צעירים חרדים קיבלו פטור מבדיקת אשכים בצו ראשון

מאז פקיעת חוק טל, החלו בצבא לערוך בדיקות למתייצבים ללשכת הגיוס. בעקבות ההחלטה, רבנים בכירים קראו לנערים לא להגיע

יאיר אטינגר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים29
יאיר אטינגר

נערים חרדים המתייצבים בלשכות הגיוס יהיו פטורים באופן גורף מבדיקות רפואיות הכוללות הפשטה או מגע באיברים מוצנעים. סגן שר הבריאות, יעקב ליצמן, הודיע היום (שני) על ההחלטה לאחר פגישה שקיים בלשכתו בת"א עם ראש אגף כוח אדם (אכ"א) בצה"ל אורנה ברביבאי ותא"ל גדי אגמון. בפגישה השתתף גם ח"כ משה גפני.

הצבא נענה לדרישת הנציגים החרדים על רקע מחאה חרדית גוברת נגד בדיקות "פוגעניות" בעיקר בדיקת אשכים שגרתית במסגרת שלבי המיון המוקדמים. בעקבות תלונות של נערים חרדים, רבנים בכירים כבר הורו על "שבירת כלים", ופקדו על בחורי הישיבות לא להגיע לצו הראשון, זאת על אף שבסוף התהליך הם אמורים לקבל פטור משירות. 

את גל המחאה, שהפך לסוגייה ציבורית ואף פוליטית בציבור החרדי, מוביל הרב שמואל אוירבך, שלפני מספר שבועות הורה לאלפי תלמידיו לא להגיע לצו ראשון. בעוד שרוב הרבנים העדיפו לא להיכנס לעימות עם הצבא, בשבת האחרונה הצטרף גם האדמו"ר מוויז'ניץ למאבק ואמר לתלמידיו לא לחשוש ממאסר.

גפני וליצמן כבר נועדו עם בכירי אכ"א בנושא בעבר, אבל כעת דרשו הוראה ברורה שתאסור בדיקות פוגעניות. מדובר בבדיקה שגרתית שנועדה לבדוק בקע מפשעתי אצל כל מועמד לשירות. בעבר, כל עוד חוק טל היה תקף, הצבא נמנע כליל מבדיקות אלה. מאז יולי הן נערכות, אבל על פי גורמים בצבא הדבר נעשה תוך התחשבות בנערים החרדים, למשל הקפדה כי רופאות נשים לא יהיו מעורבות בהליך.

על פי ליצמן, בסופו של דבר הוסכם לפי לפטור את בחורי הישיבות מהבדיקות. עוד נקבע כי צעיר חרדי שיבקש בסופו של דבר להתגייס לשירות ידאג להיבדק באופן עצמאי על ידי רופא ולהציג את התוצאות לצבא. עם זאת, גורמי צבא הדגישו כי ההחלטה שהתקבלה נוגעת לכל מועמד לשירות ביטחון, לא רק חרדי, ומעתה יוכלו כולם להיבדק באופן פרטי ולמסור את התוצאות לצבא.

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ