חודשיים אחרי פסטיבל בת ים, האמנים עדיין מחכים לכסף

העירייה ומשרד התרבות מגלגלים אחריות מגוף אחד לשני והודיעו שהתשלום יועבר רק בפברואר. האמנים מאיימים בחרם: "אין לנו איך לסגור את החודש"

אילן ליאור
אילן ליאור
אילן ליאור
אילן ליאור

עיריית בת ים מלינה את שכרם של עשרות אמנים שהשתתפו בפסטיבל ה-16 ל, לפני יותר מחודשיים. האמנים שהתקבלו לפסטיבל, מהארץ ומחו"ל, קיבלו מקדמה למימון ההפקה, אך העירייה עדיין חייבת להם כמחצית מהתשלום. ככל הידוע מסתכם החוב במאות אלפי שקלים. על פי ההסכם עם האמנים, התאגיד העירוני "חוף בת ים" היה אמור להעביר את הכסף ב-1 בדצמבר.

בסוף נובמבר הודיע לאמנים מנכ"ל העירייה, עו"ד ארז פודמסקי-שקד, על דחיית התשלום. "כפי שידוע לכם, חלקו השני של התשלום המגיע לכם מתעכב. לצערנו, חלק מהשותפים המממנים את הפסטיבל טרם העבירו את חלקם לחברה", כתב והודיע כי יתרת התשלום תועבר בפברואר 2013. "כפיצוי, נוסיף 5% על הסכום שאותו אתם עתידים לקבל".

עיריית בת ים גלגלה את האחריות לפתחו של . בעירייה אמרו שהמשרד התחייב לתמוך כספית בפסטיבל, אך טרם העביר את התקציב. במשרד התרבות טוענים מנגד כי כדי לקבל את התמיכה מהמדינה, חייבת העירייה להעביר דו"חות תקציב, אך טרם עשתה זאת. עוד הם טוענים כי התחייבו לממן רק 10% מתקציב הפסטיבל - כ-250 אלף מתוך 2.5 מיליון שקלים.

פסטיבל הרחוב בבת יםצילום: זיו שדה

כך או כך, את המחיר משלמים בינתיים האמנים. הם מוחים על הלנת שכרם ומבהירים כי לרבים מהם דחיית התשלום יוצרת קושי כלכלי של ממש. האמנים מספרים כי המשתתפים הזרים בפסטיבל זועמים על התנהלות העירייה ומאיימים להחרים את האירוע בעתיד. אתמול נפגשו נציגי האמנים עם פודמסקי-שקד, מלווים ביענקל'ה מנדל, מנכ"ל א.מ.י (איגוד אמני ישראל). לדבריהם, הוא הבטיח להעביר את יתרת התשלום בתוך עשרה ימים.

"כשאתה מתקבל לפסטיבל, אתה מתחיל הפקה חדשה, יש לך במאי, תפאורן, מוזיקאי. אתה מתחייב לשלם להם", מסביר האמן ג'רום ארוש. "אי אפשר להתנהל ככה. זו מעמסה כלכלית, בטח על אמנים. למה אני צריך לספוג את הבעיות של עיריית בת ים?".

"אין לנו איך לסגור את החודש. זו הפרנסה שלנו", אומר משתתף אחר בפסטיבל, יאיר שרמן. "לצערי זה בטח ".

ח"כ (מרצ) מנסה לסייע לאמנים לקבל את שכרם. "הסחבת מטילה עול כלכלי כבד על גבן של עשרות משפחות, אשר לא בטוח שיוכלו לעמוד בו", כתב לשרת התרבות לימור לבנת.

מעיריית בת ים נמסר: "בשל עיכוב בהעברת הכספים לחברה, בין היתר מטעם המדינה, חל עיכוב בתשלום לאמנים. החברה עושה מאמצים לתשלום על פי החוזה, לרבות פיצוי בגין האיחור, ואנו מאמינים כי הוא יועבר בימים הקרובים. צר לנו על עוגמת הנפש שנגרמה לאמנים". ממשרד התרבות נמסר: "אנו מצפים כי עיריית בת ים במקום לאחז עיניים תדאג להסדיר ללא דיחוי נוסף את המוטל עליה כדי שהאמנים יקבלו את המגיע להם. בהנחיית השרה שוחחה מנכ"לית המשרד עם מ"מ ראש עיריית בת ים ודרשה להסדיר את הנושא באופן מידי".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ