אנשי אתרא קדישא שוב מונעים בנייה באשקלון

פעילי הארגון החרדי דורשים לעצור בנייה של מגדל חדש שישמש את העירייה, משום שלטענתם במקום קברים עתיקים. "ניאבק כמו בבית החולים ברזילאי"

יניר יגנה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יניר יגנה

פעילים של הארגון החרדי אתרא קדישא הגיעו אתמול (ראשון) לאתר בנייה באשקלון, בו עתיד לקום מתחם מסחר ומגורים בעלות של מיליוני שקלים, ודרשו לעצור את העבודות. לטענת אנשי הארגון, במקום נמצאים קברים עתיקים, שחלק כבר הועבר מהמקום ובכוונתם להיאבק בתוכנית הבנייה כפי שעשו בעבר במקרה של הקמת חדר המיון הממוגן בבית החולים בעיר.

בפרויקט הבנייה המדובר משקיעה החברה הכלכלית של עיריית אשקלון מאות מיליוני שקלים. במקום צפוי לקום גם מגדל רב קומות אשר ישמש, בין השאר, את העירייה, וכן שטחי מסחר ויחידות דיור. לפני כחודש החלו העבודות באתר, אולם ההתנגדות של אתרא קדישא מסכנת את המשך הפרויקט

ביום חמישי האחרון הגיע נציג מטעם הארגון לאתר וגילה שמתבצעות בו חפירות. לדבריו, שלדים אחדים כבר הוצאו מהמקום. לדברי שמעון בן חיים, פעיל באתרא קדישא, גם רב העיר אשקלון הגיע למקום וגילה כי במקום הועתקו קברים. "מנהלי האתר סירבו בתוקף להכניס את הנציגים, פנינו לחברי המועצה הדתיים והחרדיים בעיר כדי שיתערבו בעניין" אמר בן חיים. "נמשיך להתנגד לביצוע החפירות. אם הנושא לא יטופל במהרה, נמשיך להיאבק כמו בבית החולים עד שיגיעו אתנו להבנות וימצא פתרון לבעיה" הוסיף בן חיים.

פעילי אתרא קדישה ליד אתר הבנייה, אתמולצילום: אילן אסייג

לדברי פעילי הארגון החרדי, אם לא יופסקו העבודות, אל המקום יגיעו המונים, כפי שקרה בחדר המיון הממוגן. "מה שקורה זה דבר פשוט, הולכים לבנות מתחם גדול, רשות העתיקות מצאה בחפירות קברים, ובשכבה יותר נמוכה מצאו גם קברים מתקופת בית שני. בעבר היתה באזור עיר ואנשים נקברו במקום. באזור היה גם ישוב יהודי, וגם אם זה לא יהודי, אסור לחפור תחת בית קברות מוסלמי, זה לא אנושי. אנחנו מנסים לפתור את הבעיה עם היזמים ועם העירייה. עכשיו אנחנו בשלבים של משא ומתן כדי לעצור את החפירות". אומר חיים פרידמן – מתנדב ב "אתרא קדישא".

מרשות העתיקות נמסר כי "הרשות מנהלת חפירות להצלת עתיקות לפני בניית בניין העירייה באשקלון, ותוצאות החפירה יפורסמו בסיומה".

על פי תוכנית הבנייה הגרנדיוזית, יוקם באתר החדש מגדל בן 30 קומות בצמוד להיכל התרבות העירוני. העירייה תשכור חלק מהקומות מהחברה הכלכלית לאשקלון, ויתרת המשרדים יוצעו להשכרה. המגדל מוקם סביב כיכר עירונית חדשה, בה יוקם מרכז מסחרי של כ-8,000 מ"ר. כמו כן, יוקמו במתחם כ-200 יחידות דיור.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ