רחוב "הדירות" פינת "המקום הנמוך"

העירייה אישרה שמות ל-43 רחובות במזרח י-ם בהם גם "המראה" ו"הסולם". התושבים טוענים כי התבקשו לבחור בשמות ללא הקשר דתי או פוליטי

ניר חסון
ניר חסון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים22
ניר חסון
ניר חסון

עיריית ירושלים ממשיכה בפרויקט מתן השמות לרחובות במזרח ירושלים, אלא שבניגוד לרוב הרחובות במדינה שנקראים על שם אישים, במזרח ירושלים השמות המועדפים הם של חפצים דוממים או ציון מקום. נראה שהעירייה השקיעה מאמץ בניקוי שמות הרחובות מכל משמעות פוליטית שעלולה לדבוק בהם. 

בשבוע שעבר אישרה ועדת השמות העירונית מתן שמות ל-43 רחובות במזרח העיר. אלא שבניגוד למערב העיר רוב השמות במזרח הם נטולי משמעות סמלית. כך למשל בשכונת בית צפאפא אושרו השמות הבאים (בתרגום לעברית): רחוב הדירות, הגורן, הגשר, האחדות, המגל, המראה, השיטפון, הסולם, הקלשון והאמונה. כן אושרו: גבעול הקש, מקום התצפית ופסי הרכבת. בעיר העתיקה אושרו שם רחוב הרחבה והמלון. באום טובא אושרו השמות: המחצבות, מזרקת המים, הציור, הוואדי המערבי וגם רחוב אל קאעה, שמשמעותו מקום נמוך. בבית חנינא אושר רחוב הפרחים ורחוב שיכוני המורים.

גם במערב ירושלים ניתן למצוא שמות רבים נטולי משמעות סמלית, כמו שמות צמחים או שמות שמתארים סביבה גיאוגרפית (רחוב הפסגה למשל, בבית וגן הוא אחד הרחובות הגבוהים בעיר). אך רוב הרחובות במערב העיר קרואים על שם אישים.

חי, צומח, דומם. רחובות במזרח ירושלים

בעירייה טוענים כי התושבים בעצמם הציעו את השמות האלו. התושבים מסבירים כי נאמר להם לפני תחילת ההליך לבחור בשמות ניטרלים כדי שיאושרו ללא בעיות. "מראש אמרו לנו שלא יסכימו לשמות של סופרים, של אנשים דתיים או פוליטיים, אז שלא ניכנס לזה", אומר חליל עליאן, חבר הנהלת הכפר בית צפאפא, "בוודאי שרציתי שמות של סופרים, אנשים מהתרבות, מהקולנוע אפילו מהפוליטיקה, אבל אמרו לנו מראש".

במקרה אחד, בכפר עיסוויה ביקשו התושבים לקרוא רחוב על שמו של אחמד אסעד אל-דארי, מנכבדי הכפר בתקופה הירדנית. אולם על פי ייעוץ שקיבלה העירייה מהמזרחן יצחק רייטר נדחתה בקשת התושבים. הסיבה הרשמית היא שא-דארי אינו מוכר דיו, אולם באופן לא רשמי נאמר כי יש בעיה עם השם בשל נכדו של א-דארי. נכדו הוא סמי דארי, שנורה ב-2005 בשוגג על ידי שוטר בשכונת הגבעה הצרפתית. זיכוי של השוטר בידי השופט נועם סולברג, כיום שופט בית המשפט העליון, עורר זעם רב בכפר ב-2007 ודארי נחשב לשהיד. בעירייה חשדו שמטרת השם היא להנציח גם את הנכד ולא רק את הסב ולכן דחו את הבקשה.

בנוסף על כך, הוועדה הורידה מסדר היום שני שמות שהציעו תושבים מהרובע המוסלמי בשל התנגדות אנשי הימין בעירייה. זאת, לאחר שמתנחלים יהודים המתגוררים ברובע המוסלמי פנו לסגן ראש העיר דוד הדרי (הבית היהודי) וביקשו להיות מעורבים בקביעת השמות.

סגן ראש העיר, פפה אללו, ממרצ, מתח ביקורת על בחירת השמות, "זו התנהגות מכוערת של כובש מול נכבש. אני מוחה על התנהלות הוועדה ומתבייש מההחלטות", אמר אללו והוסיף, "החלטתי להימנע בהצבעה כי אני יודע שהתושבים חסרי אונים ללא שמות רחובות, אבל לא יכולתי לקבל את השמות שהוצעו, שרובם שמות של חפצים דוממים, כאילו אין לחברה הפלסטינים גיבורי תרבות, אנשי מדע ורוח ואין להם עבר".

מעיריית ירושלים נמסר בתגובה: "שמות הרחובות שנבחרו במזרח ירושלים עד היום כוללים עשרות שמות של דמויות מההיסטוריה האיסלאמית והפלסטינית, שמות של אתרים, זמרים ועוד כגון: רחוב על שם אום כלתום, רחוב על שם פאטמה אל זהראא' בתו של הנביא מוחמד, רחוב אבו חאמד אל-ע'זאלי, תיאולוג מוסלמי מהמאות 11-10, נוסייבה אל-מאזינייה-מראשוני המאמינות בדת האיסלאם, אבו ד'ר אלע'פארי-מחשובי חברי הנביא מוחמד ושמות רבים נוספים. תהליך בחירת השמות נעשה על ידי התושבים עצמם, בהובלת המנהלים הקהילתיים ולא על ידי העירייה ומבטא את רצונם העצמאי ללא כל הכוונה עירונית. כאשר הוצגה הבקשה לקריאת רחוב על שם אחמד אסעד אל - דארי בעיסאוויה, המבקשים לא הגישו שום נימוק על בחירת השם ומכאן שכל ניסיון לקשור את פסילת השם על רקע פוליטי אינו רלוונטי. רפורמת מתן שמות לרחובות במזרח העיר הינה  תהליך היסטורי לאחר עשרות שנים בהן לרחובות לא היה שם ולתושבים לא היתה כתובת".

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ