אחרי 20 שנות מאבק: אחרוני בני שבט התראבין עזבו את שטח עומר

הסכסוך הממושך והאלים בין ראש המועצה פיני בדש לאנשי השבט הסתיים לאחר שבחודש האחרון עברו המשפחות האחרונות ליישוב חדש

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

כמעט 20 שנים של מאבק – שבשיאו היה לאלים במיוחד – בין ראש מועצת עומר, פיני בדש, לבני שבט התראבין הגיע בחודש האחרון לסיומו. זאת בעקבות מעבר המשפחה האחרונה משטח המועצה המקומית אל היישוב החדש, תראבין, שהוקם בסמוך לרהט.

שנים ארוכות ניסה בדש להזיז את בני השבט הבדואי מהמקום בו חיו שנים רבות ונכלל כעת בשטחה של המועצה המקומית עומר. בשיאו גלש הריב בין בדש לאוכלוסייה המקומית אף לכדי ירי על ביתו של בדש ושריפת מכוניותיו ומטוסו הפרטי. ואולם לפני כחמש שנים הגיעו הצדדים, יחד עם מינהל מקרקעי ישראל, לסיכום על מעבר בני השבט ליישוב החדש תמורת 180 אלף שקלים למשפחה ומגרש בגודל דונם אחד. ואולם, אף כי מרבית המשפחות עזבו את שטח המועצה לפני כשנה, האחרונות שבהן הסכימו לעשות כן רק בשבועות האחרונים.

"החוק חייב אותנו לעזוב", אומר אנואר תראבין שלפני כחודש סיים להעביר את כל חפציו ליישוב החדש. "הוציאו לנו צווים מבית המשפט, שמו אותנו בין הפטיש לסדן, עברנו מצריפים לצריפים, אנחנו רוצים לחזור לשם כי זה הבית האמיתי שלנו". תראבין מספר שמאז 1961 הוא גר במקום. "ראש המועצה פיני בדש דאג להעביר אותנו משם, רק כדי להקים שכונה חדשה. הוא הפעיל את הכוח שלו במשרדי בממשלה רק כדי להוציא אותנו מאדמותינו, בשביל הבדואים כנראה שאין חוק, מתייחסים אלינו כאזרחים סוג ד'".

היישוב תראבין, אתמולצילום: אליהו הרשקוביץ

בדש ששמח על מעברם של התושבים מחוץ לשטחי המועצה ברשותו סבור כי התנהלות הרשויות כלפי הישוב החדש לוקה בחסר. "אין להם תשתיות כבר חמש שנים", הוא אומר ומציין שחלק מתושבי המקום פנו אליו כדי שינהל את היישוב. "אין לי ספק שאם הם היו תחת אחריותי המצב היה נראה הרבה יותר טוב", מוסיף בדש שמציין כי בתקופה שחלפה חלה עלייה במחירי הנדל"ן וגדל הביקוש להתגורר ביישוב.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ