סקר: מרבית הציבור חושב כי הטיפול בעוני חשוב מהביטחון

לפי דו"ח העוני של עמותת לתת, יותר משפחות מוותרות על השכלה לילדיהן בשביל מזון. 42% מהציבור סבורים כי הסיבה לעוני היא מדיניות הממשלה

טלילה נשר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
טלילה נשר

דו"ח העוני האלטרנטיבי לשנת 2012 מצא כי הציבור הרחב מחשיב את הבעיה הכלכלית-חברתית כחמורה יותר מענייני ביטחון. על פי הסקר בדו"ח של ארגון "לתת", 69% אמרו כי הבעיה הדחופה ביותר היא העוני והפערים החברתיים, 61% אמרו כי בעיית החינוך היא הדחופה ביותר ורק 44% אמרו כי בעיית הביטחון היא דחופה.

עוד נמצא כי 42% מהציבור סבור כי הסיבה העיקרית לעוני בישראל נעוצה במדיניות הממשלתית - עלייה של 55% ביחס ל-2011. כמעט מחצית מהנשאלים ענו כי שר הרווחה אינו פועל כלל או כמעט שאינו פועל לטיפול בבעיית העוני, ורק 19% מאמינים כי הוא פועל במידה רבה לטיפול בבעיה. 63% מהמשיבים אמרו כי ראש הממשלה לא פועל כלל לטובת צמצום בעיית העוני בישראל ורק 12% סבורים כי הוא פועל במידה רבה לצורך כך.

75% מהמשתתפים בסקר אמרו כי הם מאמינים שקריסה כלכלית-חברתית מאיימת על ישראל יותר מהאיום האיראני. 69% מהציבור קובעים כי מדיניות הממשלה אמורה להיות הגורם המרכזי להחלצות מעוני ו-10% בלבד סוברים שהגורם האחראי הוא האדם העני עצמו.

55% סבורים כי על הממשלה להוריד את המע"מ על מוצרי מזון, 41% השיבו כי יש להוסיף מוצרי מזון נוספים לפיקוח. הדו"ח העלה גם כי למצע כלכלי תהיה עדיפות עליונה בבחירות הקרובות ו-56% אמרו כי התחייבות של מפלגה מסוימת לטפל בעוני תשפיע באופן מהותי על ההחלטה לאיזו מפלגה להצביע.

הדו"ח מציג תמונה עגומה בנוגע למצבם של מבקשי הסיוע מעמותות וארגונים בישראל ובו נטען כי 50% מהילדים למשפחות הנזקקות נאלצו לצאת לעבוד ב-2012, לעומת 19% בלבד בשנה שעברה. עוד נטען כי 18% מהקטינים נשרו מהלימודים ונשלחו לעבוד כדי לסייע למשפחה, וחמישית מנתמכי הסיוע (אנשים המוכרים על ידי משרד הרווחה ומקבלים סיוע מעמותות המזון; ט"נ) נאלצו להוציא את ילדיהם לפנימייה בשל המצוקה הכלכלית, עלייה של 23% ביחס ל-2011.

ממצאי הדו"ח מתבססים על סקר שערכה מחלקת המחקר של הארגון, בשיתוף מנהלי עמותות ובסיוע מכון דחף ומכון סמית'. על פי הארגון, כלל הסקר מדגם מייצג של המשפחות הנזקקות המקבלות סיוע מעמותות המזון, ובו 675 משתתפים. סקרים נוספים נערכו בקרב 500 משתתפים מהציבור הרחב ו-100 מנהלי עמותות מזון, לבחינת מגמות העוני בעמותות המזון ותפישת העוני בקרב הציבור.

הדו"ח מציג את מצבם הקשה של הילדים במשפחות הנתמכות וממנו עולה כי 10% מקרב הילדים במשפחות אלה קיבצו נדבות בשנה האחרונה, לעומת 3% בלבד ב-2011. כחמישית מהמשפחות דיווחו כי כדי להצליח לרכוש מוצרי מזון בסיסיים, הם נדרשים לוותר על השכלה ראויה לילדיהם, לעומת 8% בלבד בקרב הציבור הרחב.

מצבם של הקשישים הנתמכים אף חמור יותר ורק 4% מהם דיווחו כי הקצבה מאפשרת להם קיום בכבוד ו-56% מהקשישים חיים בגפם. כמו כן, 54% מנתמכי הסיוע דיווחו כי חלה הרעה במצבם הכלכלי בשנה האחרונה, עלייה של 20% ביחס ל-2011. 30% מהציבור הרחב דיווחו כי מצבם הכלכלי הורע בשנה האחרונה, מגמה זהה לשנת 2011.

המצוקה הכלכלית מאלצת את הנזקקים לוותר על שירותים בסיסיים ו-52% מהמשיבים אמרו כי הם נאלצו לקנות השנה פחות מוצרי מזון בשל הרעה במצב הכלכלי. 95% מהנתמכים אמרו כי הם נאלצים לוותר על שירותים חיוניים ומוצרים בסיסיים. 29% אמרו כי עליהם לוותר על רכישת תרופות ושירותי בריאות כדי להצליח לרכוש מוצרי מזון בסיסיים, לעומת 6% בקרב הציבור הרחב. 67% ממקבלי הסיוע אמרו, על פי הדו"ח, כי נוצר מצב שבו לא אכלו יום שלם בשל המצוקה הכלכלית.