קמפיין בינלאומי נגד השתתפות אוניברסיטת ת"א בחפירה בסילוואן

עשרות אקדמאים בכירים מהארץ ומהעולם ביקרו את המעורבות בחפירה במימון עמותת הימין אלע"ד. "מדובר בכניסה לשותפות עם ארגון פוליטי קיצוני"

ניר חסון
ניר חסון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ניר חסון
ניר חסון

המכון לארכיאולוגיה באוניברסיטת תל אביב החל בשבוע שעבר בחפירות בגן הלאומי עיר דוד, שמממנת בעקיפין עמותת אלע"ד, מנהלת הגן הלאומי. אתמול נשלחה להנהלת האוניברסיטה עצומה שעליה חתומים עשרות אקדמאים בכירים מהארץ ומהעולם, הקוראים למוסד למשוך את ידיו מהחפירה.

לפני כחודשיים חשף "הארץ" כי האוניברסיטה ורשות העתיקות חתמו על מסמך התקשרות שלפיו תממן הרשות חפירה בחלקו התחתון של הגן הלאומי, שיבצע חוקר האוניברסיטה ד"ר יובל גדות. בדומה לשאר חפירות רשות העתיקות בעיר דוד, גם חפירה זו תמומן על ידי עמותת אלע"ד על אף שאינה חתומה על ההסכם. החפירה הופסקה באופן זמני בשל הגשמים ותתחדש בימים הקרובים.

"החפירות באזור נערכות תחת אבטחה כבדה הן של מג"ב והן של מאבטחים פרטיים, עובדה שמעצימה את החיכוכים עם תושבי הכפר", נכתב בעצומה, "מדובר כאן בכניסה לשותפות עם ארגון פוליטי קיצוני ועל כן בנקיטת עמדה דה פקטו בסוגיה שנויה במחלוקת קשה, מדינית ומוסרית. בכך האוניברסיטה נותנת לעמותה את ההכרה המקצועית לה היא שואפת, הכרה שמוסדות אקדמיים, בארץ ובעולם, נמנעו עד כה מלספק".

יוזמי העצומה הביעו חשש שהחפירה תחזק את התומכים בחרם נגד האקדמיה הישראלית. "אוניברסיטת תל אביב תעשה נזק בל ישוער לאקדמיה בכלל ולמאמצים הנואשים שלנו להישמר מה-BDS (תנועת החרם על ישראל)", אמרה אחת מהם, פרופ' סדרה אזרחי, "אנחנו כבר מקבלים ביטולים לכנסים, וצעד כזה משחק לידיים של תומכי ה-BDS". היוזמים סיפרו כי ההיענות לחתימה על העצומה היתה רחבה דווקא בקרב בכירים המזוהים לרוב כתומכי ישראל. עד עתה חתמו 87 אקדמאים על העצומה, בהם פרופ' נטלי דייוויס, חוקרת המגדר פרופ' ג'והן וולך סקוט וסוזנה השל, חוקרת מדעי היהדות ובתו של הרב אברהם השל.

חפירות בעיר דוד. "מעצימות את החיכוכים עם תושבי הכפר"צילום: אמיל סלמן

מאוניברסיטת תל אביב נמסר בתגובה כי "השטח המיועד לחפירה מרוחק מבתי הכפר סילוואן. החפירות ייעשו במתודות מדעיות מודרניות, בסטנדרטים המקצועיים הגבוהים ביותר ותוך הקפדה מרבית על האתיקה המקצועית. בחפירות תינתן תשומת לב רבה לצרכים של מי שמתגוררים בסמיכות, והן יהיו פתוחות לביקורים של תושבים מקומיים ותיירים. פרט לשיתוף הפעולה ולפיקוח המקצועי של רשות העתיקות, שנדרש על פי חוק, לא יתקבלו הוראות מטעם אף גורם ולא יהיה פיקוח של כל גורם אחר על החפירות של אוניברסיטת תל אביב".

מעמותת אלע"ד נמסר כי ""בעיר דוד נערכות חפירות ארכיאולוגיות כבר למעלה מ 150 שנה. רשות העתיקות הפועלת מכח חוק רשות העתיקות התשמ"ט-1989, היא הממונה על אכיפת החוק והיא המפקחת על עבודות החפירה בעיר דוד. עמותת אלע"ד מברכת על כל גורם המוצא לנכון לחשוף את עברה של ירושלים הקדומה ולהעשיר את המחקר והידע בנושא. עיר דוד הינו אתר מורשת לאומי ועולמי מן המעלה הראשונה, כפי שכתבה שופטת בית המשפט העליון , עדנה ארבל: 'תל עיר דוד מספר את דברי ימיה של ירושלים זה אלפים בשנים, כפי שניתן ללמוד עליהם עוד מן התנ"ך...חשיבות חשיפת צפונותיה של עיר דוד היא לאומית ובינלאומית'".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ