מדוע מוותר ראש המועצה על הארנונה

פרוטוקול הוועדה לחלוקת ההכנסות ממתחם איירפורט סיטי חושף: ראש מועצת חבל מודיעין מסכים לשלם קנסות ולוותר על מענקי משרד הפנים, ובלבד שלא יועלה תעריף הארנונה ליזם שמפעיל את המתחם

רויטל חובל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רויטל חובל

ב נחישות רבה ובהתמדה פועל זה מכבר ראש המועצה האזורית חבל מודיעין, שמעון סוסן, נגד ייקור מחירי הארנונה במתחם האיירפורט סיטי, כך חושף פרוטוקול הוועדה לחלוקת ההכנסות מהמתחם. מתברר כי אף שניתן להעלות את המחיר בעשרות אחוזים, ואף על פי שנאמנותו למחיר הנמוך גוזלת ממנו מאות אלפי שקלים ממענק האיזון שנותן לו משרד הפנים ומשיתה עליו קנסות - ממשיך סוסן להילחם. זאת כאשר המרוויח העיקרי הוא דווקא הבעלים של המתחם קובי מימון. ואולם השניים מכחישים בתוקף כל קשר ביניהם.

מתחם האיירפורט סיטי (קרית שדה התעופה) הוקם בהדרגה משנת 1997, בתחומם של שטחים חקלאיים ממושב ברקת שבמועצה האזורית חבל מודיעין. המטרה היתה להקים אזור תעסוקה בקרבה לנתב"ג ובו עסקים בעלי זיקה ישירה לפעילות נמל התעופה. ואולם, למרות הקרבה הגיאוגרפית, מתברר כי הפערים במחירי הארנונה בין המתחם החדש לעיר השכנה לוד גבוהים מאוד. בעוד הארנונה לתעשייה בלוד עומדת על כ-130 שקלים למטר רבוע, במתחם החדש עומד מחיר זה על 37 שקלים וחצי בלבד. במקרה של עסקים אחרים ומשרדים, גובה הארנונה בחבל מודיעין עומד על 60-65 שקלים למ"ר, לעומת 150-170 למ"ר בלוד. הפערים הללו הביאו בעשור האחרון עסקים רבים בלוד לעבור לחבל מודיעין.

על רקע המצוקה הכספית בלוד ובקשת העירייה לקבל חלק מהכנסות המתחם החדש למען שיקום העיר, הוקמה לפני כשנה ועדת הגבולות ובחינת חלוקת ההכנסות ממתחם האיירפורט סיטי. לוועדה זו קדמו שתי ועדות. הראשונה בראשות פרופ' אריה שחר המנוח, שהוקמה ב-2002 אך מעולם לא פרסמה את מסקנותיה בנושא, בין השאר לאחר ששר הפנים דאז חיים רמון הורה למחוק מכתב המינוי של הוועדה את הדיון בשטח האיירפורט סיטי. ועדה נוספת בראשות חנניה גיבשטיין - לשעבר ראש עיריית ראשון לציון ואיש עסקים בהווה, שהוקמה ב- 2008 - החליטה להשאיר את המצב כפי שהוא. עם זאת ציינה כי אם יוחלט להעלות את תעריפי הארנונה באזור באופן ניכר ואם יחל גידול משמעותי בפיתוח אזור התעסוקה אשר יגדיל את ההכנסות, יהיה מקום לשקול מחדש את נושא חלוקת ההכנסות. הוועדה התבססה על כך שבאותם ימים השטח הבנוי היה 150 אלף מ"ר, אך כיום המתחם גדל כמעט פי שלושה, ל-440 אלף מ"ר.

בראש הוועדה הנוכחית שצריכה להכריע בסוגיה עומד ראש מועצת יש"ע לשעבר, פנחס ולרשטיין, וכעת עליו להתמודד עם התנגדויות עזות של המועצה האזורית חבל מודיעין ובעלי האיירפורט סיטי לחלוקת הרווחים עם העיר השכנה. באופן מפתיע, גם ראש הוועדה הממונה בלוד, מאיר ניצן, נכנע להתנגדויות והגיע במארס האחרון לסיכום עם ראש המועצה סוסן שלפיו לוד תקבל מחצית מההכנסות ממתחמי תעסוקה עתידיים, שההיתכנות לגביהם מוטלת בספק. השניים אף פנו לשר הפנים לבטל את הוועדה, אך בלחץ עמותת תושבים למען מינהל תקין בלוד, הוחלט כי זו תמשיך בעבודתה.

בישיבה שהתקיימה באחרונה - ושאליה לא בא ניצן - הטיח ולרשטיין בנציגי האיירפורט את העובדה כי "סוסן סופג מיליונים קנס ממשרד הפנים על זה שהוא לא מעלה לכם את הארנונה... אני אומר את זה כדי שתשלחו לו מכתב תודה". סוסן אמר בתגובה כי ההוראה התקבלה רק בשנה שעברה והבהיר כי הירידה במענק האיזון היא "דרמטית". נציג איירפורט סיטי בדיון, עו"ד דב פישלר, אמר: "אני לא חושב שמישהו עושה טובה למישהו... אם רוצים להעלות את הארנונה, שר הפנים יכול להורות, יכול להמליץ, ואנחנו נוכל להביע את דעתנו אם זה כן או לא ולמה ומה ואיך מתחזקים את הפארק... שמענו את הבעיות של לוד שלא קשורות אלינו".

בחבל מודיעין טוענים נגד הוועדה שיישובי המועצה, הכוללת את בן שמן, כפר טרומן, שילת וברקת, סובלים ממצוקה. כך למשל סיפר סוסן שביישוב שבו הוא מתגורר, בן שמן, אין מדרכות. במכתב רשמי שהעבירה המועצה לוועדה נכתב כי "המועצה האזורית חבל מודיעין הינה מועצה אשר רק בשנים האחרונות עלתה על דרך המלך בכל הקשור בהשקעה בתשתיות בתחום המועצה ובתחום הטיפול בתושב. חלק גדול מיישובי המועצה הם יישובים אשר סבלו מהזנחה משמעותית בכל הקשור לתשתיות שלהם ובהשקעה בתושב וזאת עד שלהי שנות ה-2000. הזנחה זו מצאה ביטוייה בהיעדר מבני ציבור, חוסר מהותי בשירותים לתושב, חוסר בדרכים וכו'". ואולם, למרות כל זאת וחרף אובדן מענקי האיזון שמשמעותו הקטנת הכנסות והרעת השירותים לתושבים, עומד סוסן איתן בדעתו להשאיר את הארנונה לעסקים נמוכה.

המועצה האזורית חבל מודיעין מסרה כי היא "מצרה על הדמגוגיה הרבה אשר מושמעת חדשות לבקרים בכל הקשור לאזור התעסוקה איירפורט סיטי ולוועדת הגבולות אשר הוקמה בעניין זה". לדברי המועצה, היא "נלחמה ותילחם על כל פגיעה אשר אמורה להתבצע במענקי האיזון של המועצה ולא תוותר על שום מענק ממשלתי... בכל הקשור להעלאת תעריפי ארנונה לעסקים במועצה, נציין כי בניגוד מוחלט למה שנטען על ידכם, כבר בשנה שעברה הגישה המועצה בקשה למשרדי הפנים והאוצר לקביעת תעריפים חריגים לחלק מהנכסים אשר נמצאים באזורי התעסוקה של המועצה - לרבות מתחם אירפורט סיטי - ובניגוד מוחלט לטענתכם, מי שלא אישר את העלאת התעריפים היו משרדי הפנים והאוצר".

ואולם מבדיקת "הארץ" עולה כי הבקשות שהוגשו להעלאת הארנונה לא מתייחסות לתעשייה ולמשרדים אלא למחסנים. עוד הוסיפו במועצה האזורית כי "לקראת שנת הכספים 2013, קיבלה מליאת המועצה החלטה על העלאת הארנונה לעסקים ב-15% מעבר לתעריף המאושר".

במשרד הפנים סתרו את תגובת המועצה וציינו כי "שרי הפנים והאוצר אישרו את בקשת מועצת חבל מודיעין לשנת 2012 לשינוי צו הארנונה לגבי אזורי תעסוקה. לשנת 2013 יש להגיש את הבקשות עד פברואר 2013. לפיכך הבקשות טרם הוגשו". 

בא כוח האיירפורט סיטי, עו"ד דב פישלר, מסר ל"הארץ" כי "בעבר היה ניסיון להעלות את הארנונה והיתה התנגדות שלנו". לדבריו, "איני בטוח שהארנונה כל כך זולה כמו שמציגים אותה. זה חדש לנו שהמועצה סופגת קנסות". עוד הוסיף כי "אנשים הגיעו לאיירפורט סיטי כי הם ידעו שהארנונה פחותה. הם לקחו סיכונים והשקיעו כספים על בסיס הבטחה שניתנה לאיירפורט סיטי לפני עשר שנים, שהארנונה לא תעלה".

מתחם איירפורט סיטי. גובה הארנונה בו הוא כרבע מזה הנהוג בעיר לוד השכנה צילום: דניאל בר און

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ