נרות להיסטוריה |

מדליקים את החנוכייה גם אם היא עשויה מתרמילי כדורים

תערוכה חדשה במוזיאון ארץ ישראל מציגה חנוכיות מהמאות ה-19 וה-20 המציגות בעיטורים סיפורים תנ"כים וסמלים ציוניים

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

חנוכיות הן לא רק כלים להדלקת נרות חנוכה אלא גם פריטי אספנות שמעוצבים בשלל צורות המשתנות בהתאם לרוח התקופה. 43 חנוכיות מוצגות בתערוכת הקבע החדשה של מוזיאון ארץ ישראל בתל אביב, העוסקת בפריטי יודאיקה שנוצרו בארץ בין 1880 ל-1967.

בחינת החנוכיות מספקת הצצה מעניינת לדמויותיהם של יהודה המכבי, החלוץ, החייל והחיילת הישראלים. חנוכיות נוספות ונדירות שמוצגות בתערוכה מתארות את השימוש בפגזים, בתרמילי כדורים ואת סמלי צה"ל. לצדן יש כמה חנוכיות המספרות את סיפורו של בית המקדש – טיהורו, הדלקת המנורה והכרובים.

"מנורת החנוכה, שמקומה לא נפקד מבתים יהודיים במרוצת הדורות, היא דוגמה מובהקת לעושר המנהגים והסגנונות שנוצרו בפזורה היהודית", אומרת ניצה ברהוזי, אוצרת התערוכה, "בהיעדר הלכה במקורות המורה על צורתה של מנורת החנוכה, נטלו מעצביה דרור לעצמם ועיצבו דגמים בהשפעת מגמות סגנוניות שרווחו בארצות מוצאם".

7 מתוך 7 |
צילום: לאוניד פדרול קביטקובסקי
1 מתוך 7 |
צילום: לאוניד פדרול קביטקובסקי
2 מתוך 7 |
צילום: לאוניד פדרול קביטקובסקי

כך, בהדרגה, סמלים דתיים מסורתיים הומרו בדימויים חזותיים ציוניים וחילוניים, שקיבלו ביטוי על גבי החנוכיות. דימויים שעיטרו אותן קיבלו השראה ממוטיב הגבורה, שתאם את הגאווה הלאומית סביב המאבק לעצמאות של ישראל.

"מיתוס הגבורה האנושית יונק השראה מסיפור מלחמות החשמונאים כמקביל למסירות הנפש למען הרעיון הלאומי", אומרת ברהוזי. כך, יהודה המכבי ובר-כוכבא מוצגים כמנהיגים תנועה לשחרור לאומי, שגויסו על גבי החנוכיות גם למאבק הלאומי של המאה ה-19 וה-20.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ