בואו לגלות את עמוד הכתבה החדש שלנו
 

אתם מחוברים לאתר דרך IP ארגוני, להתחברות דרך המינוי האישי

טרם ביצעת אימות לכתובת הדוא"ל שלך. לאימות כתובת הדואל שלך  לחצו כאן

לקרוא ללא הגבלה, רק עם מינוי דיגיטלי בהארץ  

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

דו"ח מבקר המדינה על השלטון המקומי

מצבה של לוד לא השתפר למרות 3 תוכניות ממשלתיות והזרמת 250 מיליון שקל

המבקר מוצא אזלת יד של הוועדה הממונה בעיר בגביית מסים, אי יכולת לקדם פרויקטים, הזנחה בשמירה על רכוש ואזלת יד משטרתית בפענוח 16 מעשי רצח

46תגובות

מצבה של לוד לא השתפר בכמעט 12 השנים שהיא מנוהלת על ידי ועדה ממונה, שנועדה לחלץ את העיר מנחשלותה – קובע דו"ח מבקר המדינה לשנים 2012-2011. הדו"ח מגלה חוסר תפקוד בכל תחום בעיר: תשתיות, חינוך, רווחה, מאבק בפשיעה, ביטחון אישי, ומצב כספי בעירייה. גם שלוש החלטות ממשלה רוחביות, שהתקבלו בין 2010-2000, להצלת העיר – לא עזרו לה.

חלק מתקציבי תוכנית אופק, עליה הוחלט ב-2000, לא הועברו, ולא הופעל במשרד ראש הממשלה מנגנון מתמיד לפיקוח עליה ועל ניהולה, כדי להבטיח שתבוצע כנדרש. כך גם עם תוכנית "שיקום העיר לוד" משנת 2002: חלקה לא מומש משום שתקציבים שהובטחו לא הועברו, או שהעירייה לא ניצלה תקציבים במלואם. לגבי התוכנית האחרונה, "העצמה ופיתוח של העיר לוד" משנת 2010, נקבע כי התוואי לביצוע שהגישה העיריה היה כללי מדי ולא הגשים את ייעודה.

לוד קיבלה בין השנים 2006 ל-2010 מענקים בסכום אסטרונומי של 250 מיליון שקל, לאזן את תקציבה ולכסות את גירעונותיה. אבל גם אלה לא שיפרו בהרבה את מצבה. הדו"ח קובע שהעירייה קיבלה מענקים אך טמנה ידה בצלחת בכל הקשור להגדלת הכנסותיה באמצעות גבייה. חובות ארנונה נמחקו שלא כדין, והעירייה לא חייבה בארנונה אלפי נכסים בתחום שיפוטה. בסוף 2009 הסתכמו חובות תושבי העיר לעירייה, שנצברו במשך יותר מעשר שנים, בחצי מיליארד שקל.

כפי שנחשף בתחקיר "הארץ" בפברואר השנה, העירייה קיבלה מענקים לעבודות פיתוח, אבל לא ניצלה חלק גדול מהם, מה שגרם לירידה ניכרת ברמת השירותים שנתנה לתושבים. הדו"ח מתאר במפורט את מצב העיר: "רחובות רבים בעיר נמצאו מוזנחים... בגנים עירוניים שונים, חלקם אף גני הנצחה, מצב התחזוקה ירוד. בכך בוזבזו כספי ציבור שהושקעו... חזות כל שכונות העיר ירודה, בייחוד בשכונות הערביות: באזורים שלמים אין כבישים מכוסי אספלט, אין מדרכות, אין תאורה ואין מערכת ניקוז".

ניר קידר

הדו"ח מפרט אינספור אנומליות. העירייה קיבלה תקציב להקמת כיכרות, התכנון ארך זמן רב ונעשה בלי נתונים על נפחי התנועה, וגם היום, כשלוש שנים לאחר שהתקבל התקציב, רק שתי כיכרות הוקמו מהחמש שתוכננו. זו דוגמה קטנה העשויה להעיד על הכלל. "פעולותיה של עיריית לוד להקמת הכיכרות בעיר לא היו אפקטיביות, והן מעידות על חוסר מוכנות של המנגנון העירוני להתמודד באופן יעיל ומקצועי עם פרויקט תשתיתי", נאמר בדו"ח.

העירייה גם קיבלה תוספת תקציבית לעשרה תקנים במינהל ההנדסה, החשוב לטיפול בתשתיות, אך אלה לא אוישו. לכושר הביצוע יש קשר הדוק לכך, קובע המבקר, איכות כוח האדם בעירייה, ובפרט בתפקידי ניהול בדרג הביניים ובדרג הבכיר, אינה מספקת. המבקר גם מותח ביקורת על תופעה נרחבת של העסקת קרובי משפחה בעירייה שלא כחוק.

לשון הדו"ח קשה ונוקבת ביחס להנהגת העיר. "זה שנים סובלת לוד מניהול כושל, מהיעדר אכיפה, משיעורי פשיעה גדולים ומתחרות עם יישובים אטרקטיביים יותר שהוקמו סביב לה... מחדלי גורמים בעירייה הם שגרמו לאי קידום פרויקטים בעיר – והם מלמדים על פער עמוק בין הצהרות העירייה ובין מעשיה (או מחדליה) בפועל", נכתב בדו"ח.

חלקים נכבדים בדו"ח מתייחסים לגזבר העירייה, ציון הדר, שעליו פורסם תחקיר נרחב ב"הארץ". ב-2011 הוא מונה גם לאחראי על משאבי אנוש, "מהלך שאינו מתאים לצורכי עיריית לוד", כדברי המבקר. לאחר שנפסל מינויו נוסף של הדר למנכ"ל, הגדיר יו"ר הוועדה הממונה בלוד, מאיר ניצן, את תפקידו החדש של הדר כ"אוצר העירייה". מבקר המדינה קובע שהדר "צבר בידו עוצמה רבה במשך השנים, תוך שהוא מעורב בנושאים שחרגו חריגה ניכרת מתפקידו של גזבר העירייה". ניצן טען בתגובה כי "השינויים במבנה הארגוני הינם בסמכותו" וכי "משרד הפנים מברך על היוזמה".

מחדל אחר מתייחס לשמירה על מבנה ותכולת בית ספר "הבנים" בעיר, שנסגר בסוף שנת הלימודים, ב-2010. גם למקרה הזה יש קשר לגזבר. עם סגירתו נותר בית הספר ללא אבטחה צמודה, ונעשו שם מעשי ונדליזם קשים. רוב הציוד נגנב או הושחת. העירייה הגישה תלונה למשטרה רק בסוף ינואר 2011. בעירייה קיבלו קריאות על הוונדליזם בבית הספר, וראש מינהל החינוך דאז פנה ליו"ר הוועדה הממונה דאז ולגורמים נוספים בעירייה בבקשה להציב שומר, אך זה לא הוצב. העלות הכוללת של שיקום מבנה בית הספר, ללא הציוד הנלווה, מוערכת בשלושה מיליון שקלים. המבקר קרא לבחון הטלת חיוב אישי על האחראים למחדל.

ממסמכים שהגיעו למבקר עולה שאותו גזבר, ציון הדר, דחה בקשה של מזכירת בית הספר מיולי 2010 לאחסן בעירייה את מסמכי בית הספר, והם נותרו במקומם אף שהיו עלולים להיפגע או להיגנב. בתגובתו למבקר, הכחיש הדר את הטענה ואמר שלא קיבל פנייה ממזכירת בית הספר, שהוא אינו מכיר אותה כלל.

זה אינו המקרה היחיד שבו נמצא כי עובדי עיריית לוד אינם מדייקים בעובדות, בלשון המעטה. המבקר מציין שבתשובת העירייה למשרד הפנים בתגובה לדו"ח ביקורת של רו"ח חביב אבו חדרה, הציגה העירייה דיווחים לא מדויקים וטענה לתיקון הליקויים, שלמעשה לא תוקנו.

הדו"ח מתייחס גם לפשיעה בעיר. בעניין זה התקבלו החלטות ממשלה, מיולי 2002, מינואר 2008 ומאוקטובר 2010. הדו"ח קובע שמבצעי אכיפה גדולים בעיר, בתחום הסמים, הביאו לירידה בסחר הסמים ובעבירות האמל"ח, ולהפחתה מסוימת במספר אירועי הירי: מ-61 אירועים בשנת 2009 ל-51 ב-2010. לעומת זאת, מספר מעשי הרצח גדל באופן ניכר: מארבעה בשנת 2009 לתשעה בשנת 2010.

מהשוואת הנתונים על שכיחות מעשי הפשע בלוד לעומת הממוצע הארצי עולה, כי בשנת 2003 היתה שכיחות זו גבוהה בלוד ב-58% מהממוצע הארצי, ושהפער הצטמצם ל-39% ב-2010. עם זאת, קובע המבקר, "הפער עדיין גדול ואין בו כדי לשפר כנדרש את תחושת הביטחון של תושבי העיר ואת תדמיתה בעיני הציבור". המבקר מותח ביקורת על מספרם הרב של תיקי הרצח שנותרו לא מפוענחים. בשנים 2011-2007 נרשמו בלוד 23 מעשי רצח וניסיון לרצח; 16 עדיין לא פוענחו בעת סיום הביקורת, באוגוסט 2011.

בסוף 2010 הצטרפה לוד לתוכנית "עיר ללא אלימות", אך התשתית שלה לא הוקמה עדיין. לא הוקם מערך שליטה ובקרה, והעירייה לא הציבה מצלמות מעקב, אף שבסוף 2010 סיימו המשטרה והעירייה את מיפוי הנקודות להצבתן. סקר העלה שתחושת הביטחון השתפרה באופן יחסי, אך "פעולות המשטרה טרם הגבירו את תחושת הביטחון של תושבי לוד לרמה סבירה".

עיריית לוד מסרה בתגובה שהיא מייחסת חשיבות רבה לביקורת, ושהעבירה התייחסות מפורטת לטיוטת הדו"ח שהועברה אליה. "העירייה, שסיימה את 2012 באיזון תקציבי, לראשונה זה עשרות שנים, עשתה, עושה ותעשה כל שדרוש לתיקון הליקויים עליהם הצביע המבקר", נאמר בתגובה.תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות
*#
בואו לגלות את עמוד הכתבה החדש שלנו