ארכיון הצנע |

150 אלף דולר בעד היומנים המשמימים של השר דב יוסף

רוב הארכיונים משקפים את אישיות בעליהם. זה של יוסף, שהיה גם המושל הצבאי של ירושלים במלחמת העצמאות, נותן בעיקר מושג על מה שהוא ידע ולא רשם

תום שגב
תום שגב
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
תום שגב
תום שגב

אילו היו לי 150 אלף דולר לא הייתי משקיע אותם בארכיון של דב יוסף, אלא מחכה עד שמישהו יגניב לאמריקה את הארכיון של משה דיין, למשל. רוב הארכיונים משקפים את האישיות של בעליהם ודב יוסף מצטייר מארכיונו כפרקליט יבש כצנון. לפני שנים רבות, קודם שהארכיון הזה התגלגל לאמריקה, הוא הוצע, באורח לא רשמי, לעיתון "הארץ". ככל שאני זוכר גם אז דרשו תמורתו 150 אלף דולר. לא ש"הארץ" היה משלם סכום כזה; גילינו ענין מסוים באפשרות לשלם תמורת הזכות לפרסם את תוכנו של הארכיון. במשך ימים אחדים היו מחברותיו של יוסף פזורות על הספה בביתי. רובן ככולן משמימות לחלוטין. מעת לעת הטילו עלי תרדמה.

אחד מדפי המחברות של יוסף שניתן עכשיו לקריאה בהצעת האי-ביי מסכם את ישיבת הממשלה מ-16 במארס 1949 במילים אלה: "דיון על פקודת מבקר המדינה. דיון על ועדות הכנסת...".

הפרוטוקול שנרשם בישיבה הזאת פתוח כיום לעיון בגנזך המדינה והנה רשומים בו גם דברים אלה, מפי ראש הממשלה דוד בן-גוריון:

"בימים אלה בא אלי שר החוץ וסיפר לי שמפקד חזית הדרום, יגאל אלון, פנה אליו בהצעה הבאה: היות ולדעתו מצב הביטחון בדרום יהיה חמור אם יישארו ערבים בפלוג'ה או בעיראק מנשיה, והיות ולפי ההסכם על שביתת הנשק עם המצרים הוחלט שהערבים הרוצים בכך רשאים להישאר - הוא מציע מבלי שתהיה בזה משום הפרת ההסכם שאנשים דוברי ערבית יפנו לערבים ויסבירו להם כי אמנם רשאים הם להשאר במקום, אבל מוטב כי יעזבו, כי עלולים לקרות דברים בלתי נעימים לערבים, באשר הבחורים שלנו מרי נפש ויכולים לתקוף אותם". לדברי בן-גוריון, שר החוץ משה שרת הביע את תמהונו על הצעה זאת ואמר כי דברים כאלה לא ייעשו והוא, בן-גוריון, אישר את דעתו.

מכתב של דב יוסף כפי שפורסם באתר university archives

גם זה לא שווה הרבה דולרים, אבל נותן מושג על מה שידע דב יוסף ולא רשם ביומנו. יוסף, יליד קנדה, כיהן בתפקידים שונים בתשע ממשלות. הוא השאיר חותם היסטורי מסוים בתפקידו כשר הקיצוב והאספקה, או "שר הצנע", כפי שכונה, וכשר המשפטים. במלחמת העצמאות היה המושל הצבאי של ירושלים ושקע עד צוואר בסבך הסכסוכים והתככים שפילגו את בעלי התפקידים השונים בעיר. זו פרשה שעוד לא נחקרה דיה. על סמך הניירת המוצעת כעת למכירה, כתב יוסף ספר חשוב ושנוי במחלוקת על תקופתו כמושל צבאי ("קריה נאמנה"). כמו כן פרסם אוטוביוגרפיה ("חרב היונה") המבטאת בין היתר את גישתו הניצית לסכסוך הישראלי-פלסטיני.

אתר המכירות הפומביות אי-ביי מציע לפעמים מכתבים של ראשי התנועה הציונית ובהם לפחות פעם אחת מכתב של הרצל ושל ראשי המדינה, לרבות דוד בן-גוריון. מכתבי בן-גוריון מוצעים תמורת סכומים הנעים בין כמה מאות לכמה אלפי דולרים. בין ההצעות יש לפעמים מסמכי מדינה שנלקחו ככל הנראה מארכיונים ישראליים והוברחו למכירה בארה"ב.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ