פנייה ליועמ"ש: לשלב נשים בגוף הבוחר רבנים ראשיים

האסיפה הבוחרת מורכבת מ-150 איש, שרובם המכריע גברים. הנשים העותרות: זה חשוב דווקא כי מדובר בגוף המדיר נשים ממוקדי קבלת ההחלטות

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

למרות שהמועד לבחירת שני הרבנים הראשיים לישראל עוד לא נקבע, המרוץ מתחמם מיום ליום. הארגונים למען זכויות נשים, משמיעים את קולם ומבקשים לוודא כי ההכרעה תיפול על ידי גוף שבו יהיה ייצוג גם לנשים. המרכז לקידום מעמד האשה על שם רקמן בפקולטה למשפטים באוניברסיטת בר-אילן פנה בשם מספר ארגונים ליועץ המשפטי לממשלה, יהודה ויינשטיין, בנושא הרכב האסיפה הבוחרת את הרבנים הראשיים לישראל. הן מבקשות ממנו "לוודא כי הגופים האמונים על כך אכן מודעים למחויבותם החוקית, החברתית והמוסרית למנות נשים לאסיפה הבוחרת".

מדובר באסיפה המורכבת מ-150 איש, שרובם בהגדרה גברים: באסיפה מכהנים עשרות רבנים ודיינים שמשמשים בתפקידים רשמיים, ואליהם מצטרפים שרים וח"כים, ראשי ערים, ראשי מועצות אזוריות, ראשי מועצות דתיות ונציגים שימונו באופן אישי על ידי שר הדתות.

הארגונים - מרכז צדק לנשים, ויצו, נעמת, יד לאשה או"ת, אמונה ומרכז רקמן - טוענים כי ההרכב הנוכחי של האסיפה הבוחרת "כוללת כעת שתי נשים בלבד (מתוך 150) והן ראש עיריית נתניה, מרים פיירברג-איכר וראש עיריית הרצליה, יעל גרמן".

יצוין כי האסיפה הבוחרת טרם הוקמה, ולא מן הנמנע כי ייכללו בה נשים, למשל כנציגות הכנסת או שר הדתות.

הרב הראשי האשכנזי מצגר והרב הראשי הספרדי עמארצילום: גיל כהן-מגן

ייצוגן של נשים צפוי לעלות בבחירות לרבנות גם בתוך המגזר הדתי לאומי. על רקע היוזמה להקים גוף של רבנים דתיים לאומיים שיבחר מועמד אחד מוסכם - ארגון רבני צהר, שתומך במועמדותו של הרב דוד סתיו - כבר הבהיר כי בדעתו לדרוש שהפורום הפנימי שיבחר את המועמד יורכב לא רק מרבנים אלא גם מנציגי ציבור, ובהם נשים.

במכתב ליועץ המשפטי לממשלה שנכתב בידי פרופ' רות הלפרין-קדרי ועו"ד עדי בלוטנר ממרכז רקמן, נכתב כי "על מנת לאזן במידת האפשר את השריון הנרחב שקיים בחוק לגברים (וכן את העובדה שמרבית נבחרי הציבורי הממונים מתוקף תפקידם הינם בפועל גברים), הרי שיש למנות את המספר המקסימלי האפשרי של נשים לאסיפה הבוחרת. דווקא בגלל שמדובר בגוף דתי, אשר מדיר נשים ממוקדי קבלת החלטות ומתפקידים ציבוריים, קיימת חשיבות רבה להבטיח את נציגותן באסיפה הבוחרת את ראשי אותו גוף". היועץ ויינשטיין העביר את הפנייה לטיפול המשנה ליועץ המשפטי עו"ד אורית קורן.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ