הרבנים הראשיים מאמצים את אגודת אפרת למניעת הפלות

שלמה עמאר ויונה מצגר שלחו לרבני ישראל מכתב בו הביעו תמיכה באגודה: "ב-30 שנות פעילותה ניצלו בזכותה עשרות אלפי עוברים"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

הרבנים הראשיים לישראל הביעו היום (רביעי) תמיכה באגודת אפרת, הנאבקת בביצוע הפלות בישראל ונמצאת בלב מחלוקת ציבורית. הרבנים שלמה עמאר ויונה מצגר פנו במכתב לרבני ישראל, בו כתבו "אנו רואים חשיבות רבה בפעילותה של אגודת אפרת להצלת חיי ילדי ישראל, אשר במהלך כ-30 שנות פעילותה ניצלו בזכותה עשרות אלפי עוברים ובשנה האחרונה בלבד ניצלו חייהם של כ-4,000 עוברים".

אין זו הפעם הראשונה שבה הרבנות הראשית מאמצת אל חיקה את אפרת, אלא שהפעם זה קורה על רקע הסערה שפרצה לפני כמה חודשים סביב האגודה בשל טרגדיה. באוקטובר ירו שוטרים בנער רז אטיאס, שאיים להרוג את חברתו ההרה ולהתאבד. לאחר מעשה התברר כי הנערה היתה בהריון, והתלוננה כי נציגות של אפרת לחצו עליה לחזור בה מכוונתה לעבור הפלה. לאחרונה פורסם תחקיר ב"ישראל היום" שהצביע על הקשר בין העמותה ובין עובדי רווחה רשמיים, ובימים אלה מתארגנת מחאה נגד כנס ירושלים והשבועון "בשבע", שעומדים להעניק בשבוע הבאה פרס למייסד ומנהל האגודה, ד"ר אלי שוסהיים.

הרבנים הראשיים נותנים לאפרת גב ממלכתי. בשנים האחרונות הם עשו להם מנהג לשגר לקהילות אגרת תקופתית נגד הפלות, לקראת שבת פרשת "שמות", בה מסופר על הרג הוולדות העבריים על ידי המצרים. הפעם הם מהדקים את החיבוק לאגודת אפרת ולד"ר שוסהיים, אותו הם מכנים "הרופא הנודע בשערים הפועל ללא לאות להצלת חיי עוברים". הם מחזקים גם ועדה מטעם מועצת הרבנות הראשית שפועלת יחד עם הרופא לצמצום מספר ההפלות. אחד החברים בוועדה הוא הרב יהודה דרעי, רבה של באר שבע ומי שרואה עצמו כמועמד לתפקיד הרב הראשון לציון לאחר פרישת הרב עמאר.

שלט נגד הפלות מטעם אגודת אפרת בתל אביב, בשנה שעברהצילום: מוטי מילרוד

בשנה שעברה כתבו הרבנים כי הם פועלים "לעידוד הילודה בעם היהודי ולמניעת הפלות שאינן הכרחיות". הפעם ניכר כי הניסוח בוטה יותר: הרבנים קוראים "להביא בפני הציבור הרחב את החומרה הרבה הקיימת במעשה של קטל עוברים שהוא כרצח ממש". 

לשם כך, הורו השניים, מחלקות הנישואין במועצות הדתיות "ימשיכו לחלק את החוברת 'לקראת נישואין מאושרים'" שמוציאה לאור אפרת, "עקב חשיבותה ונחיצותה הרבה". עוד נכתב, כי "כל רב המקיים כינוס בנושא הפלות או ילודה, או פועל בנושא זה בכל צורה שהיא, יזמין את יו"ר אגודת אפרת ד"ר אלי שוסהיים להשתתף בפעילות זו, או יתייעץ עמו כאיש המקצועי הבכיר ביותר בארץ בתחום זה, לאחר שהוכח שהדבר מציל נפשות ממש".

הרב גלעד קריב, מנכ"ל התנועה הרפורמית, אמר בתגובה כי "אם לא די בכך שהרבנים הראשיים חורגים מסמכותם ותפקידם ביחס לאגודת אפרת ובשיתוף הפעולה של הרבנות הראשית עמה, הרי שהם גם מסלפים את עמדתה של מסורת ישראל ביחס לסוגיה המורכבת של ההפלות. העמדה ההלכתית שמציגים הרבנים בתמיכתם באגודת אפרת היא עמדה פשטנית וקיצונית שאינה עולה בקנה אחד עם רוב הקולות והדעות במרוצת הדורות. אנו דורשים מהרבנות לחדול מהפצת החומרים של האגודה ולהימנע משיתופי פעולה עמה הממומנים מקופת הציבור".

ההפגנה נגד "אפרת" ו"בשבע", שמתארגנת בפייסבוק תחת הכותרת "צאו לנו מהרחם", צוברת תאוצה, אם לשפוט על פי מספר הנשים והגברים שהודיעו כי ישתתפו בה – 421 עד היום אחר הצהריים.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ