בעקבות הפרסום ב"הארץ" |

ביהמ"ש: בקשת המדינה לגרש את מבקש המקלט הסודאני היא ניסיון למחטף

המדינה ניסתה לגרש את הפליט בעת שהיתה אמורה לערער על שחרורו. השופטת אסרה לגרש אותו עד שתיבחן בקשתו לקבל מעמד מטעמים הומניטאריים

אילן ליאור
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אילן ליאור

בית המשפט המחוזי מרכז הורה לשחרר ממעצר את יוטבאק דנגיוט, מבקש מקלט מדרום סודאן שהמדינה ניסתה לגרש חרף החלטת בית הדין לביקורת משמורת לשחררו. השופטת זהבה בוסתן מתחה ביקורת חריפה על התנהלות המדינה וכינתה את הניסיון לגרשו "מחטף".

כפי שפורסם ב"הארץ", הדיין אילן חלבגה הורה ביום שני שעבר לשחרר את דנגיוט ממעצר, אך עיכב את ביצוע ההחלטה בשבוע על מנת לאפשר למדינה לערער. בפרק הזמן שניתן לה לערער, פעלה המדינה לגרש את דנגיוט לארצו והוא הועבר ממתקן המעצר בקציעות לנתב"ג. לסנגוריו, עו"ד יפתח כהן ועמר שץ, נודע על פעולות הגירוש במקרה. השניים הגישו עתירה בהולה לבית המשפט המחוזי והשופט רמי אמיר הוציא צו זמני שאסר על הרחקתו מישראל. אתמול בבוקר דבק הדיין חלבגה בהחלטתו ודחה את בקשת המדינה לעיון חוזר בתיק. הדיין ציין כי בניגוד לטענת משרד הפנים, החלטת השחרור אינה מתבססת על מידע שגוי.

השופטת בוסתן אמרה בדיון אתמול כי "מזל שאנחנו, בית המשפט, עצרנו את זה", ומתחה ביקורת גם על החלטת משרד הפנים להגיש בקשה לעיון חוזר בתיק בבית הדין לביקורת משמורת, במקום לערער עליה לבית המשפט המחוזי. "זו הפעם השנייה בה אני נתקלת היום שהמשיב מגיש בקשה לעיון חוזר, מקום שהחלטת בית הדין לביקורת משמורת אינה נושאת חן בעיניו, ולא ערעור לבית המשפט. אני סבורה כי התנהגות זו היא התנהגות פסולה ובצדק ראוי לפסוק הוצאות נוכח ההתנהגות הזאת. במקרה הנוכחי לא רק שלא הוגש ערעור... אלא שנעשה ניסיון לעשות מחטף בפרק הזמן שניתן למשיב כדי לשקול הגשת ערעור לבית המשפט". השופטת חייבה את משרד הפנים בתשלום הוצאות משפט בסך 7,000 שקלים ואסרה לגרש את דנגיוט עד שתיבחן בקשתו לקבלת מעמד מטעמים הומניטאריים. המדינה לא הגישה תגובה לעתירה המבקשת למנוע את גירושו של דנגיוט מישראל. לבקשת נציגת המדינה, עו"ד נעה מיכאלי, קיבל משרד הפנים אורכה של 30 יום להגשת התגובה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ