יאיר אטינגר

ארגון רבני צהר מסתייג מהצהרותיו של אחד מראשיו, הרב יובל שרלו, כי על מדינת ישראל לשקול הכרה רשמית בזרמים הלא-אורתודוקסיים ביהדות. הרב שרלו כתב את הדברים לפני כשבוע במאמר באתר ישיבת ההסדר בפתח תקווה, בעקבות ביקור בארה"ב שבו נוכח בתהליכי ההתבוללות וברגשי הניכור כלפי מדינת ישראל וכלפי היהדות. דברי הרב שפורסמו אתמול ב"הארץ" זכו לתשבחות מצד התנועות הרפורמית והקונסרבטיבית בישראל, וביקורת קשה במחנה האורתודוקסי השמרני.

ארגון רבני צהר שיגר הודעת הבהרה, שבה הוא מרחיק את עצמו מדברי הרב שרלו: "'צהר' מתנגד להכרה רשמית של מדינת ישראל בזרם הרפורמי, בגיוריו או בדרכו. יצוין כי הנושא במאמר של הרב שרלו הועלה במסגרת דיון פנימי בישיבה וכנושא לדיון ולא כעמדתו או פסיקתו ההלכתית-עקרונית". יצויין כי בשיחה ל"הארץ" הבוקר, גם הרב שרלו עצמו הדגיש כי דבריו אינם מייצגים את ארגון רבני צהר.

שרלו העלה במאמר לתלמידיו שורה של שאלות, וקביעות בצדן. המדינה, כתב לתלמידיו, מצטיירת בקרב יהודי ארה"ב הלא-אורתודוקסים "כמשהו שהם לא רוצים להזדהות אתו, בשל הכיבוש, הגזענות, השליטה בעם אחר בעזרת כוח (...) סיבה שנייה היא העובדה שהם לא רצויים כאן: לא מכירים בזרמים הדתיים שהם משתייכים אליהם.

הרב יובל שרלוצילום: דודו בכר

הוא כתב, כי יש לשקול "הגדרה הלכתית של השעה" כשעת חירום, כולל בחינה מחדש של איסורים הלכתיים מסוימים, למשל בענייני גיור או באיסור על נסיעה במכונית לבית כנסת בשבת, כל עוד אלה גורמים להרחקה של יהודים חילונים מהקהילות היהודיות בחו"ל.

נחרץ יותר הוא היה כשהעלה את ההצעה לייצר הפרדה בין עמדת ההלכה ובין המדיניות של מדינת ישראל. בשורת המעשים שאותם יש לשקול, הרב שרלו ציין "נכונות להכרה" של המדינה בזרמים הלא אורתודוקסיים כולל בגיור שלהם וכולל תקצובם בהתאם לגודלם ועוד. הוא ציין כי אין לו תשובות לכל השאלות, אבל המשך ההתעלמות מהשאלות מסכנת את מדינת ישראל.

עו"ד דב הלברטל, מומחה למשפט עברי, שהיה ממקורבי המנהיג הליטאי המנוח הרב יוסף שלום אלישיב, התגולל על הרב שרלו ועל ארגון צהר, על אף ההסתייגות. "שרלו וחבורתו, כולל שי פירון וארגון רבני צהר, הם עצמם רפורמים. הם סכנה יותר גדולה לעם היהודי מאשר הרפורמים. הרפורמים ידוע מי הם, הם תינוקות שנשבו. רבני צהר 'שנו ופירשו' (למדו ויצאו לתרבות רעה). זה התהליך גם בבחירות. הם חבורה, וגם נפתלי בנט, שהוא גם רפורמיסט, זו המהפכה האמיתית של הבחירות האלה. גם אם רבני צהר הסתייגו משרלו, אתה רואה לאן זה מוביל. הם כל הזמן מתנערים, אבל לשם הם מובילים. גם שי פירון, שהוא היום הוא ראש החץ של המאבק בבחורי ישיבות. מסתייגים? אני רוצה לשמוע שהם יוציאו אותם. אי אפשר להסתיר דברים. שרלו הוא מהמובילים שלהם, וגם סתיו דיבר על בחורי ישיבות. בציבור החרדי לא מקשיבים להם, אבל האנשים האלה הם האיום האמיתי על היהדות הדתית ועל פני היהדות במדינת ישראל".

הערב העלה הרב שרלו מאמר הבהרה באתר האינטרנט של ישיבת פתח תקווה שבראשה הוא עומד, ובו הכחיש כי הוא קורא למדינה להכיר בזרמים הרפורמים והקונסרווטיבים. במאמר הוא טוען כי רק ביקש לעורר דיון.

ואילו הרב גלעד קריב, מנכ"ל התנועה הרפורמית בישראל אמר בתגובה כי הודעתו של ארגון צהר מצערת מאוד ומעלה סימני שאלה גדולים על תדמיתו המתונה והמקרבת. למרות זאת, אין בליבנו ספק כי מספר הולך וגדל של מנהיגים בציונות הדתית מודעים לצורך הדחוף בשינוי הסטטוס קוו במדינת ישראל למרות ההתנכרות המובנה לזרמים הלא אורתודוכסיים.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ