נשות המהפכה |

המושבניקיות הדתיות הפכו לראשונה לחברות ועד ביישוב איתן

שלוש נשים מאסו בהזנחה ובחוסר התפקוד של הוועד הגברי. בשל התנגדות רב המושב לשילובן בו הקימו ועד משלהן, וצברו אהדה עד שנבחרו לוועד המוניציפלי

יניר יגנה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יניר יגנה

שלוש נשים מהמושב הדתי איתן שבמועצה האזורית שפיר חוללו בשנה האחרונה מהפכה שקטה ביישובן, שבשיאה הפכו לוועד הממונה של המושב ואף הצליחו להתברג לוועד המוניציפלי הנבחר שלו, שהיה מורכב עד אז מגברים בלבד.

יוזמתן של השלוש, ד"ר גילי גבעתי, אופירה חדד ורינה מזוז, החלה להתגבש לפני כשנה, זמן קצר לפני התפטרות הוועד המוניציפלי של היישוב בשל ניגוד אינטרסים. "הוועד לא תפקד ורצינו למנות ועד חלופי", סיפרה גבעתי, סגנית מנהל המחלקה הנוירולוגית , "קיטרנו כל הזמן למה לא עושים פה שום דבר ולמה החזות של המושב מוזנחת כל כך, ולכן החלטנו לעשות שינוי".

גבעתי הוסיפה כי כל ההחלטות הנוגעות למושב התקבלו בפורום ובוועדות של גברים בלבד. לדבריה, בעבר נבחרה אשה לוועד אך רב המושב התנגד לכך שתשב בוועד עם הגברים. בעקבות העמדה שהביע הרב בעבר החליטו השלוש להקים ועד נשי עצמאי שיפעל עד הבחירות. הן החתימו את חברי המושב על עצומה שקראה למנותן לוועד ממונה עד הבחירות, וראש המועצה אשר אברג'ל אישר את המהלך.

"המלצתי לממונה במשרד הפנים לאשר את רשימת הנשים כוועד ממונה מתוך מחשבה שהן יראו את צרכי המושב בעין קצת אחרת ויפעלו למימוש רצון התושבים", אמר אברג'ל. גבעתי הוסיפה כי רב המושב לא התנגד לוועד המורכב מנשים בלבד וכך נוצר מצב בו הן "הדירו את הגברים" מהוועד. 

ד"ר גילי גבעתי (מימין) ואופירה חדד, חברות הוועד במושב איתןצילום: אילן אסייג

בהתקרב הבחירות לוועד המוניציפלי החליטה קבוצת הנשים להתמודד וזכתה לאהדה רבה במושב. "התמיכה הגורפת של התושבים - גברים ונשים, צעירים וזקנים - עודדה אותנו מאוד והבנו שיש צימאון לשינוי", הוסיפה גבעתי, "קשה לשנות את הלך הרוח של התושבים, שהורגלו לכמה קובעי דעה במשך עשורים, ולתת להם את התחושה שאפשר וכדאי לשנות ולקדם את צרכי המושב ותושביו".

למרות התמיכה, רשימת הנשים לא התקבלה כמובנת מאליה. "כשהחלטנו לרוץ התגובות במושב היו אמנם חיוביות ורוב התושבים פרגנו, אבל היו גם כאלה שעקצו ואמרו שאנחנו טובות לוועדת תרבות", סיפרה אופירה חדד. בשבוע שעבר זכתה רשימת הנשים בשלושה מקומות בוועד והפכה לרוב, לאחר שהרשימה המתחרה הצליחה להכניס שני גברים בלבד. הנשים, לדברי חדד, אף זכו לתמיכת חלק מההנהגה הדתית של המושב. 

תושבי המושב פנו אל הרב וביקשו את אישורו לכהונת הנשים בוועד. אחד מהם סיפר כי הרב לא התנגד לכך אך ביקש שגברים ונשים לא יישבו יחד בוועד מנימוקי צניעות, אלא שהוא יורכב מנשים או מגברים בלבד. לדבריו, כעת מנסים התושבים למצוא פתרון לסוגיה, כאשר קיימת אפשרות שהגברים בוועד יתפטרו וכך הוועד יורכב רק מנשים. 

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ