חרף כניסתו לתוקף, חוק הדיור הציבורי מעוכב שוב

החוק, שלא יושם כמעט מהיום בו נחקק, מאפשר לדיירי הדיור הציבורי לרכוש דירה בתנאים מוזלים. משרד השיכון: החוק בבדיקת משרד המשפטים

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

הבוקר (שלישי) זה אמור היה לקרות: לראשונה מאז שנת 1998, ולמעשה כמעט לראשונה מאז נחקק, אמורים היו דיירי הדיור הציבורי ליהנות מ"חוק הדיור הציבורי". חוק שהוקפא ב-15 השנים האחרונות על ידי ממשלות ישראל, באמצעות חוק ההסדרים. למרות שהחוק יכנס לתוקפו היום, משרדי הממשלה מעכבים את הפעלתו וביזמת משרד האוצר, נפתח הליך לבדיקתו במשרד המשפטים.

חוק הדיור הציבורי מאפשר לדיירי הדיור הציבורי לרכוש את הדירה בה חיה משפחתם בתנאים מוזלים משוויה בשוק, ומחייב את הממשלה להפנות חלק מכספי הרכישה לקרן ציבורית שייעודה רכישת דירות לחידוש מלאי הדיור הציבורי. על פי החוק, מי שמתגורר כדין תקופה של חמש שנים רצופות לפחות בדירה, ואין ולא היו בבעלותו או בבעלות קרובו דירה או מקרקעין אחרים ששוויים עולה על 350 אלף שקל חדשים, יוכל לרכוש את הדירה באמצעות מענק של עד 65% הנחה משיוויה.

כניסתו של החוק לתוקף היום באופן רשמי איננו חלק ממדיניות מכוונת, אלא תוצאה של פיזור הכנסת ובהלת הבחירות, שהשכיחו את הקפאתו המחודשת של החוק. ההקפאה האחרונה בעניינו נעשתה לפני שנתיים בדיוק, לאחר שדיון על ביטול החוק הסתיים בפשרת הקפאתו בשנתיים נוספות. שנתיים שתוקפן פג כאמור היום, האחד בינואר 2013.

הפגנה למען הדיור הציבורי, ארכיוןצילום: מוטי מילרוד

במארס האחרון עוד החליטה הממשלה, בהצעת חוק מטעמה "לבטל את חוק הדיור הציבורי... כמו כן, לא לחדש את מבצעי המכר של דירות הדיור הציבורי שהוצעו לזכאים במהלך השנים האחרונות". הצעת החוק הזו כאמור לא הספיקה לקבל את אישור הכנסת. אולם משרד השיכון והבינוי המופקד על הדיור הציבורי בישראל הבהיר בתגובה לפניית "הארץ" כי אינו מתכוון ליישם את החוק הבוקר, חרף כניסתו לתוקף. זאת לנוכח קיום בדיקה משפטית בעניינו במשרד המשפטים. את הבקשה לפתיחה בבדיקה במשרד המשפטים, יזם משרד האוצר.

שלושת משרדי הממשלה: משרד האוצר, המשפטים והבינוי והשיכון סירבו להגיב לפניית "הארץ" לגבי תוכן הבדיקה ומועד הפתיחה בה. במשרד המשפטים אישרו כי החוק ייכנס לתוקפו היום בבוקר, אך סירבו להתייחס לשאלה בדבר ההחלטה שלא להחיל בפועל חוק שנכנס לתוקפו.

ממשרד השיכון והבינוי נמסר בתגובה: "הנושא נמצא בבדיקה משפטית במשרד המשפטים. בכל מקרה, מתחילת 2013 ועד לסיום הבדיקה - החוק לא יופעל ולא תהיה כל מכירת דירות של הדיור הציבור". ממשרד האוצר נמסר בתגובה: "משרד האוצר העביר למשרד המשפטים את עמדתו בעניין. תשובת משרד המשפטים צפויה בתוך מספר ימים". ממשרד המשפטים נמסר בתגובה: "משרד האוצר העביר למשרד המשפטים את עמדתו בעניין. תשובת משרד המשפטים צפויה בתוך מספר ימים".

בארגונים החברתיים המלווים את דיירי הדיור הציבורי, ובהם האגודה לזכויות האזרח, עמותת סנגור קהילתי ועמותת הקשת הדמוקרטית המזרחית אמרו כי "ילוו את הדיירים למימוש זכותם החוקית שהיא בגדר תיקון עוול הסטורי".  עוד אמרו בארגונים כי לא ייתכן שמשרד ממשלתי יחליט על דעת עצמו שלא ליישם חוק שנכנס לתוקף, ואם כך יעשה הוא גם יהיה חשוף לעתירות בנושא.  

ח"כ לשעבר, רן כהן (מרצ) שהביא לחקיקת חוק הדיור הציבורי, הגיב להתנהלות הממשלה: "הממשלה הזו מתנהגת בסיפור הזה לא כמו מדינת חוק אלא כמו דיקטטורה מהסוג הנחות ביותר, נגד האנשים הכי עניים במדינה. יש חוק של הכנסת ומהיום החוק הוא בתוקף, כל שהם יכולים לעשות זה לבצע את החוק, כשסכומים ממכירת הדירות לבניית דיור ציבורי נוסף חסרים היום כמו אוויר לנשימה. אם יקומו דיירים וירצו ללכת לבג"ץ בעקבות אי יישום החוק אני אלך איתם ונחייב את הממשלה לבצע את החוק".

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ