הזרם החרדי המתון יצא מנצח מפרשת האשכים

ההחלטה על הפסקת הבדיקות בצו הראשון מרגיעה לא רק את הנוער החרדי וראשי הישיבות, אלא גם מהווה ניצחון למחנה גפני במפלגת דגל התורה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

ח"כ משה גפני חזר אתמול לבני ברק כמנצח. ההישג שלו ושל סגן שר הבריאות, יעקב ליצמן, לשכנע את ראש אכ"א בצה"ל, אלוף אורנה ברביבאי, לאפשר פטור מבדיקות גופניות "פוגעניות" לא רק אמורה להרגיע את בני הנוער החרדים וראשי הישיבות, אלא יש בה גם ניצחון קטן למחנה של גפני במפלגתו דגל התורה. על רקע רוחות סוערות בעולם החרדי, מבפנים ומבחוץ, מה שניתן לכנות כ"פרשת האשכים" בא לסופו הטוב מבחינת גפני והרבנים שהוא מייצג ובראשם הרב אהרן לייב שטיינמן, המנהיג הליטאי.

אתמול בבוקר, בלשכת סגן שר הבריאות בתל אביב, נפגשו ליצמן וגפני עם ברביבאי ותא"ל גדי אגמון, ראש חטיבת תכנון ומנהל כוח אדם. גפני וליצמן דרשו הנחיה ברורה לאפשר פטור מלא מהבדיקות הגופניות. הם הזהירו מפני סחף של רבנים שקוראים לשבור את הכלים עם המדינה. ברביבאי נענתה. על פי הנחייתה החדשה, כל מועמד לשירות ביטחון יוכל להיות פטור מבדיקת בקע מפשעתי בלשכת הגיוס ויתחייב להיבדק על ידי רופא אזרחי.

כל נער המזומן בפעם הראשונה ללשכה עובר בדיקת בקע מפשעתי, אלא שעבור בחורי ישיבות זה עניין חדש. בעשור האחרון, שבו היה תקף חוק טל, ביקורי הבחורים בלשכות הגיוס לא כללו הליכי מיון ממשיים כל עוד הם במסלול של "תורתו אומנותו". מאז ביטול החוק, נמצא הפטור לבחורי ישיבות בתקופת ביניים שבה החל הצבא לבצע חלק מהבדיקות אצל הבחורים.

חרדים בלשכת הגיוס תל השומרצילום: ניר קידר

למרות הפטור שמחכה לכל בחור ישיבה בסוף התהליך, כמה רבנים פתחו במאבק נרחב בעקבות עדויות על הבדיקות. העיתונים החרדיים הדפיסו בחצי השנה האחרונה תחקירים שבמרכזם תלונות של בחורים שהגיעו ללשכות גיוס. בצה"ל הכחישו את התחקירים, אבל הורו להרחיק רופאות נשים מבדיקות של חרדים.

המנהיג הליטאי הרב אהרן לייב שטיינמן, יחד עם מועצת גדולי התורה של דגל התורה, קראו לבחורי הישיבות באוגוסט האחרון להמשיך להופיע בלשכות הגיוס אבל לא לחתום על טפסים כלשהם. באותה הזדמנות יצאה ההנהגה החרדית ב"פנייה מיוחדת לראשי השלטון שלא ישנו במאומה מכל מה שהונהג כלפי לומדי התורה מקדמת דנא כאן בארץ ישראל".

הרב שמואל אוירבך, מחברי ההנהגה החרדית, מסרב לקבל את מנהיגותו של הרב שטיינמן, ומוביל מאז פטירתו של הרב יוסף שלום אלישיב מאבק ירושה. כאשר גוברות הקריאות לגייס חרדים מבחוץ, וכאשר מסלים המאבק הפנימי, הרב אוירבך דוחה את כל הניסיונות לרסן את הקונפליקט עם המדינה. לפני חודש הוא והרבנים המזוהים עמו קראו לתלמידי הישיבות שלא להתייצב ל"צו ראשון" בלשכות הגיוס, וכלל לא לשתף פעולה עם הצבא בנושא זה. הם הורו על נתק מוחלט.

בפלג הליטאי מבינים, כי הסחף הזה מסוכן ועלול להוביל להסלמה ביחסים עם הצבא ולנקודת פתיחה גרועה ביום שלאחר הבחירות, בניסיונות למצוא תחליף לחוק טל. הסחף הזה גם מסוכן מבחינה פוליטית, מכיוון שהוא מחזק את הפלג בעל הנטיות הקנאיות של הרב אוירבך.

אתמול בערב ערכו גפני וליצמן ביקורים אצל בכירי הרבנים כדי לדווח על ההישג. האדמו"ר מוויז'ניץ הגיע לבית פטרונו של גפני, הרב שטיינמן. מסתמן כי האדמו"ר יחזור בו מההוראה לתלמידיו. כעת נותר לראות כיצד יגיבו הרב אוירבך ואנשיו למאמצי ההתחשבות של הצבא בהנהגה החרדית.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ