דו"ח האגודה לזכויות האזרח: שיא באלימות נגד מהגרים

הדו"ח מצביע גם על סוף "עידן המחאות הספונטניות" בשל הגבלות חדשות בי-ם ובת"א, ובשל האצלת סמכויות שיטור לגורמים כמו מאבטחים ופקחים

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

"דיור בר-השגה אין והמים הפכו למותרות, אבל מחאות חברתיות גדולות כבר אינן אפשריות במרחב הציבורי ובג"ץ פחות נגיש. ההפרטה חודרת גם אל השיטור והשפיטה. ביישובים ערביים ובדוויים נמשכות הריסות הבתים, ואת מבקשי המקלט רודפים ללא הרף. הכיבוש ומשטר האפליה נמשכים" - קובע דו"ח מצב זכויות האדם לשנת 2012 של האגודה לזכויות האזרח, המתפרסם הבוקר.

הדו"ח מצביע על סוף "עידן המחאות הספונטניות", לאחר שנקבעו השנה, בתל אביב ובירושלים, נהלים חדשים המגבילים את חופש המחאה. זאת, באמצעות דרישה לאישורים מראש להצבת אוהלים ולפעילויות נוספות של מחאה במרחב הציבורי.

הנהלים כוללים גם הפקדת סכומי כסף נכבדים. "בתנאים אלה, הזכות להפגין הופכת לפריבילגיה השמורה לציבור מצומצם של אנשים שיש להם פנאי, יכולת ומשאבים להתמודד עם הביורוקרטיה העירונית", קובע הדו"ח.

הפגנה נגד פליטים בשכונת התקווה בדרום תל אביב צילום: מוטי מילרוד

השנה זומנו לראשונה מפגינים לשיחות תשאול בלתי חוקיות במשטרה, נחקרו על תוכניותיהם למחאה בעתיד ואפילו על תוכן השלטים שיניפו.

ביחס לפליטים ומבקשי מקלט מגדירה האגודה את השנה "שנת שיא בהסתה ובאלימות": זריקת בקבוקי תבערה על בתים וגן ילדים של מבקשי מקלט, הצתת דירות בירושלים, דקירת מבקשי מקלט והפגנה נגדם שהפכה למפגן אלימות שכלל ניתוץ שמשות, תקיפה וביזה.

השנה גם נכנס לתוקף חוק ההסתננות הקובע כי נכנסים לישראל דרך מצרים יוכלו להיכלא ללא משפט לשלוש שנים, ובמקרים מסוימים ללא הגבלת זמן. החוק גם מאפשר מעצר מנהלי ללא הגבלת זמן.

לפי הדו"ח, גברה השנה העברת סמכויות שיטור לגורמים שאינם המשטרה: מאבטחים, פקחי עירייה או מתנדבים. "מהותה (של התופעה) היא פתרון זול למצוקת כוח האדם של המשטרה באמצעות העברת סמכויות שיטור לעובדים שלא הוכשרו לכך, המועסקים לעתים בתנאים פוגעניים".

הדו"ח מצביע עוד על "חיסול הדיור הציבורי", כהמשך לדלדולו בשני העשורים האחרונים. הדבר מתבטא בתורים אין-סופיים של זכאים לקבלת דירה בדיור הציבורי. השנה הוגשה הצעת חוק שנועדה להבטיח הקצאת 5% מהדירות שייבנו בכל פרויקט על קרקעות מדינה לדיור ציבורי. אבל ביולי 2012 החליטה ועדת השרים לענייני חקיקה שהממשלה לא תתמוך בהצעת החוק.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ