דו"ח מבקר המדינה על השלטון המקומי |

ראשי ערים בולמים דו"חות לעבריינים, תאגידים משמשים למינוי מקורבים

המבקר מוצא ליקויים רבים בעבודת התובעים העירוניים; העברת שירותים לתאגידים העירוניים הפכה אמצעי לעקיפת חובת מכרזים ומינוי מקורבים

רויטל חובל
רויטל חובל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רויטל חובל
רויטל חובל

הדו"ח השנתי של מבקר המדינה על השלטון המקומי לשנים 2012-2011 המתפרסם היום (שלישי), עוסק בליקויים ברשויות המקומיות בטיפול ומניעת אלימות בין בני זוג על ידי גורמי הרווחה; בפעילות התובעים המשפטיים; בתחזוקת הכבישים והתשתיות בשלטון המקומי ובתפקוד ועדות התכנון ובנייה.

הפעם, בניגוד לשנה שעברה, לא עוסק הדו"ח בשחיתות ברשויות. בדברי הפתיחה של המבקר החדש, יוסף שפירא, הוא אינו מתייחס לשחיתות, אלא לתפקוד הרשויות בשירותים המוניציפליים. פרקים מיוחדים בדו"ח מתייחסים למצב בלוד ובנצרת עילית.
ביחס למערך התביעה ברשויות המקומיות ובוועדות התכנון המקומיות, האחראים על אכיפת דיני תכנון ובנייה, רישוי עסקים וחוקי עזר עירוניים, הדו"ח מוצא חוסר תפקוד ואי סדר במחלקות התביעה העירוניות, לרבות שיהוי בהגשת כתבי אישום והתערבות גורמים פוליטיים בעבודת התובעים, הנדרשים יותר מכל לעצמאות מקצועית.

לפי הדו"ח, ראש עיריית נצרת עילית התערב בעבודת התביעה העירונית בנוגע לפעילות אולם אירועים בעיר: הוא ביקש מהתובעת להקפיא צו סגירה שיפוטי שהוצא לאולם, הורה שלא למסור לבעלים את הצור, ואחר כך הנפיק לאולם רישיון עסק כשהוצא לו צו סגירה שיפוטי.

בעיריית כרמיאל העבירה מחלקת פיקוח ורישוי עסקים דו"חות בתחום רישוי העסקים לממלאת מקום ראש העירייה, כדי שתבחן את המשך הטיפול בהם, במקום להעבירם לתובע העירוני. דו"חות קנס שנתנה מחלקת הפיקוח בוטלו, עקב פנייה של לשכת ראש העירייה או סגניתו, או לפי החלטת ראש המינהל לאיכות הסביבה ולתברואה. זאת, בלא שהועברו לתובע לקבלת החלטה. רשות החניה העירונית ביטלה בשנים 2010-2011 יותר מ-400 דו"חות חניה, לפי הנחיית סגן ראש העירייה שכיהן ב-2010, בלי שהדבר הועבר לתובע העירוני, להחלטה.

בוחבוט, ראש העיר מעלות-תרשיחאצילום: אלכס ליבק

הביקורת בפרק זה נעשתה רק בשבע רשויות, אך משרד המבקר העביר לכל הרשויות שאלון לצורך בדיקת פעילות התביעה העירונית. 33 רשויות מתוך 255, ובהן אום אל פחם, בני ברק, חצור הגלילית, סביון, רמת השרון, צפת ושומרון, לא השיבו לשאלון.
בשאלונים נמצא כי 63 רשויות מקומיות לא מינו תובעים עירוניים. תובעים רבים ברשויות מקומיות הם תובעים חיצוניים, ורבים אינם זוכים להסמכה הדרושה מהיועץ המשפטי לממשלה באמצעות פרקליטות המדינה והיחידה לאכיפת דיני מקרקעין, האחראית ליחידת התביעות העירוניות. רשויות רבות לא פועלות לפי ההנחיות, שלפיהן, לא ישמש אותו תובע חיצוני בכמה רשויות, אם הן מונות יותר מ-20 אלף תושבים; ותובע יסיים את תפקידו לאחר שבע שנים.

הדו"ח מוצא כי גם במקרים שיש תובעים עירוניים, הם אינם ממלאים את תפקידם. בעיריות הוד השרון וכרמיאל לא כיהנו תובעים בתחומים מסוימים תקופה ארוכה; המועצה המקומית בנימינה-גבעת עדה מינתה תובעים עירוניים, אך הם לא פעלו לאכיפת חוק רישוי עסקים.

נמצא גם שיהוי ניכר בהגשת כתבי אישום. יחידת התביעה בעיריית באר שבע השתהתה בטיפול בתיקי חקירה בתחום רישוי העסקים שהועברו אליה. מתוך 45 תיקי חקירה ברישוי עסקים שנדגמו, שלושה תיקים שהתביעה התבקשה להמציא בעת הביקורת לא אותרו בלשכה המשפטית; בשישה אחרים לא הגישה התביעה כתבי אישום, אף שחלפו 47-22 חודשים מהיום שהועברו לטיפולה או מהיום שיחידת הפיקוח כתבה דו"ח עבירה; ב-30 מ-36 התיקים שהתביעה הגישה כתבי אישום, היא עשתה זאת לאחר שנה וארבעה חודשים בממוצע ממועד העברתם לטיפולה.

מחלקת רישוי עסקים במועצה האזורית לב השרון העבירה, בשנת 2011, לתובעת העירונית 31 תיקי חקירה של עסקים שפעלו ללא רישיון, כדי להגיש נגדם כתבי אישום. אך עד מועד סיום הביקורת, בפברואר 2012, לא נקטה נגדם התובעת העירונית הליכים משפטיים והעסקים ממשיכים לפעול ללא רישיון.

תאגידים עירוניים ככלי עוקף מינויים ומכרזים

פרק אחר בדו"ח מתייחס לתאגידים עירוניים כמוזיאונים, חברות כלכליות וכיוצא באלה. לפי הדו"ח, העברת שירותים לתאגידים העירוניים הפכה הלכה למעשה "אמצעי לעקיפת כללי מינהל תקין, ובכלל זאת להימנעות מכללי חובת מכרזים, למינוי מקורבים למשרות, להרחקת פעילויות של הרשות המקומית מפיקוח ובקרה יעילה". בחברות העירוניות של אשדוד, גבעתיים, נצרת עילית וקצרין, לא נכללה חובת מכרזים.

הדו"ח קובע שבמקרים רבים האגף לתאגידים העירוניים במשרד הפנים אינו עושה את תפקידו כגורם מפקח. באום אל פחם, חוף השרון ויקנעם ממנים חברי דירקטוריון בלי לבדוק את כשירותם עם משרד הפנים. ב-40% מ-60 החברות העירוניות שנבדקו לא התקבל אישור ועדת המינויים במשרד הפנים לדירקטור אחד או יותר.

בדומה לדו"ח השנה שעברה, גם בדו"ח זה יש התייחסות ליו"ר מרכז השלטון המקומי וראש עיריית מעלות-תרשיחא, שלמה בוחבוט; מובע חשש לניגוד עניינים מכך שבוחבוט מכהן כיו"ר הדירקטוריון של החברה הכלכלית של מעלות, בעוד חתנו הוא מנכ"ל החברה הבת "מינהלת פארק קורן". בדו"ח השנה שעברה נמתחה ביקורת על כי עובדים בעיריית מעלות הועסקו גם במרכז השלטון המקומי, על חשבון תושבי מעלות.

הדו"ח גם מרוקן מתוכן את פרס שר הפנים לניהול תקין לרשויות המקומיות, שיחולק השבוע בטקס חגיגי בבנייני האומה במעמד אלי ישי. לפי הדו"ח, בין הזוכות בפרס לשנת 2010 יש רשויות שבדו"חות הכספיים של תאגידיהן הצטברו גירעונות גדולים. למשל: קרית אתא, המועצה האזורית רמת הנגב ועיריית אריאל. הדו"ח קובע שיש אבסורד בכך שהקריטריונים למתן הפרס אינם מתייחסים למצב הכספי של התאגידים שבאחזקת הרשות המקומית.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ