דגל ישראל ביד, כובע של סנטה על הראש

רחוב לבנדה בתל אביב סיפק את הדבר הכי קרוב לאווירת חג מולד שאפשר לחוש בישראל. כך משלבים בין מוזיקה רועשת, קישוטי סוכה ובובה של ישו

רועי צ'יקי ארד
רועי צ'יקי ארד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רועי צ'יקי ארד
רועי צ'יקי ארד

רחוב לבנדה בתל אביב הניצב לרחוב לוינסקי עמוס בכנסיות. אמש, בערב חג המולד, חדרי המדרגות הדהדו והמהמו את השירים והדרשות בשפות השונות שהתנגשו אלה באלה. המספר והגיוון של הכנסיות משתנים עם חילופי המגמות באוכלוסיית העובדים הזרים ומחפשי המקלט. בכנסיות מסוימות לא ידעו המבקרים למנות כמה כנסיות מתפקדות בבניין. לתושבי מערב אפריקה יש לפחות שלוש כנסיות רק בבתים מספר 32 ו-34. לבנדה היא הדבר האמיתי לאנשים שרוצים לחוש באווירת החג.

לפני שנתיים, היה לי ביקור קשה במיסה בבית לחם, שהפכה למעין חנות חג מולד צפופה. בנצרת לפני שבוע, מתחם חג המולד נשלט על ידי דגלים כתומים של חברת סלולר שנתנה חסות להולדת הנוצרי. כרגע, לבנדה היא הדבר האמיתי לאנשים שרוצים להרגיש את אווירת החג.

יוסוף מגאנה עושה הכנות לכיוון כלי הנגינה, אבל בא אלי כדי לספר שהוא מאוד שמח ונהנה בישראל. דגל ישראל מוכן בצד. "בישראל אוהבים את כולם", הוא אומר לי. שתי קומות מתחת, בכנסייה אחרת של תושבי האזור, האירוע התחיל מוקדם השנה. אשה במטפחת ירוקה זוהרת משבחת את ישו, מתחת לקישוטי סוכה - ושוב לצד דגלי מדינות שונות שביניהם בולטים צבעי כחול-לבן. הגברים בעניבות והנשים בשמלות צבעוניות יפהפיות. זו הכנסייה הפנטקוסטית שממוקמת בלבנדה 34 עם עוד חמש כנסיות, מעל נכס של חברת האופנה פוקס. בכניסה, מודעה על חתונה של נאנא וקרולין.

האשה בירוק קוראת למאמינים ברגש והקהל נכנס לאקסטזה ומדבר לעצמו. זה אירוע מרגש, דווקא כי לא נוכחים עדיין הרבה אנשים, דווקא כי הקלידן גמלוני כל כך ולא עומד בקצב הדרשה.

ילד כהה עור כבן חמש פונה אל תיירים מתל אביב היהודית שהגיעו לראות את הפלא ואז נטפל לצלם ואוחז את רגלו כדי שלא ימשיך הלאה. הכומר קורא למאמינים לשוחח עם האנשים לידם, ואני מדבר עם סלומון, מנקה במסעדה מחוף השנהב, אך שיחתנו נקטעת בגלל התחדשות המוזיקה.

אחד המבקרים מדי שנה בכנסיות התחנה המרכזית הישנה הוא רמי ישראלי, המגדיר את עצמו כיהודי מסורתי. אנחנו מנסים לדבר בפנים, אבל אי אפשר לשמוע דבר ואנחנו יוצאים. הוא מוציא אטמים ומספר לי שכמו בכל שנה הוא מתכנן לבלות בכמה כנסיות. יש כבר מקומות שייעלבו אם לא יבוא. הוא מצייר לי על הקיר עם אצבעו מפה של כל הכנסיות. "לגבי האפריקאים, אני חצוי. יש לי ידידים אפריקאים. מצד שני, אני רוצה שהמדינה תהיה יהודית. למרות שהנצרות לא מסוכנת".

מעבר לנהר האדם והמכוניות של לוינסקי, תם טקס אחר בלבנדה 17. מאות פיליפיניות יוצאות מחלל המרתף הצפוף, מתחת למודעה שאוסרת ללעוס מסטיק, ועולות לאוטובוסים שייקחו אותן לטקס הבא, בכנסייה ביפו. מאיה, בת 27, מהפיליפינים, שלוש שנים בישראל, מספרת כי "כיף לי בישראל". והחברות לצדה מצטלמות בהנאה עם בובת פלסטיק של ישו.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ