות. במהלך השיחה הוקלט נציג המכירות כשהוא עונה לתחקירנית לשאלה אם מוכרים בפרויקט דירות לערבים. "אנחנו לא מכניסים ערבים", אמר הנציג, וכשהקשתה התחקירנית ווידאה ששמעה נכון ( "אז אתם לא מכניסים ערבים?"), הוסיף: "לא!". יתרה מזו, כאשר הפקת התוכנית של גלהר שלחה למשרדי המכירות של "גריון פאלאס" כמה צעירים ערבים אשר ביקשו לכאורה להירשם לפרויקט. נציגי המכירות של חברת חדיף בע"מ, בתגובה, נטשו את עמדותיהם ולמעשה סגרו את המשרד בפניהם באמתלות שונות.

עו"ד פיש מסביר בכתב התביעה כי חברת הנדל"ן זכתה במארס 2011 במכרז של מינהל מקרקעי ישראל לבניית שכונת מגורים במקום, וכי אחד מתנאי המכרז המחייבים היה סעיף ולפיו על הזוכה להימנע מלנקוט אפליה פסולה בעת שיווק יחידות הדיור, וכי אם יעשה כן, יוכל המינהל לבטל לאלתר את החוזה עמו. לדברי פיש, למרות שאת הפרויקט מובילה חברה פרטית, הרי שהאדמות עליהן הוא מוקם הינן בבעלות מקרקעי ישראל ומכאן שהאפליה המדוברת חמורה עוד יותר .

לדברי הוארי, מטרת התביעה היא להעביר מסר של יראו וייראו נגד אפליית ערבים. "עכו היא עיר של דו-קיום, ואנשים וחברות כאלה רק מפרים את האיזון הקיים ופוגעים במרקם החברתי", הוא אומר, "אני וחבריי הפעילים בעמותה, וכמונו רבים בעכו, מחפשים שלום ודו-קיום, וכולי תקווה שמערכת המשפט שאני עדיין מאמין בה, תעשה צדק ותעניש את החברה".

ממינהל מקרקעי ישראל נמסר כי התגובה תינתן בבית המשפט. מחברת חדיף בע"מ לא נמסרה תגובה, וגם טרם הוגש כתב הגנה לבית המשפט.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ