מועצת הרבנות הראשית ומלחמתה בעצי האשוח

כבר כמה שנים מקבלים בתי עסק אזהרות על שלילת תעודת הכשרות אם יציינו מועדים נוצריים. היום תגבש הרבנות הנחיות רשמיות למשגיחי כשרות בעניין

יאיר אטינגר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יאיר אטינגר

"לפי ההלכה, חל איסור על יהודי להיות במקום שבו מתבצעת עבודה זרה", כך הסבירה אתמול הרבנות הראשית לישראל הנחיות של כמה רבני ערים לשלול תעודות כשרות מבתי עסק שמציבים בתחומם סמלים נוצריים, כמו עצי אשוח, לרגל חג המולד. עם זאת, היום (שני) אמורה להתכנס מועצת הרבנות הראשית ולגבש הנחיות רשמיות למשגיחי כשרות כיצד לנהוג בבתי עסק שיציינו את חג המולד והסילבסטר. לפי הודעת הרבנות הראשית, החוק מורה כי שיקולי משגיחי הכשרות יעסקו בכשרות המזון בלבד.

זה שנים רבות, בהתקרב חג המולד והסילבסטר, מקבלים בתי עסק אזהרות מטעם מועצות מקומיות על שלילת תעודת הכשרות אם יציינו את המועדים הנוצריים. ב-1998 הוגשה עתירה לבג"ץ לאחר שמשגיח כשרות ביקש לשלול תעודת כשרות מבית מלון בבת ים. הרבנות חזרה בה מהכוונה, והעתירה נמשכה.

"הרבנות הראשית מקפידה לפעול לפי החוק", מסר דובר הרבנות, אבל ציין כי כאשר נוצר מצב הלכתי המונע ממשגיח הכשרות להיות נוכח במקום, "העסק אינו זכאי לתעודת כשרות". לדבריו, "לפי ההלכה, חל איסור על יהודי להיות במקום שבו מתבצעת עבודה זרה", ו"קיים צורך להגדיר במדויק אילו מן הסממנים המקובלים במסיבות הסילבסטר אינם בגדר פולקלור בלבד, ויוצרים את האיסור ההלכתי המדובר". לאחר שההנחיות יגובשו על ידי מועצת הרבנות, סיכם הדובר, משגיחי הכשרות יקבלו הוראה "להסביר לבתי העסק בנועם את העניין".

סנטה קלאוס, אתמול על חומות העיר העתיקה בירושליםצילום: אי-אף-פי

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ