שפכים של בית"ר עלית זיהמו שדות פלסטינים לאורך קילומטר

ההצפה החלה בעקבות תקלה במשאבה הראשית של היישוב ונמשכה כעשרה ימים. מי שנרתם לעזור לפלסטינים הם מתנחלים מגוש עציון

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

ביוב גולמי, שמקורו בעיר החרדית בית"ר עלית, הציף וזיהם את שדותיהם של חקלאים פלסטינים המתגוררים בכפר ואדי פוכין בגדה, השוכן מתחת לבית"ר. מי שנזעק לעזרת הפלסטינים הם מתנחלים מגוש עציון.

הצפת הביוב, בשל תקלה במתקן הסניקה של בית"ר עלית, החלה לפני שבועיים ונמשכה, לדברי תושבי הכפר, כעשרה ימים. הביוב הציף שטחי חקלאות נרחבים, לאורך כקילומטר, ולבסוף הגיע נחל הביוב גם לעין צדיק, מעיין המשמש את תושבי הכפר, וזיהם את מימיו.

לפני כיומיים נפסקה הזרימה. לדברי עלי סוכר, תושב הכפר וחקלאי שחלק מחלקותיו ניזוקו, אין זו הפעם הראשונה שהם סובלים מתקלה כזאת, אך בדרך כלל הזרימה היתה נמשכת פחות מיום. "חלק מהשדה הלך, ובינתיים אנחנו לא שותים מהמעיין עד שיתנקה", אמר סוכר.

ביוב בשדות הכפר ואדי פוכין לפני 12 ימים צילום: ירון רוזנטלצילום:

מי שהתריע על התקלה ודרש טיפול דחוף היה מנהל בית ספר שדה גוש עציון, ירון רוזנטל. במכתב שכתב רוזנטל לראש עיריית בית"ר עלית, מאיר רובינשטיין, בשבוע שעבר, הוא אומר: "אתה בוודאי יודע שאין זו הפעם הראשונה שדולף ביוב אל המטעים וחלקות הירק של הכפריים הגרים בכפר ואדי פוכין ועובדים את אדמתם במורד הוואדי. בתור מי שגדל בקיבוץ המתפרנס מחקלאות, וכילד בילה את מרבית זמנו הפנוי בעבודה בשדה ובמטעים, אני מבין את התסכול הרב הנגרם לחקלאים שהשקיעו את מיטב כספם ואת מרב מרצם בזריעה או בנטיעה, וכל הייבול ירד לטמיון בגלל רשלנות של העיר בית"ר".

"בכל מקום יש תקלות ביוב", אומר רוזנטל, "אבל כאן זה לא יורד לנחל או לים, זה הורג את השדות באופן ישיר. זה לא משנה אם בית"ר אוהבים או לא אוהבים את העובדה שיש מתחתם כפר פלסטיני, זה המצב".

בעיריית בית"ר עלית הכחישו כי ההזרמה נמשכה כמה ימים. "היתה תקלה במכון הביוב הצפוני והיא טופלה מיידית", מסר משה פרידמן, דובר העירייה. "כמו כן ישנה משאבה אחת שהוצאה לשיפוץ. אנו עושים ונעשה את המיטב על מנת לפתור את הבעיות מיידית. לא היתה הזרמה רצופה או בכמויות המוזכרות, אלא בתקלות לפרקים קצרים. בסך הכל, בשבועיים הללו היתה הזרמה לשעה עד שעתיים, שלוש או ארבע פעמים בלבד".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ