הרב שרלו: על ישראל להכיר ברפורמים, זה עניין קיומי

הרב האורתודוקסי קורא להגמיש את ההלכה כדי לאפשר לקהילות היהודיות בחו"ל לקלוט חילונים - ובכך למנוע התבוללות ולשמר את הזיקה לישראל

יאיר אטינגר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יאיר אטינגר

הרב יובל שרלו, רב מרכזי בציונות הדתית, קובע שיש לבחון מחדש את מסגרת ההלכה כך שקהילות יהודיות בחו"ל יוכלו לקלוט לתוכן יותר יהודים שאינם שומרי מצוות. הוא אף קורא לראשונה למדינת ישראל להכיר בזרמים לא-אורתודוקסים ביהדות, כולל בגיור רפורמי.

בעקבות ביקור בארצות הברית, כותב הרב שרלו לתלמידיו כי העובדה שגורלה של יהדות אמריקה נעדר מסדר היום הישראלי "מעמידה אותנו בפני שוקת שבורה, ובה אנו מאבדים את עצמנו לדעת, מסכנים את קיומה של מדינת ישראל, והולכים ומתרחקים מעצם התפקיד שלנו בעולם 'ונברכו בך כל משפחות האדמה'".

במכתבו מתייחס שרלו בהרחבה לשיעורי ההתבוללות הגבוהים בקרב היהודים שמעבר לים. הוא קובל על כך שהתורה ומדינת ישראל מאבדות את תפקידיהן ההיסטוריים כגורם מעצב-זהות של יהודים בגולה.

המדינה, הוא טוען בפני תלמידיו, מצטיירת בקרב יהודי ארצות הברית הלא-אורתודוקסים "כמשהו שהם לא רוצים להזדהות אתו, בשל הכיבוש, הגזענות, השליטה בעם אחר בעזרת כוח (...) סיבה שנייה היא העובדה שהם לא רצויים כאן: לא מכירים בזרמים הדתיים שהם משתייכים אליהם; גם אלה שלא משתייכים לאף זרם – לא רוצים להזדהות עם מדינה שיש בה מונופול לדתיים; לא מכירים בגיור שלהם, בתפילות שלהם, (נשות הכותל) וכדומה".

הרב יובל שרלו
הרב יובל שרלו. טוען כי נחוצה "הגדרה הלכתית של השעה" צילום: דודו בכר

עמדתו של שרלו מחזקת את נבואת הזעם של נשיא התנועה הרפורמית בארצות הברית שהזהיר בחודש שעבר מפני "התנתקות מהסוג החמור ביותר" של יהודי אמריקה מישראל. הרב ריק ג'ייקובס אמר ל"הארץ" כי החיכוך בענייני דת ומדינה בישראל, כמו הצרת צעדיהן של נשות הכותל, גורם לכך ש"יהודי ארה"ב אינם רואים בישראל מדינה המשקפת את עולם הערכים שלהם". 

הרב שרלו נושא במגוון תפקידים - הוא ראש ישיבת ההסדר בפתח תקווה, מראשי ארגון רבני צהר, חבר הנהלת פורום תקנה ועוד. הוא נחשב לאחד ממובילי הקו הליברלי בציבור הדתי כמי שמרבה לעסוק בפומבי בבעיות אישיות וחברתיות, כמו במצוקות של הומוסקסואלים דתיים

האגף השמרני, מנגד, נוהג לתקוף אותו. ב-2009 חשף אתר ynet התבטאות חריפה של רב מרכזי אחר, הרב יהושע שפירא, ראש ישיבת ההסדר ברמת גן, שקונן על רבנים ניאו-רפורמים בציבור הדתי, בין השאר ברמז על פסיקה של שרלו שהתיר לרווקה דתייה בת 36 להיכנס להריון ללא נישואין בתנאים מסוימים. "על זה צריך לקרוע - גם את הבגד וגם את הציבור. אנחנו לא יכולים להשלים עם רפורמה!", אמר אז הרב שפירא.

שרלו עדיין מרחיק עצמו מהזרמים הלא-אורתודוקסיים (זה שנים, למשל, הוא משתדל לחמוק מאירועים בהם נדרש ממנו לשבת לצד דוברים רפורמים וקונסרבטיבים), אבל כעת פוסע צעד אחד נוסף להידברות עמם.

במסר ששיגר לתלמידי הישיבה הוא טוען כי נחוצה כעת "הגדרה הלכתית של השעה" כמעין שעת חירום, שבה המטרה מקדשת את האמצעים, גם אם הדבר כולל הגמשה או אפילו הפרה של הלכות מסוימות. הוא אומר כי זו הפעם הראשונה בכתיבתו ההלכתית שבה הוא משתמש בעיקרון של "עת לעשות לה' הפרו תורתך", שאותו הוא מציע להחיל כשיקול הלכתי בשלל נושאים. הוא מציין למשל "נסיעה לבית כנסת קונסרבטיבי בשבת; שיקולים בגיור; דברים שעשה ר' שלמה קרליבך זצ"ל; צירוף רפורמים למניין ובכלל שיתוף פעולה עם הזרמים השונים וכדומה".

בד בבד, מציע הרב לייצר הפרדה בין עמדת ההלכה ובין המדיניות של מדינת ישראל. הוא מדבר על "נכונות להכרה" של המדינה בזרמים הלא אורתודוקסיים כולל בגיור שלהם וכולל תקצובם בהתאם לגודלם ועוד. הוא מעלה הצעה – שעלתה בשנתיים האחרונות גם מצד התנועה הרפורמית בישראל וגם מצד תנועת נאמני תורה ועבודה האורתודוקסית – לתקצב את שירותי הדת בשיטה של שוק חופשי ותחרות בין הזרמים על לבם של המאמינים בישראל. 

לדברי שרלו, גם בשיטה כזאת "האמת", כלומר היהדות האורתודוקסית, תשמור על הבכורה: שרלו קורא ל"ניהול המאבק נגדם באווירה של Free market; הפרדה הולכת וגוברת בין דת ופוליטיקה, מתוך אמונה פנימית שלנו שהאמת תנצח, והיא אינה זקוקה לכוח של המדינה לחרוץ את המעמד האישי של בני אדם וכדומה". לטענתו ההפרדה הזאת קיימת כבר בכך שהציבור הדתי מוכן לאמץ לחיקו כל פוליטיקאי ימני, גם אם הוא רחוק מההלכה, "ומדוע הפרדה זו אינה תקפה ביחס למאבק על עם ישראל?".

בתגובה לדברי שרלו, אומר הרב גלעד קריב, מנכ"ל התנועה הרפורמית בישראל: "דברי הרב שרלו נותנים פתח לתקווה כי למרות המחלוקות הגדולות ניתן יהיה להגיע בעתיד להבנות משותפות בין כל זרמי היהדות על בסיס שיח וכבוד הדדי". קריב הוסיף כי "יש לקוות כי ההתבאטות הזו לא תישאר בגדר דיון תיאורטי בלבד אלא תוביל לתמיכה של דמויות משמעותיות בציונות הדתית, לשינוי ביחסי הדת והמדינה, ולקידום הכרת המדינה בכל זרמיה וגווניה של היהדות". 

עו"ד יזהר הס, מנכ"ל התנועה המסורתית: "אנו מברכים את הרב שרלו ומקווים שברכה זו לא תהיה לו לרועץ. אין ספק, מדובר בשינוי עמדות מבורך, חשוב, אפילו היסטורי. הרב שרלו אולי לא מייצג את הזרם המרכזי של האורתודוקסיה הציונית בישראל, שדווקא הולכת ומקצינה, אך הוא תלמיד חכם המשקף קול ברור ואמיץ, עמוק וקשוב, ויש רבים המאזינים לו. הפלורליזם היהודי איננו רע-הכרחי, הוא סם-חיים. שבעים פנים לתורה, שבעים פנים לקיום היהודי גם היום, וניתן רק להרוויח מריבוי הפנים הזה. מדינת ישראל תהיה מדינה יהודית יותר ודמוקראטית יותר כשתתייחס בשוויון, בכבוד ובאהבה לזרמי היהדות כולם".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ