מתה זיוה ארבל, גיבורת הפלמ"ח ממלחמת העצמאות

ארבל הונצחה בתמונה מפורסמת כלוחמת היחידה בין 136 גברים לאחר כיבוש לוד. תמונתה הפכה אותה לסמל של נחישות ונשיות ישראלית

אבשלום חלוץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אבשלום חלוץ

ביום ראשון הלכה לעולמה בביתה שבסביון בגיל 85 זיוה ארבל, מי שבבואתה בתצלומים מזמן מלחמת העצמאות הפכה אותה לסמל של נחישות ונשיות ישראלית. ארבל, אשר עלתה מטורקיה בגפה כזיוה הלוי, התגייסה לפלמ"ח והפכה לקצינת קשר בגדוד השלישי של חטיבת יפתח.

היא צולמה בשנת 1948 על ידי צלם "במחנה" בוריס כרמי בעת שנכחה בכנס לוחמים שהתקיים לאחר כיבוש לוד. בתמונה המפורסמת נראית ארבל כשהיא נשענת על עץ אורן, שקועה במחשבות. היא לובשת מכנסי חאקי קצרים מאוד החושפים את רגליה הארוכות, לראשה כאפייה, היא נושאת אקדח על חגורתה ועל מצחה מודבק פלסטר לבן.

"המכנסיים הקצרים, הרגליים החשופות והכאפייה לראשה משדרים נשיות, כוח ושורשיות והופכים את ארבל לדמות לחיקוי", כתבה ניצה לבבי בקטלוג של התערוכה "אשת חיל מי ימצא" שאצרה נוגה ראב"ד במוזיאון הנגב לאמנות ב-2008. "צילום זה הוא ללא ספק מאלה שעיצבו את הדימוי העצמי של דור שלם. קבוצת הלוחמים נותנת משקל יתר לנוכחות הנשית והתצלום עוסק ביחס זה ולאו דווקא בהצגת האישה כשלעצמה".

ארבל היא הלוחמת היחידה בתמונה הנושאת נשק, ומבטה המודאג והמהורהר בולט על רקע הגברים המשועשעים מסביבה, שכלל אינם מסתכלים עליה. בראיון שהעניקה לפני שלוש שנים ארבל לעיתונאי "הארץ" יובל אזולאי סיפרה כי בראיון רדיו שהעניק בעבר כרמי הוא הסביר כי היו לה רגליים יפות והדבר משך את תשומת ליבו. העובדה הזאת הרגיזה אותה: "הוא צילם אותי כי פשוט הייתי שם. בחורה יחידה בין הרבה בחורים. 136 בחורים למען הדיוק", אמרה לאזולאי.

כמה ימים מאוחר צולמה ארבל שוב על ידי כרמי, הפעם כשהיא לוגמת מים מתוך כד חרס בזמן שנחה בכפר הערבי ברפיליה שבמבואות לטרון. התצלום הפך להשראה של אברהם חלפי ל"שיר הכד", אותו שרה שושנה דמארי ולאחריה גם שלמה ארצי. "לאורך כל שירותי לא ביקשתי וגם לא קיבלתי הנחה", סיפרה ארבל כשהיתה בת 82 לאזולאי, "כשיצאתי לקורס קצינים אמרו לי שלא אחזיק מעמד אפילו שבוע כי זה קורס קשה ואכן כך היה. המון גברים נשרו אך אני סיימתי אותו בהצטיינות".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ