8 נשים מתוך 105 מדענים

9 התקבלו לאקדמיה למדעים - רק גברים

נשיאת המוסד שהוא על פי חוק הגוף הבכיר בקהילה המדעית בישראל הביעה מורת רוח מהרוב הגברי המוחלט: "אעשה כל שביכולתי לתקן"

ניר חסון
ניר חסון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים85כתוב תגובה
ניר חסון
ניר חסון

תשעה מדענים יתקבלו הערב באירוע חגיגי לשורות האקדמיה הלאומית הישראלית למדעים. כל תשעת החברים החדשים הם גברים, שיצטרפו לאחד המוסדות הגבריים ביותר במדינה. רק שמונה מתוך 105 המדענים החברים באקדמיה הלאומית הן נשים. אחת מהן היא נשיאת האקדמיה הלאומית, הפרופ' רות ארנון, שהודתה כי העובדה שלא נבחרו נשים מצערת אותה.

בין החברים החדשים שהתקבלו, המתמטיקאי אילון לינדנשטראוס, זוכה מדליית פילדס היוקרתית. לינדנשטראוס, בן 42, הוא כיום החבר הצעיר ביותר באקדמיה הישראלית, שרוב חבריה הם פרופסורים שחצו את גיל הפרישה. חבר חדש נוסף הוא איש מדע המדינה, חוקר הציונות וחתן פרס ישראל, הפרופ' שלמה אבינרי. כן התווספו לאקדמיה הארכיאולוג, איש האוניברסיטה העברית הפרופ' עמיחי מזר; הפיזיקאי, הפרופ' אמנון אהרוני מאוניברסיטת תל אביב; חוקר המקרא, הפרופ' עמנואל טוב מהאוניברסיטה העברית; חוקר הכימיה, הפרופ' דוד מילשטיין ממכון ויצמן; ההיסטוריון המקראי, הפרופ' נדב נאמן מאוניברסיטת תל אביב; חוקר ההיסטוריה והתרבות של יפאן, הפרופ' בן עמי שילוני מהאוניברסיטה העברית; והפרופ' שלמה שמאי מהפקולטה להנדסת חשמל בטכניון.

באקדמיה, שנוסדה על פי חוק ב- 1961, חברים כיום 105 מדענים, שנבחרו לכל ימי חייהם. האקדמיה היא על פי החוק הגוף הבכיר בקהילה המדעית בישראל ומתפקידה לרכז את טובי אנשי המדע בארץ כדי לקדם את הפעילות המדעית ולייעץ לממשלה בנוגע למחקר ולימוד.

נשיאת האקדמיה למדעים, פרופ' רות ארנוןצילום: תומר אפלבאום

  כאמור, מבין תשעת החברים החדשים אין אף חוקרת, מה שמגדיל עוד יותר את הפער בין נשים לגברים באקדמיה. בין שמונה המדעניות שמכהנות באקדמיה ניתן למנות את כלת פרס נובל, הפרופ' עדה יונת, את כלת פרס ישראל למשפט, הפרופ' נילי כהן ואחרות.

  מדוברת האקדמיה נמסר כי "בתגובה לשאלה על מיעוט הנשים באקדמיה אמרה הנשיאה, רות ארנון, כי היא ערה למצב ומצרה על כך מאוד. הנשיאה הביעה בצורה חד-משמעית את מורת רוחה באזני חברי וחברות האקדמיה משתי החטיבות בישיבת מליאת האקדמיה האחרונה שהתקיימה בחודש שעבר וקראה לחברי האקדמיה להפנות את תשומת לבם לעניין". "אעשה כל שביכולתי לפעול לתיקון המצב בשנים הקרובות", אמרה ארנון.

  בנוסף על כך, מצביעים באקדמיה על מוסד שמתקן מעט את הרושם הגברי - האקדמיה הצעירה למדעים, שנוסדה על ידי האקדמיה לפני כחודש - לשם נבחרו 26 מדענים צעירים, כשתשע מתוכן הן חוקרות.

  מוסד גברי לנצח? הגיבו כאן באמצעות הפייסבוק

  תגובות

  הזינו שם שיוצג באתר
  משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ