הכנסת אישרה: בתוך 5 שנים יונגשו כלל המקומות הציבוריים בישראל

בין התקנות שקבעה ועדת העבודה והרווחה ושיבוצעו בהדרגה מ-2014 ועד 2018, פטור מתור לשירות ציבורי לנכים, מושבים מיוחדים בפאבים וחיוב הוספת כתוביות לסרטים

טלילה נשר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים11
טלילה נשר

בתוך חמש שנים אמורים כלל המקומות הציבוריים בישראל להיות נגישים לאנשים בעלי מוגבלויות שונות: מבתי המשפט ועד מכונות אוטומטיות למכירת אוכל ושתייה. בין היתר יונגשו ספריות, מוזיאונים וגלריות, צימרים ומלונות, מסעדות, חדרי כושר, תאי מדידה בחנויות ובתי קולנוע.

תקנות הנגישות במקומות ציבוריים אושרו אתמול (רביעי) בוועדת העבודה והרווחה של הכנסת והן קובעות את אופן הנגשת המקומות הציבוריים המגוונים לבעלי המוגבלויות השונות.כך, למשל, נקבע לגבי בתי קולנוע, כי "הופץ סרט הדובר שפה רשמית למטרת הקרנה מסחרית בבתי הקולנוע, יהיו אחראים נותן שירות ההפצה ונותן שירות ההקרנה, ביחד ולחוד, לספק כתוביות בשפת הסרט ב-70% לפחות מעותקי הסרט המופצים להקרנה" – זאת, לדוגמה, בעיקר לטובת אוכלוסיית כבדי השמיעה.

עוד קובעות התקנות כי אדם עם מוגבלות שיציג תעודת נכה תקפה, המציינת את זכאותו לפטור מעמידה בתור, לא ייאלץ להמתין בתור לקבלת שירות ציבורי (כמו בסופר, בבנק, בסניף הביטוח הלאומי ועוד). כמו כן, לא ייגבו דמי כניסה ממלווה של אדם עם מוגבלות במקומות ציבוריים, סיורים ילוו במערכת עזר אלחוטית לשמיעה, בבתי תפילה יופצו לפחות 10% של עותקי ספרי תפילה בדפוס גדול, פאבים יספקו שולחנות או מושבים מותאמים לבעלי מוגבלויות, וגם חקירת בעל מוגבלות תיערך תוך התאמות הנגשה ("אלא אם כן אמצעי העזר או שירות העזר המתאים אינו בנמצא אף לאחר מאמץ סביר, וחקירת האדם נדרשת באופן מיידי כדי למנוע את סיכול החקירה או את שיבושה, למנוע סיכון לחיי אדם או לשלומו, לאפשר את מעצרם של חשודים נוספים או לשם גילוי ראיה").

תחנת אוטובוס לא מותאמת לבעלי מוגבלויות בראשון לציוןצילום: הדר כהן

התקנות ייכנסו לתוקף בתוך חצי שנה ממועד פרסומן, והביצוע בפועל יחול בהדרגה מ-2014 עד 2018, על פי הקריטריונים שנקבעו בתקנות. בדיון בוועדה אמר יו"ר ועדת המשנה לתקנות חוק שוויון זכויות לאנשים עם מוגבלות, ח"כ אילן גילאון (מרצ): "עשינו היסטוריה; ביצענו עבודה בלתי רגילה כדי לאפשר לאדם להגיע למחוז חפצו בכבוד ובעצמאות. נשאר רק להנחיל את הדברים, כי שפת החוק כשלעצמה איננה מספיקה. אולי עד שנת 2018 נהיה אמריקה בכל הקשור לזכויות בעלי מוגבלות". לדברי אחיה קאמרה, נציב שוויון זכויות לאנשים עם מוגבלות במשרד המשפטים, מדובר ב"מהפכה של ממש המבטיחה עתיד טוב יותר לנו ולילדינו. הפכנו כל אבן".

התקנות עברו לניסוח במשרד המשפטים, ומשם יימסרו לחתימה על ידי שר האוצר, אז גם ייכנסו לתוקף. עם זאת, נקבע בתקנות אף סעיף פטור ולפיו רשאי אדם לפנות לנציב שוויון זכויות לאנשים עם מוגבלות במשרד המשפטים, ולבקש הקלות או פטור בביצוע התקנות מסיבות כלכליות.

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ