המשטרה נסוגה חלקית: נמחקו 5 כתבי אישום נגד פעילי המחאה החברתית

עם זאת, במשטרה החליטו על הגשת 9 כתבי אישום מרוככים נגד יתר עצורי ההפגנה בת"א. עורך הדין המייצג כמה מהנאשמים: "מעט מדי ומאוחר מדי"

אילן ליאור
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אילן ליאור

המשטרה הודיעה היום (רביעי) לבית משפט השלום בתל אביב כי היא מסכימה למחוק חמישה מ-14 כתבי האישום שנעצרו . עם זאת, המשטרה מתכוונת להעמיד לדין את תשעת המפגינים האחרים. כתבי האישום שנמחקו הם אלה שהוגשו בגין השתתפות בהתקהלות אסורה והתנהגות פסולה במקום ציבורי, ללא עבירות נלוות. בנוסף, הסכימו במשטרה לרכך - אך לא למחוק - חלק מכתבי האישום האחרים, הכוללים עבירות נוספות ובהן תקיפת שוטר, הכשלת שוטר והתנגדות למעצר.

בדיון הקודם בבית המשפט, שנערך לפני חודש וחצי, רמזה השופטת לימור מרגולין-יחידי כי מעבר למידות הראויות וקראה לצדדים להגיע לפשרה מחוץ לכותלי בית המשפט. "רוב כתבי האישום הם לכאורה קטנים בהיקפם. צריך להביא את הפרשה לכדי סיום, שאזרחים שנראים נורמטיביים יחזרו למהלך חייהם הרגיל ולא יבלו בבית משפט פלילי. שני הצדדים צריכים להבין איך מחזירים את התיק הזה לפרופורציות המתאימות לו. זו קריאת הכיוון מצדי לגבי התיק", אמרה אז השופטת. למרות זאת, בתשעה תיקים נותרה מחלוקת בין המשטרה לבין עורכי דינם של הנאשמים.

סגן ראש מחלקת התביעות במחוז תל אביב ונציג המשטרה, עו"ד בני דורון, הציג בדיון את התיקים בזה אחר זה. את אולם בית המשפט מילאו הנאשמים, עורכי דין, פעילי המחאה ועיתונאים. רק פעם אחת הופר השקט באולם - כאשר עו"ד אביגדור פלדמן, המייצג רבים מהנאשמים, התייחס בביטול לכוונת המשטרה להעמיד לדין את אחד המפגינים על זריקת בקבוק מים לעבר שוטר. "בהחלט עבריין כבד שזרק בקבוק מים", אמר פלדמן וגרר פרץ צחוק באולם. "לזרוק בקבוק מים על שוטר זה לא שולי", הגיב דורון.

4 מתוך 4 |
המשטרה מתעמתת עם מפגינים בהפגנה בת"א, שלשום
1 מתוך 4 |
עימותים בין שוטרים למפגינים סמוך לבניין העירייה בת"א
2 מתוך 4 |
עימותים מין מפגינים לשוטרים בהפגנה בירושלים, שלשוםצילום: שירן גרנות

לכל כתבי האישום צירפה המשטרה פרק כללי העוסק באירועי אותו ערב, ובכלל זה ניפוץ חלונות בנקים בגן העיר, גם אם אין לעבירות המתוארות קשר ישיר לנאשמים. בדיון הקודם הטילה השופטת ספק בנחיצות ההקדמה הזאת, אך נציג המשטרה הדגיש היום כי לא נכון למחוק את הפרק הכללי. דורון הוסיף כי מעשיהם של הנאשמים שכתבי האישום נגדם לא נמחקו היו בעלי משמעות רבה יותר מהאחרים. עו"ד גבי לסקי, המייצגת שניים מהנאשמים, הגישה לבית המשפט בקשה להורות למשטרה לחשוף את כל חומרי החקירה הרלוונטיים.

בתום הדיון, מתח פלדמן ביקורת על הנסיגה החלקית של המשטרה מכתבי האישום. "זה מעט מדי ומאוחר מדי", אמר בשיחה עם "הארץ". "המשטרה עדיין עומדת על רצונה לנהל משפטים מורכבים בגין זריקת בקבוק מים והשתתפות פסיבית בהפגנה. כמובן שננסה להראות שהתנהגות השוטרים עולה בחומרתה ובאלימותה פי כמה על התנהגות המפגינים. ננסה גם להוכיח שהיתה החלטה מוקדמת לאתר כמה מפגינים ולהביא למעצרם האלים. לשם כך יוגשו בקשות לקבלת כל החומר הנוגע להתארגנות המשטרה לפני ההפגנה, במהלך ההפגנה ולהוראות שניתנו לשוטרים".

עו"ד לסקי הצטרפה לדבריו. "צר לי שהתביעה השכילה לבטל רק חלק מכתבי האישום. כל כתבי האישום במקרה נולדו בחטא ועצם ההתעקשות להמשיך ולנהל אותם מצביעה על חוסר הבנה של זכותו של האזרח למחות במדינה דמוקרטית". לסקי ייצגה את אלון-לי גרין, עוזרו הפרלמנטרי של ח"כ דב חנין (חד"ש), שכתב האישום נגדו נמחק. "גם אלה מאיתנו שזוכו היום מתעקשים לא לוותר עד שכל 14 הנאשמים יזוכו באופן מלא. ברור לנו שאנחנו נמצאים על ספסל הנאשמים בגלל שדרשנו צדק חברתי. ככל שאנחנו יודעים, החופש למחות והזכות להפגין הם זכויות יסודיות שלנו".

גם כתב האישום נגד אייל אוסטרינסקי, עוזרו הפרלמנטרי של ח"כ דניאל בן סימון (העבודה), נמחק. "כמו שהגישו את כתב האישום ולא הבנתי למה, גם היום אני לא מבין למה את שלי מוחקים ואת האחרים לא. עושים להם עוול מזעזע", אמר אוסטרניסקי בתום הדיון. פרקליטו, עו"ד עמית חדד, ממשרדו של יעקב וינרוט, אמר כי כצפוי, "מה שהתחיל ברעש גדול נגמר בקול ענות חלושה".

עו"ד אסף אבן-חן, שייצג נאשמים בשיתוף עם משרדו של פלדמן, אמר כי המשטרה מסרבת למסור את כל חומרי החקירה, כדי שתוכל להטיל מעין אשמה קולקטיבית על המפגינים. לדבריו, המשטרה סירבה בין השאר למסור את התיעוד ממצלמות האבטחה בגן העיר. "הם לא רוצים שנדע מי ניפץ את הזכוכיות. הם לא מאשימים בזה אף אחד ספציפית, אלא מטילים את המעשה על קבוצה שלמה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ