משרד הביטחון השתמש באוניברסיטת אריאל כחברת כוח אדם - חינוך וחברה - הארץ

משרד הביטחון השתמש באוניברסיטת אריאל כחברת כוח אדם

פסק דין של בית הדין האזורי לעבודה מגלה כי המוסד האקדמי גייס עובדים זמניים למוזיאונים של המשרד ושימש ב"מעסיק פורמלי" בלבד

שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
ניר חסון
ניר חסון

אוניברסיטת אריאל נוהגת כחברת כוח אדם לכל דבר, המגייסת ומספקת עובדים למוזיאונים של משרד הביטחון - כך מתברר מפסק דין של בית הדין האזורי לעבודה בתל אביב שפורסם החודש.

ראשית הפרשה בעתירה של כשלושים מדריכים המועסקים במוזיאונים השונים של משרד הביטחון שדרשו לבטל את הפיטורים שלהם, לצורך החלפתם בעובדים זמניים אחרים. העובדים טענו כי יש להכיר בהם כעובדי משרד הביטחון מאחר שלאוניברסיטת אריאל לא היתה שום נגיעה לעבודה שלהם מלבד הנפקת תלושי השכר. בית הדין קיבל את טענתם כי הפיטורים לא חוקיים והורה למדינה לקלוט אותם כעובדים של המדינה (להבדיל מ"עובדי מדינה", הם לא יהנו מקביעות). בפסק הדין קובעים השופטים כי האוניברסיטה- אז עדיין בתור מרכז אוניברסיטאי - שזכתה במכרז משרד הביטחון ומשמשת כמעסיק הפורמלי של המדריכים, לא מילאה כל תפקיד במוזיאונים מלבד העברת השכר לעובדים. למעשה כמו כל קבלן כוח אדם אחר. מלבד מדריכים סיפק המוסד האקדמי למוזיאונים גם קופאים ושירותי אחזקה.

"העד מטעם אריאל אישר שאריאל לא קיימה השתלמות מקצועית לתובעים", נכתב בפסק הדין שניתן לפני כשלושה שבועות. "למעשה מעדויות שנשמעו עולה כי אריאל שימשה מעסיק 'פורמלי', ששילם שכר, ערך ראיונות עבודה, הנפיק תלושי שכר, ערך רישום היעדרויות וכדומה, אך חיי היומיום במקום נוהלו כולם מול נציגי משרד הביטחון. על פי העדויות ששמענו, הקשר של התובעים עם אריאל היה מצומצם ביותר".

הדר קמון, מדריכה במוזיאון אסירי המחתרות ואחת העותרות, אומרת: "לא היתה להם שום נגיעה. יש להם הרבה פרויקטים שהם כותבים את התכנים וגם מעסיקים את העובדים. אבל פה, זה היה פשוט צינור להעברת כספים ולהוצאת תלושים. ממש כך".

אוניברסיטת אריאלצילום: תומר אפלבאום

העסקת המדריכים במוזיאונים של משרד הביטחון היא רק אחד מהפרויקטים שהאוניברסיטה מבצעת בעבור המדינה. עובדים מטעמה מועסקים גם במשרד החינוך, בכנסת ובמשרדים נוספים. במשרד החינוך, למשל, יש עובדים של המוסד האקדמי בכמה אגפים. חלקם הגדול מועסק כמדריכים אך אחרים עובדים במשרות משרדיות לחלוטין, ללא קשר להדרכה או צורך בהתמחות בחינוך.

"גם כאשר היו השתלמויות הם היו מטעם משרד החינוך. חוץ מהגשת דו"חות של שעות ותלושי המשכורת לא היה לי שום קשר עם אריאל. כלום, כלום, כלום", סיפרה עובדת לשעבר במשרד החינוך. בין הפרויקטים שמפעילה אריאל בעבור משרד החינוך גם תוכניות לימוד לבטיחות בדרכים, אורח חיים בריא, היערכות לשעת חירום ועוד.

״העסקת עובדי קבלן בשירות המדינה באמצעות מכללת אריאל היא דרך ליצור מנגנוני העסקה פיקטיביים", אומר רכז תחום עובדי קבלן בעמותת "במעגלי צדק", מרטין וילר, "זה ישראבלוף קלאסי שהמדינה מעודדת כדי להתגבר על מחסור בתקני כוח אדם, לשבור את העבודה המאורגנת ולהוזיל עלויות העסקה על חשבון העובדים. צריך לשים סוף לתופעה הזאת וטוב שבית הדין לעבודה הכיר בעובדי המוזיאונים כעובדי מדינה״.
מאוניברסיטת אריאל נמסר בתגובה כי היא "רואה בפרויקטים מעין אלו בעלי חשיבות חברתית וחינוכית רבה, פרויקטים בהם יש למרכז יכולת לתרום מעולם הידע האקדמי שבו. ההתקשרות בין המרכז האוניברסיטאי אריאל בשומרון, לבין משרד הביטחון הסתיימה בחודש יוני 2012. למרות זאת, לבקשת משרד הביטחון ומתוך הבנה לצרכי וטובת העובדים, הוארכה ההתקשרות בין המרכז לבין המשרד עד לתאריך 15/12/12".

תגובות

הזינו שם שיוצג כמחבר התגובה
בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שהינני מסכים/ה עם תנאי השימוש של אתר הארץ