מסורבות הגט תומכות במועמד השמרן לתפקיד הרב הראשי

מבין שלושת מועמדי המגזר הדתי-לאומי, בארגון הנשים הביעו תמיכה דווקא ברב השמרן אליעזר איגרא, ולא ברב דוד סתיו מארגון צהר

יאיר אטינגר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יאיר אטינגר

התפתחות מפתיעה במרוץ המתחמם על תפקיד הרב הראשי לישראל: ארגון הנשים "מבוי סתום", הנאבק למען מסורבות גט, הביע אהדה מסויגת למועמד הנחשב שמרן יחסית, הרב אליעזר איגרא, ולא לרב דוד סתיו מארגון צהר.

הבחירות יתקיימו כנראה רק בעוד כחצי שנה, אבל על תפקיד הרב האשכנזי כבר מתמודדים שלושה מועמדים דתיים לאומיים. מדובר ביו"ר הנהלת ארגון צהר, הרב סתיו; בראש ישיבת מרכז הרב, הרב יעקב שפירא; ובאיגרא, בכיר במערכת בתי הדין הרבניים. מי מהם שמועמדותו תבשיל, ימצא מולו שני מועמדים בעלי סיכויים גבוהים הזוכים לתמיכת החרדים - רבה של מודיעין, הרב דוד לאו, ורבה של מגדל העמק, הרב יצחק דוד גרוסמן. ההתמודדות על תפקיד הרב הספרדי לא ברורה, שכן הרב שלמה עמאר עשוי להתמודד על כהונה נוספת, אם הכנסת תתקן את החוק בעבורו.

בזירה הדתית-לאומית, הצעד האחרון שייך לרב איגרא, רב המושב כפר מימון ואב בית דין בבית הדין הרבני בבאר שבע, המכהן בחודשים האחרונים במינוי זמני בבית הדין הרבני הגדול בירושלים. הרב איגרא הוא הדיין הבכיר ביותר במערכת הממלכתית המזוהה עם המגזר הדתי-לאומי.

ביום שישי פורסם בעיתון "מקור ראשון" מכתב מטעם 27 רבנים ה"קוראים לרבותינו, ראשי הציבור, מקימי עולה של תורה, לפעול להעמדת מועמד מוסכם על כלל הציבוריות הדתית-לאומית". אף ששמו של איגרא לא מוזכר במכתב, הוא מתפרש כתמיכה במועמדותו, היות שמארגני המכתב היו אנשיו. רוב החותמים נמנים עם האגף השמרני בציבור הדתי-לאומי, ובהם גם רבנים מישיבת הר המור החרדית-לאומית.

לשאלת "הארץ", הביע ארגון "מבוי סתום" למען מסורבות הגט עמדה מפתיעה ביחס לרב איגרא. "בהיות הרב איגרא דיין ותיק בעל ניסיון רב בתחום בתי הדין הרבניים נשמח לתמוך בו, אם יבטיח לחולל את השינויים המערכתיים הנדרשים באופן אקוטי במערכת, לתקן תקנות למניעת תופעת הסחטנות והתעללות בגירושים, ליישם פתרונות הלכתיים, להפעיל פיקוח צמוד על פסיקות בתי הדין וההליכים השערורייתיים המתנהלים שם", כך מסרה מנכ"ל הארגון, עו"ד בתיה כהנא-דרור. מאידך, "לצערנו עד כה רבני צהר לא הוכיחו עצמם בתחום זה, למרות הכוח הרב המצוי בידם הם נמנעים מלפעול לפתרון רחב כמו הסכמי קדם-נישואים, העשוי למנוע את אלפי הנשים מסורבות הגט בשנה".

גם הרב סתיו אוסף חתימות, ובשבוע שעבר הציג רשימה נוצצת של שלושה מהרבנים הבולטים ביותר במחנה הדתי-לאומי - ראש ישיבת הר עציון הרב אהרן ליכטנשטיין, הרב אביחי רונצקי שהיה הרב הצבאי הראשי והרב שלמה אבינר, רבה של ההתנחלות בית אל.

אלא שהרשימות אינן כפי שהן נראות. דוברי הרב סתיו אמרו כי המכתב שפורסם ביום שישי אינו מכתב תמיכה באיגרא וכי לפחות עשרה מבין 27 החותמים עליו הבהירו לו כי הם תומכים דווקא ביו"ר ארגון צהר. זאת ועוד, מקורבים לרב סתיו אמרו כי הם תומכים בהליך שבו ייבחר מועמד מוסכם מטעם הציונות הדתית, אך לא בטוח שהפורום הבוחר חייב להיות על טהרת הרבנים.

מנגד, בימים האחרונים הסיר הרב אבינר את תמיכתו מסתיו. הוא כתב כי לאחר פרסום מכתב התמיכה בסתיו, "הובאו לידיעתי דברים שכתב או שאמר והם לדעתי חריגים". ולכן, "על אף כישרונותיו ומעלותיו לא ניתן לי לתמוך במינויו בתור רב ראשי לישראל ויש להעדיף להנהגה המרכזית של התורה בישראל דמות אחרת הקבועה לגמרי במסורת היהודית המונחלת מדור דור". בד בבד, מיהר הרב אבינר לכתוב מכתב תמיכה באיגרא. בארגון צהר אמרו כי הרב אבינר ככל הנראה "הוטעה".

"הבחירות לרבנות הראשית, שייערכו בעוד חצי שנה, הם הזדמנות אחרונה להצלת עם ישראל מפני תהליך השמדתו הרוחנית והלאומית", אמרו בסביבתו של הרב סתיו. "לאחר שנים בהם עשו שלוחי 'יתד נאמן' כל מאמץ לפגוע בעתיד העם היהודי, על ידי השנאת היהדות והרבנות הראשית באמצעות הרחקתה מדרכו של הרב קוק, ישנה אפשרות לעצור את התהליך המסוכן. הרב דוד סתיו הוא הרב הציוני הדתי היחיד שיכול לעמוד מול המועמדים החרדים ולהחזיר את הציונות לרבנות הראשית".

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ