עובדי מפעל כיתן הפגינו נגד ההנהלה: הפקירו אותנו לגורלנו

המפעל ייסגר החודש לאחר 40 שנות פעילות. העובדים דורשים פיצויים מוגדלים. יו"ר ההסתדרות באזור: "הם רגע לפני הפנסיה, ולא יוכלו למצוא עבודה אחרת"

יניר יגנה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים2
יניר יגנה

יו"ר ועד עובדי מפעל כיתן בדימונה, חנניה אוחיון, וארבעה עובדים נוספים, התבצרו הלילה בשטח המפעל במחאה על "הפקרתם", כלשונם, על ידי ההנהלה, עם בסוף החודש הנוכחי, ו.

הבוקר קיימו הפגנה מול שער המפעל והבעירו צמיגים, כשלטענתם, עובדים רבים נעדרו מההפגנה לאחר שההנהלה מסרה להם דיווח שקרי, לפיו הושג כביכול הסכם עם ועד העובדים. "זהו יום עצוב בשביל המפעל שהיה סמל של העיר והיום מבזה את עובדיו", אמרה ז'ניה סולבר, שעבדה במפעל שנים רבות, והעבירה גם היא את הלילה במפעל. 

"לבעל הבית לא איכפת שלאנשים אין פרוסת לחם בבית", אמרה ואיימה להבעיר את עצמה. "אני אקפוץ על הצמיגים למען עובדי כיתן", זעקה. צוות מד"א במקום ביקש לסייע לה לאחר שהתעלפה, אך היא סירבה. 

הפגנת עובדי כיתן, הבוקרצילום: אליהו הרשקוביץ

המפעל, שהוקם ב-1958, ייסגר בסוף דצמבר בתום הליך סגירה שנמשך שנתיים, במהלכו פוטרו 200 העובדים שהועסקו בו, והחודש נותרו בו 40 עובדים בלבד. הוא מצוי בבעלות כלל תעשיות, שעברה לפני כחצי שנה מידי קבוצת אי.די.בי, שבשליטת נוחי דנקנר, ללן בלווטניק. בעבר נבחנה אפשרות למזגו עם מפעל אופיס טקסטיל, העוסק בתחומים זהים, ונחשב למפעל רווחי. ואולם לאחר שהליך המיזוג לא קיבל את אישור הממונה על ההגבלים, החלו בסגירת כיתן.

העובדים דרשו לשלם להם פיצויים מוגדלים, בסך 150% מהמשכורת, ולא 120% מהמשכורת כפי שהציעה ההנהלה. "כיצד אאכיל את בני משפחתי? את הפיצויים אני צריך בשביל התרופות שלי, לא בשביל לצאת לטייל בחו"ל", אמר אוחיון. "עבור ההנהלה אלה פרוטות", אמרו השניים, "אם היינו חברת החשמל מזמן היינו מקבלים את הכסף".

יו"ר במרחב נגב מרכזי, יוסי הובר, שהגיע להפגנה, אמר כי מדובר "בעובדים בפריפריה המועסקים במפעל כ-35 שנה בשכר מינימום ונמצאים רגעים לפני יציאה לפנסיה. אנו דורשים שההנהלה תשלם לעובדים פיצויים מוגדלים. שכן רוב רובם של עובדים אלה לא יוכלו למצוא מקום עבודה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ