חייל שייצג את ישראל בחו"ל: הושפלתי בבידוק אל על

אסף עבודי, ספורטאי מצטיין, השתתף בתחרות רכיבה בבריסל. לטענתו, המאבטחים נהגו בו בבוטות ופגעו בחפציו. אביו: הסיבה היא שם המשפחה

ג'קי חורי - צרובה
ג'קי חורי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ג'קי חורי - צרובה
ג'קי חורי

חייל צה"ל וספורטאי מצטיין, שנסע לחו"ל כדי לייצג את ישראל בתחרות רכיבה על סוסים, טוען כי הושפל על ידי מאבטחי אל על בבריסל. החייל, אסף עבודי, תובע התנצלות ופיצויים מהחברה, לאחר שלדבריו, קציני הביטחון הפרידו אותו מיתר הנוסעים, נהגו בו בבוטות ופגעו בתכולת מזוודתו. אביו של החייל, אבי עבודי, אמר ל"הארץ" כי הוא סבור שהסיבה לבידוק הדקדקני היא שם משפחתו.

לדברי עבודי, ב-13 בנובמבר הוא טס לבריסל עם חברת אל על כדי להשתתף בתחרות רכיבה על סוסים, שבה ייצג את מדינת ישראל. כעבור חמישה ימים, כשבא לשדה התעופה כדי לשוב לישראל, הוא מסר את מזוודתו ואז התבקש להתלוות לאנשי הביטחון של אל על. במכתב שהעביר לחברה עורך דינו ליאור הר צבי, נטען כי "מרשנו הבהיר היטב לנציגי חברתכם כי הנו חייל בשרות סדיר בצה"ל וכי הנו ספורטאי מצטיין שמטרת ביקורו בבריסל היתה לצורך ייצוג מדינת ישראל בתחרות רכיבה. כמו כן, מסר מרשנו לנציגי חברתכם את כל הפרטים הרלוונטיים לצורך אימות נתונים אלו".

לטענת החייל, המאבטחים התנהגו אליו בבוטות רבה, תוך התעלמות מדבריו: "מרשנו נלקח על ידי נציגי חברתכם לאזור מבודד בנמל התעופה בבריסל, ובמהלך כל משך החזקתו באזור המבודד נאסר עליו להשתמש בשירותים, זאת כאילו מדובר היה בעציר מסוכן או נאשם בפשע חמור". עוד טוען עבודי כי באזור המבודד מצא עצמו יחד עם שני נוסעים נוספים בעלי חזות ערבית, ששוחחו בשפה הערבית.

לאחר סיום התחקור, דקות בודדות לפני המראת הטיסה, הובל החייל אל המטוס כשהוא מלווה באנשי ביטחון, בעוד ששאר נוסעי הטיסה כבר ישבו במקומם. כששב לישראל, גילה עבודי כי מזוודתו נפרצה שלא בנוכחותו ומתכולתה נעלם חלק מציוד הרכיבה שלו.
במכתב שנשלח לאל על טוען עורך דינו כי "התנהלות חמורה ורשלנית זו של נציגי חברתכם היתה יכולה להימנע בקלות רבה, אם היו נציגי חברתכם מבצעים בדיקות מקדימות פשוטות, מהן היו מגלים בקלות כי מדובר בחייל בשירות סדיר בצה"ל". עבודי תובע מהחברה התנצלות ופיצוי על נזקיו ועל עוגמת הנפש.

אביו של החייל, אבי עבודי, ציין כי אנשי הביטחון לא הסבירו לבנו למה חשדו בו, אולם בתחילת הבידוק בנו נשאל כמה פעמים על שם המשפחה והסביר שהוא ממוצא עיראקי. "השם עבודי נשמע קצת משונה, אחרת אין שום הסבר אחר", אמר האב, שהסביר כי טרם נסיעתו, בנו עבר תדרוך ביטחוני כמו כל חייל הנוסע לחו"ל. בתדרוך נמסר לו מספר טלפון של קב"ט והתברר שזה אותו אדם שעיכב אותו בשדה. "לא ייתכן שכל פגיעה בזכויות אדם תתורץ כצורכי ביטחון", אמר עבודי.

מחברת אל על נמסר בתגובה: אל על מצרה באם נגרמה לנוסע עוגמת נפש. אבטחת התעופה האזרחית בנמלי התעופה, בארץ ובחו"ל, מתבצעת על פי הנחיות שירותי האבטחה הממלכתיים, ואין לחברת התעופה אלא לפעול בהתאם להנחיות אלו .כל החלטה על הליך הבידוק, היקפו וטיבו מתקבלת על פי פרמטרים מקצועיים בלבד, ולא חלילה מתוך מטרה לפגוע בכבודו של אף נוסע. במקרה הנדון, הנוסע נדרש לבדיקה נוספת וזאת על פי הנהלים המקובלים. קב"ט התחנה ניגש אליו באופן אישי וביקש ממנו להגיע לבדיקות נוספות, זאת במסגרת בדיקות מדגמיות כנהוג בענף.

האם הבידוק של אל על דקדקני מדי? הגיבו כאן באמצעות הפייסבוק

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ